علائم سندرم پای بیقرار چیست؟

سندرم پای بیقرار یک اختلال سیستم عصبی است که باعث می شود بیمار میل شدیدی برای حرکت دادن پاهای خود احساس کند. این بیماری با نام بیماری ویلیس-اکبوم نیز شناخته می شود.

به گزارش بهداشت نیوز، سندرم پای بی قرار به عنوان یک اختلال خواب در نظر گرفته می شود، زیرا معمولا در هنگام استراحت رخ می دهد یا بدتر می شود.

در این حالت، ممکن است برای مدت طولانی در خوابیدن یا نشستن مشکل داشته باشید (مثلاً در تئاتر یا ماشین). در صورت عدم درمان، این بیماری می تواند بدتر شود. همچنین با گذشت زمان، کم خوابی می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در محل کار یا خانه شود.

علائم سندرم پای بیقرار

شایع‌ترین علامت سندرم پای بی‌قرار، حرکت مداوم پا، به‌ویژه پس از دراز کشیدن یا نشستن است. سایر علائم این اختلال عبارتند از:

1- رفع این حالت بعد از حرکت: سندرم پای بیقرار معمولاً پس از حرکت دادن ناحیه مورد نظر (مانند کشش یا حرکت آهسته پاها یا راه رفتن یا راه رفتن) فروکش می کند.

2- تشدید علائم در عصر: علائم معمولاً در عصر یا شب ظاهر می شوند.

3. انقباض ناگهانی ماهیچه پا در شب: RLS ممکن است با یک اختلال شایع تری به نام اختلال حرکتی دوره ای اندام (PLMD) مرتبط باشد که باعث می شود پاهای شما در طول شب هنگام خواب منقبض شوند و لگد بزنند.

4- اختلال خواب: از آنجایی که فرد دائماً پاهای خود را حرکت می‌دهد تا از وضعیت ناراحت‌کننده‌ای که احساس می‌کند خلاص شود، به خواب رفتن زمان بیشتری می‌برد. گاهی اوقات خواب ماندن برای این افراد دشوار است.

مردم اغلب علائم سندرم پای بی قرار (RLS) را به عنوان یک احساس قوی و ناخوشایند در پاها توصیف می کنند. این عارضه معمولاً در هر دو طرف بدن رخ می دهد، اما گاهی اوقات فقط یک طرف بدن تحت تأثیر قرار می گیرد. اگرچه نادر است، اما گاهی اوقات این وضعیت دست ها را نیز درگیر می کند. اکثر بیماران این احساس را اینگونه توصیف می کنند:

مشتاق، مشتاق

احساس ضربان و تیراندازی در اندام از درد

احساس کشیدگی عضلات

گاهی اوقات توصیف علل این وضعیت دشوار است. اما خوب است بدانید که افرادی که پاهای بی قرار دارند اغلب این وضعیت را به عنوان گرفتگی یا بی حسی عضلانی توصیف نمی کنند.

به طور کلی، نوسانات در شدت علائم شایع است. گاهی اوقات علائم برای مدتی از بین می روند و دوباره عود می کنند.

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

تماس با ما