علائم پوستی بیماری کبد چیست؟

علت قرمزی کف دست ممکن است بیماری حاد یا مزمن کبد باشد. این وضعیت بیشتر در بیماری های پیشرفته کبدی ناشی از مصرف الکل ظاهر می شود.

به گزارش برنا، برخی معتقدند پوست آینه تمام بیماری ها و بیماری های باطنی است که مشکلات آن بر روی پوست ظاهر می شود. شاید از اطرافیانتان شنیده باشید که اگر بیماری پوستی مانند لک و جوش دارید، ممکن است کبدتان مشکل داشته باشد و بهتر است هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید.

بیماری کبد می تواند همراه با علائم پوستی ظاهر شود، اما باید به خاطر داشته باشید که هر بیماری پوستی از علائم بیماری کبدی نیست و برای پی بردن به علل داخلی آن باید توسط پزشک معاینه و با آزمایش های مربوطه معاینه شوید.

کبد مسئول تولید سوخت برای پروتئین ها، چربی ها و کربوهیدرات های بدن است و به تبدیل ریزمغذی های حیاتی به اشکال و انواعی که بدن می تواند استفاده کند کمک می کند.

کبد همچنین وظیفه ذخیره و فعال سازی ویتامین ها و مواد معدنی و تولید صفرا را بر عهده دارد. این اندام مهم همچنین به عنوان یک فیلتر عمل می کند و سموم را از خون دفع می کند و به حفظ ترکیبات خونی سالم در رگ ها کمک می کند. به طوری که کبد آمونیاک سمی را به اوره تبدیل می کند و خون را از آن پاک می کند، اوره و الکل را از خون خارج می کند و باکتری ها و مواد زائد را نیز دفع می کند.

رنگدانه های پوست تغییر می کند

یکی از شایع ترین علائم بیماری کبد زردی است که باعث زردی پوست و حتی زرد شدن سفیدی چشم می شود. زردی زمانی رخ می دهد که کبد بیمار به اندازه کافی بیلی روبین تولید نمی کند.

زردی که ابتدا در صلبیه چشم و کام نرم دهان ظاهر می شود و سپس پوست را درگیر می کند. تغییر رنگ خاکستری تیره که معمولا بیشتر در نواحی در معرض نور خورشید است و ممکن است خالدار یا پراکنده باشد، گاهی اوقات در نواحی اطراف لب و اطراف چشم، شبیه لکه های بارداری است که گاهی شبیه کک و مک است.

در برخی موارد، تغییر رنگ به چین های کف دست محدود می شد. در مردان، تیره شدن نوک پستان با بزرگ شدن و آتروفی بیضه مشخص می شود. گاهی اوقات تغییر رنگ خالدار پوست مشاهده می شود. مشکلات کبدی شامل طیف گسترده ای از بیماری ها و نارسایی هایی است که به بافت یا عملکرد کبد آسیب می رساند، عمدتاً بافت کبد ممکن است در تماس با ویروس ملتهب شود.

ویروس های هپاتیت A، B و C، مصرف الکل و مصرف زیاد مسکن ها از مهم ترین عوامل ایجاد بیماری ها و اختلالات کبدی هستند. علاوه بر این، چاقی نیز باعث تجمع چربی در کبد می شود.

مشتاق، مشتاق

شایع ترین تظاهرات پوستی با بیماری کبدی همراه است. خارش در اندام های بدن، در نواحی در تماس با لباس های تنگ و همچنین در شب افزایش می یابد. در موارد بسیار پیشرفته بیماری کبد، خارش بهبود می یابد.

خارش در بیماری های کبدی ناشی از انسداد مجاری صفراوی است و به دلیل این انسداد امکان دفع صفرا و ترشحات وجود ندارد. این مواد در کیسه صفرا و مجاری صفراوی تجمع یافته و باعث ترشح آنها در خون می شود و علائم آنها به صورت زردی و زردی روی پوست ظاهر می شود.

به دلیل خارش مداوم، آثار خراش روی پوست قابل مشاهده است. علت قرمزی کف دست ممکن است بیماری حاد یا مزمن کبد باشد. این وضعیت بیشتر در بیماری های پیشرفته کبدی ناشی از مصرف الکل ظاهر می شود.

تغییر رنگ مایل به خاکستری مایل به بنفش پوست نیز می تواند به دلیل اضافه بار آهن یا برنزه شدن باشد که باید مشکوک به هموکروماتوز باشد. در این بیماری آهن اضافی در کبد رسوب کرده و کار طبیعی کبد را مختل می کند.

تغییرات عروق خونی (همانژیوم آراکنوئید)

به صورت گشاد شدن موضعی رگ های خونی اطراف مویرگ های مرکزی و قرمزی کف دست و صورت از دیگر علائم بیماری کبدی است که غیراختصاصی هستند. کبودی پوست نیز از علائم اختلالات کبدی است.

تغییر مو و ناخن

موهای بدن نازک شده و در نواحی بدن می ریزند. الگوی مو در ناحیه تناسلی مردان مشابه زنان است. بلیچینگ منتشر ناخن، قسمت بالای ناخن سفید و قسمت پایین صورتی (ناخ تری) یا به صورت نوارهای سفید در سراسر ناخن دیده می شود (بندهای موهرک). به طور کلی ممکن است فرورفتگی یا شکافتن ناخن و صاف و صاف شدن ناخن نیز دیده شود. ترک خوردگی پوست شبیه ترک های حاملگی می تواند روی ران ها، باسن و پایین شکم ایجاد شود.

بثورات پوستی

تصورات غلطی در مورد ارتباط بین بیماری کبد و لکه های قهوه ای روی پوست وجود دارد که باید اصلاح شود. برخی افراد لکه های قهوه ای رنگ بارداری روی پوست در دوران بارداری را به بیماری کبدی نسبت می دهند که اصلا ربطی به کبد ندارد.

به همین ترتیب، لکه های قهوه ای کک و مک با بیماری کبدی مرتبط نیست و نشانه ای از بیماری کبدی نیست. در موارد نادر، علائم پوستی مانند لکه های قرمز کوچک یا لایه برداری ممکن است به دلیل بیماری کبد ظاهر شود. این علائم کمتر دیده می شود و ظاهر آنها تنها نشانه بیماری کبدی نیست و باید علل دیگر را در نظر گرفت.

یکی از ویژگی های بیماری های کبدی سفید شدن ناخن ها است که در نتیجه کمبود مواد تولید شده توسط کبد به ویژه آلبومین ایجاد می شود.

با توجه به اینکه کبد مسئول تشکیل فاکتورهای انعقادی و برخی از عوامل ضد انعقاد است، خونریزی های سطحی پوست می تواند یکی دیگر از علائم اختلال عملکرد این اندام مهم بدن باشد.

این علائم به صورت نقاط قرمز، برجستگی ها یا لکه های آبی شبیه به لکه های ناشی از ضربه ظاهر می شوند. این لکه های آبی ممکن است بدون سابقه تروما یا با ترومای مختصر ایجاد شوند، بنابراین افرادی که خون پوست مرده دارند بدون هیچ ضربه ای به بدنشان ممکن است دچار اختلالات کبدی شوند.

Mara Gomez

کارشناس توییتر متعصب موسیقی. جنرال الکل ماون. علاقه مندان به تلویزیون

تماس با ما