علل اصلی بیکاری فارغ التحصیلان؛ از اقتصاد رانتی گرفته تا دیدگاه سنتی

بعدی- بررسی آمار وضعیت نیروی کار در تابستان سال جاری که از سوی مرکز آمار ایران ارائه شد، نشان داد که 955 هزار و 398 نفر از فارغ التحصیلان کشور بیکار هستند. یعنی 13.2 درصد از کل جمعیت فعال فارغ التحصیل از آموزش عالی بیکار هستند که نسبت به تابستان 1400 1.2 درصد کاهش نشان می دهد البته نسبت به بهار امسال تعداد فارغ التحصیلان بیکار بیش از 4 هزار نفر افزایش یافته است.

به گزارش فردا؛ همچنین 513,895 زن و 441,503 مرد وجود دارد. از نظر درصد، نرخ بیکاری برای فارغ التحصیلان مرد 9.7 درصد و برای فارغ التحصیلان زن 23.2 درصد است. نرخ بیکاری فارغ التحصیلان گروه پسر در تابستان 1401 نسبت به تابستان 1400 0.9 درصد و در گروه زنان 1.8 درصد کاهش نشان می دهد.

در حال حاضر 2 میلیون و 333 هزار و 457 بیکار در کشور داریم و تحلیل سهم «بیکاران تحصیل کرده از کل بیکاران کشور» حاکی از آن است که 40.9 درصد از بیکاران کشور در رده بالاتری قرار دارند. فارغ التحصیلان آموزش و پرورش که سهم آنها در تابستان 1400 40.6 درصد بوده و نشان دهنده افزایش 0.3 درصدی در تعداد فارغ التحصیلان بیکار بوده است.

چرا فارغ التحصیلان دانشگاه بیکار هستند؟

علل اصلی بیکاری فارغ التحصیلان؛  از اقتصاد رانتی گرفته تا نگاه سنتی به کار دخترانسید احسان سلطانی کارشناس مسائل اقتصادی گفتگو با فرارو وی با بیان اینکه گسترش بیکاری در بین فارغ التحصیلان دانشگاهی دلایل متعددی دارد، خاطرنشان کرد: در ابتدا باید توجه داشت که بیش از دو سوم دانشگاه های ایران کیفیت لازم را ندارند در حالی که سیاست توسعه کمی بالاتر است و آموزش و پرورش اتخاذ شد. در ایالت و کیفیت مورد توجه قرار نگرفت و نتیجه این موضوع امروز نیز قابل مشاهده است به طوری که بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکار هستند.

وی افزود: دومین دلیل بیکاری قشر تحصیلکرده این است که موضوع دروس دانشگاهی به هیچ وجه با نیاز بازار کار همخوانی ندارد و این رشته ها نه تنها تولید علم می کنند، بلکه عملاً در حوزه کار بی تأثیر هستند. آموزش منابع انسانی.” به نحوی که نظام دانشگاهی ایران به کارخانه تولید مدرک تبدیل شده است و همین گرایش دانشگاهی باعث بیکاری عظیم جوانان این کشور شده است.

سلطانی گفت: سومین دلیل در این زمینه این است که شرکت های دانشی که این روزها در کشور زیاد صحبت می شود، اصلا دانش بنیان نیستند و صرفاً برای کسب منافع مادی و استفاده از رانت تشکیل شده اند و هیچ کدام. از آنها اساس نوآوری و دانش نیست، بلکه بسیاری از آنها مغازه دارانی شدند که فقط به فکر منابع مالی هستند و این سخنانی که گفته می شود در عرب ها جایی ندارد.

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: عدم اتکا به نوآوری و دانش بسیاری از صنایع و مشاغل چهارمین عاملی است که می توان به آن اشاره کرد، در حال حاضر نزدیک به 70 درصد صنایع ایران وابسته به رانت هستند و در این صورت نباید نوآوری کرد. از سوی دیگر در بخش خدمات با توجه به اینکه تمامی شرکت های این حوزه کسب و کار مصرفی هستند، عملا جایی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی وجود ندارد. وقتی بخش قابل توجهی از اقتصاد کشور درگیر باشد. کارشناسان در این گروه ها جایی نخواهند داشت.

وی با اشاره به اینکه درصد پایین اشتغال زنان از دیگر دلایلی است که می توان به آن اشاره کرد، ادامه داد: بیش از نیمی از فارغ التحصیلان دانشگاه ها دختر هستند اما کار زنان در ایران بسیار بد است به طوری که رتبه ایران در دنیا در این زمینه رشته حدود 140 است که بدتر از عربستان است البته اشتغال در این بخش به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.تا زمانی که نگرش نسبت به زنان تغییر نکند، به خصوص با توجه به اشتغال آنها در کشور، وضعیت در حوزه کار به همین شکلی که الان هست باقی خواهد ماند.

سلطانی گفت: بالاخره افرادی هم هستند که در دانشگاه های خوب کشور درس می خوانند و فارغ التحصیل می شوند، اما به دلیل حقوق کم و حقوق پایینی که می گیرند، تمایلی به کار نشان نمی دهند، چرا که انگیزه ندارند. در حال حاضر، میزان حقوق و دستمزد در ایران بسیار کمتر از کشورهایی مانند عراق و ترکیه است، بنابراین انگیزه کار برای اینها از بین رفته است.»

Chad Powers

افراطی متعصب تلویزیون بشارتگر الکل دوستانه. مدافع توییتر متعصب آبجو کل نویسنده

تماس با ما