علیفر: چرا من؟ مورینیو باید شکست بخورد!

[ad_1]

تمرین 3: در! این صدایی آشنا برای هواداران فوتبال در ایران است که در هفته ها و ماه های اخیر کمتر مورد توجه قرار گرفته است. علیرضا علیفر که در بین اهالی فوتبال به «سیرهنگ» معروف است، این روزها پیشنهادی برای گزارش های فوتبالی ندارد و همین موضوع در مورد هواداران دالتنگی که خود را «سرباز سرنگ علیفر» می دانند نیز صدق می کند.

این در حالی است که روز 23 شهریورماه، صدای آمریکا اعلام کرد که علیرضا علیفر به دلیل «اشتباه فحاشی» ممنوع التصویر شده و حضور نداشت. محرومیتی که احساس شد امروز هم وجود دارد.

بعد از ظهر جمعه، چون سمپاشی تعطیلات کوتاهی بود، تماس گرفتیم تا در مورد غیبت در شبکه سه اتاق و ورزش جویا شویم. البته گفتگو با علیفر خیلی به سرعت به مسائل فوتبال و البته نظرات همکارانش (عادل فردوسی پور، مزدک میرزایی و …) رسید. در ادامه می توانید این مصاحبه را بخوانید:

سلام آقا علیفر خیلی کم پیدا میشه و دل انگلیس تنگه.

سلام ممنون از لطفتون ولی مشکلی نیست ما اینجا نیستیم چون بچه های جدید می آیند و ازمایش می گیرند، یکی از دو ماه دیگر خبرنگاران جدید آمده اند و من مشکلی با این موضوع ندارم. در این 27 سال نوسانات، کار کرده ام، اما همیشه تلاش کرده ام که تابع نظر مدیران و تصمیم گیران باشم.

چرا در یک کشور خارجی مانند یک خبرنگار عمل نمی کنید؟

از نظر شهادت، موشکافی و اعتبار در جامعه، شاید در بین خبرنگاران جایگاه ویژه ای داشته باشم، اما امیدوارم خودتان آن را تعریف نکنید. به هر حال، حداقل قبل از هر چیز توضیحی برای خودم ندادم.

در سال های اخیر خبرنگاران قدیمی تقریباً به حاشیه رانده شده اند. نظر شما در مورد سیاست چیست؟

در ابتدا که صحبت کردیم باید تابع خود مدیران باشیم. در واقع تجربه و سرما و گرما باعث شده تا مدت ها با توجه به آنچه که گفتم این احساس را داشته باشم. مدیران باید از تصمیمات رئیس جمهور حمایت و اطاعت کنند و جلو بروند. جای کار وجود دارد، نمی‌خواهم شخص خاصی نام ببرم، اما به هر حال نباید تصمیم گیرنده را مجبور به انجام کاری کنیم که علاقه‌ای به آن ندارد.

ما دوباره به این موضوع خواهیم پرداخت. آیا فوتبال اروپا را دوست دارید؟

چرا ما این کار را نمی کنیم؟ مثل همیشه.

دوستان آقای گواردیولا در این فصل توانسته عملکرد خوبی داشته باشد.

پاپ آدام سرد و گرم است. موافق یا مخالف، سلیقه ممکن است دخیل باشد. طبیعی است که در کار نوسان داشته باشد. توجه آقای گواردیولا به دستش ممکن است بیش از حد قابل تحمل باشد.

من همیشه از این موضوع انتقاد کرده ام چون تیم های بزرگ و ثروتمند این حق را در لیگ قهرمانی برای خود نمی گیرند و می خواهند در مسابقات قاره ای قهرمان شوند. این کلمه منطقی است. به گفته گواردیولا، قهرمانی اروپا هرگز برای بارسا موفقیت آمیز نبوده و به خاطر استخر باید بهتر باشد که آن را به پایان برسانیم.

برعکس، آقای مورینیو عملکرد خوبی با تاتنهام داشته است.

آقای مورینیو هم مربی بزرگی است اما بعد از لیگ قهرمانان اروپا با منچستریونایتد نتوانست با موفقیت خاصی به اروپا برسد. دایی تاتنهام در چند هفته اخیر عملکرد خوبی نداشت. من معتقدم که آقای مورینیو واقعا همه چیز داشت و به فضای کار نگاه کرد. آقای گواردیولا که من هیچ دوستی با او ندارم، حداقل چیزی برای ارائه دارد.

نظر شما در مورد اولین سرباز گونار چیست؟

او یکی از بازیکنان بزرگ و سرشناس فوتبال است که در مربیگری موفق بوده و استعداد این کار را دارد. حتما می دانید که در اروپا و حتی آسیا و آفریقا، خوب بازی کردن دلیلی برای مربی شدن نیست. سرباز روی نمک آمد و عملکرد خوبی داشت و با یک بازی توانست به بالای جدول برسد. حالا لیورپول و لستر و منچستر و چلسی قهرمان هستند.

علیفر: چرا من؟  مورینیو باید شکست بخورد!

تو ایران فوتبال بازی میکنی؟ پرسپولیس به فینال آسیا رسید اما شکست …

فوتبال ایران در گذشته آسیب های زیادی دیده است. ما باید این واقعیت را بپذیریم. باید از پرسپولیس برای صعود به فینال آسیا قدردانی کرد زیرا با بازیکنانی که در میانه آسیا هستند، رسیدن به آن سخت است. با توجه به اینکه بازی های نیمه نهایی و فینال برای تیم های ایرانی کافی است، کشورهای عربی و چینی تنها باید پول خود را صرف بارهای آسیایی کنند.

من می خواهم به یحیی گل محمدی و شاگردانش تبریک بگویم و مطمئن شوم که نایب رئیسی پرسپولیس از تیم قهرمان ثروتمندان عرب مهمتر است.

اما وقتی صحبت از لیگ برتر می شود واقعا سطح پایین آمده است، نمی خواهم ارزش پشتکار پرسپولیس را دست کم بگیرم.

پرسپولیس-اولسان گزارش عادل فردوسی را دید؟

خوب، من تلویزیون خودم را تماشا می کنم. در مورد آقای فردوسی پور نظر خاصی ندارم، فقط معتقدم باید به نظر مدیران احترام گذاشت. اگر از آن استفاده نمی کنند، باید با احترام با آنها رفتار شود.

این را هم متذکر می شوم که به نظر من واقعاً وظیفه کوشنگی نبود که آنجا گزارش بدهد. من شخصیت آقای فردوسی پور را خیلی دوست دارم و بارها گفته ام که جای ایشان در گزارش خالی است، در حال حاضر نه برنامه تولیدی دارم و نه نظریه ای در این زمینه دارم.

چرا قطر نیست؟

من به نظرات مدیران احترام می گذارم و باید تابع آنها باشم. الان آقای فردوسی پور 120 برنامه فوتبالی دارد و قبل از آن هم اشاره کرده بود که قطر زحمت نمی کشید و باید مقداری پول می گرفت. البته من به همه احترام می گذارم.

اساسا برنامه های تلویزیون فارسی در حوزه ورزش را چگونه ارزیابی می کنید؟

می بینید کیفیت کار همکاران ما در گزارش دهی و اجرا یک چیز است و انتخاب افراد توسط مدیران یک چیز دیگر. من دوست ندارم با دوستم در مورد کیفیت کار صحبت می کنم.

وی با بیان اینکه دلیلی برای عدم حضور آقای فردوسی در آن زمان وجود ندارد، گفت: دلیلی وجود ندارد که پیمان اجرا شود و اجرا شود، اما من و شما اگر از تصمیم خود فراتر رفتیم باید هر کاری انجام دهیم بپذیریم. مدیران، فردی که جوان است باید فرصت بیشتری داشته باشد و ما نباید بهانه بیاوریم. البته همیشه باید مقاصد بیان شود.

امروز هم نظرسنجی انجام شد و تراکتور پرطرفدارترین تیم آسیا معرفی شد. شما چی فکر میکنید؟

من تراکتورسازی بین تیم های شهری را خیلی دوست دارم، البته بچه تهران هستم و طرفدار تیم های شهرستانی تهران هستم. شکی نیست که پرسپولیس و رقابتش برای استقلال در آسیا نیست و واقعاً بدون اغراق می گویم نیمی از مردم ایران طرفدار این دو تیم هستند. هیچ تیمی نمی تواند تا آخر دنیا در ایران با پرسپولیس و استقلال رقابت کند، مطمئن باشید.

فکر می کنید تیم ملی قهرمان جام جهانی شده است؟

کار بسیار سختی است، بازی بسیار سختی با عراق و بحرین داریم زیرا اگر هواداران در ورزشگاه حضور داشتند با 80 هزار نفر شرایط فرق می کرد. حتی اگر بازی ها متمرکز نباشند، صعود سخت می شود و خواهید دید که اگر از این مرحله بالاتر برویم، مرحله دیگری در پیش است. اول امید زیادی نداشتم اما بعد از بازی های دوستانه کاملا امیدوار شدم.

سوال نهایی خسته ای

البته اول از همه توضیح ندادم. من برای این کار آماده هستم و در پایان از توفیقات جامعه فوتبال تشکر می کنم. امیدواریم فوتبال ایران پیشرفت کند و تیم ملی هم به جام جهانی صعود کند.

[ad_2]

Cornelius Mcgrath

درونگرا. قهوه خور. کاوشگر. متخصص تلویزیون بشارت بیکن لاعلاج. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما