عمران خان نخست وزیر اسبق پاکستان می گوید سه گلوله از پای راست او گرفته شده است | CNNCNN

عمران خان، نخست وزیر اسبق پاکستان گفت که در تیراندازی هفته گذشته سه گلوله از پای راست او گرفته شد.

خان از تیراندازی در یک گردهمایی سیاسی در گوجرانوالا در روز پنجشنبه جان سالم به در برد، رویدادی که حزب او آن را یک سوء قصد توصیف کرد.

خان در مصاحبه ای با بکی اندرسون از سی ان ان در روز دوشنبه گفت: “آنها سه گلوله از پای راست من بیرون آوردند. سمت چپ ترکش هایی داشت که داخل آن رها شد.”

خان گفت که استخوان‌هایش آسیب دیده است و پایش گچ گرفته است، و افزود که چهار تا شش هفته طول می‌کشد تا فعالیت عادی خود را از سر بگیرد.

خان که از محل اقامت خود در پارک زمان در لاهور صحبت می کرد، گفت که اطلاعاتی از داخل سرویس های اطلاعاتی دارد مبنی بر اینکه تیراندازی که هفته گذشته به او اصابت کرد، رخ خواهد داد.

هنگامی که اندرسون روز دوشنبه از او پرسید که چه اطلاعاتی درباره این حادثه دریافت کرده است و چه کسی آن را ارائه کرده است، خان گفت: “به یاد داشته باشید، سه سال و نیم در قدرت بودم. من با سازمان های اطلاعاتی، سازمان های مختلف که کار می کنند، ارتباط دارم. آیا شما اطلاعات را دریافت کرده اید؟ از داخل سازمان های اطلاعاتی.” چرا؟ زیرا اکثر مردم از آنچه در این کشور می گذرد وحشت دارند.”

سازمان اطلاعات بین‌سرویس پاکستان (ISI) هفته گذشته گفت که قبل از برگزاری تظاهرات «تهدید» را به خان اطلاع داده است. اطلاعات داخلی (ISI) در بیانیه ای گفت: «سازمان قبلاً دولت فدرال را در مورد تهدید وزیر ارشد سابق که این موضوع را به دولت استان پنجاب گزارش کرده است، حساس کرده است».

آی‌اس‌آی همچنین گفت که امنیت خان تحت اختیار دولت استانی پنجاب است که توسط حزب تحریک انصاف پاکستان (PTI) رهبری می‌شود.

جمعه گذشته، خان شخصیت‌های نهادی را متهم به توطئه برای کشتن او کرد – ادعایی که مقامات دولتی و امنیتی آن را به شدت رد کردند.

“همانطور که وقایع اتفاق افتاد، او در آن سخنرانی حضور داشت. چگونه این اتفاق می افتد، چگونه یک متعصب مذهبی مرا به نام توهین به مقدسات می کشد و او را به خاطر آن سرزنش می کند. همه اینها در سخنرانی من است که در تلویزیون نشان دادم – این در رسانه‌های اجتماعی،» با اشاره به سخنرانی خود در 24 سپتامبر، گفت که در آن توضیح داده است که وقایع تیراندازی چگونه رخ خواهد داد.

وقتی از منتقدانش پرسیدند که متهم کردن دولت فعلی به انجام این حمله به بازگشت خان به قدرت کمک می کند، او پاسخ داد که “نیازی به دلیلی ندارد تا این دولت را متهم به بازگشت من به قدرت کند.” حزب تحریک انصاف پس از برکناری او در آوریل همچنان محبوب است.

آنها به نوعی هر کاری کردند تا من را از سر راه بردارند. وی افزود: زمانی که این اتفاق نیفتاد، برنامه ریزی شده بود.

در حمله روز پنجشنبه یک نفر کشته شد که چند نفر دیگر زخمی شدند، در حالی که خان پس از تیراندازی برای مداوا به بیمارستانی در لاهور منتقل شد. خان که روز جمعه از بیمارستان صحبت می‌کرد، بدون ارائه مدرک، نخست‌وزیر شباز شریف، وزیر کشور رعنا صنالا و سرلشکر فیصل، یک مقام ارشد اطلاعاتی را مقصر دانست. CNN در حال تماس با این سه مرد برای اظهار نظر است.

وزارت اطلاعات و صدا و سیمای پاکستان هفته گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی اتهامات خان علیه شریف و صن الله را رد کرد.

ارتش پاکستان نیز به ادعاهای خان پاسخ داد و آنها را “بی اساس و غیرمسئولانه” و “کاملا غیرقابل قبول و غیرموجه” خواند. روابط عمومی بین‌سرویس (ISPR) در بیانیه‌ای که عصر جمعه منتشر شد، اتهامات خان به مقامات نظامی و نظامی را “عمیقاً مایه تاسف و عمیقا محکوم کرد.”

در این بیانیه آمده است: «ارتش پاکستان به خود می‌بالد که یک سازمان بسیار حرفه‌ای و منظم با یک سیستم پاسخگویی داخلی بسیار قوی و مؤثر است که می‌تواند در سراسر جهان برای اعمال غیرقانونی، در صورت وجود، توسط پرسنل یونیفرم‌پوش اعمال شود».

وی افزود: «با این حال، اگر شرافت، صداقت، و اعتبار رتبه و مقام خود به واسطه اتهامات بیهوده به منافع خاص آلوده شود، این نهاد به هر نحوی که باشد، افسران و سربازان خود را حفظ خواهد کرد».

سی‌ان‌ان اوایل روز دوشنبه گزارش داد که خان نامه‌ای به عارف علوی، رئیس‌جمهور پاکستان نوشت و در آن گفت که از زمانی که دولت خان در ماه آوریل از قدرت سرنگون شد، حزب او با «تعداد فزاینده‌ای از اتهامات نادرست، آزار و اذیت، دستگیری و شکنجه در این کشور مواجه شده است. حضانت.”

این پیام که سی‌ان‌ان از منبع نزدیک به نخست‌وزیر سابق به دست آورده، به تاریخ 6 نوامبر، سه روز پس از زنده ماندن خان از تیراندازی، مربوط می‌شود.

Giovanna Yu

گیک بیکن. ماون قهوه. ارتباط ظریف جذاب. متخصص مواد غذایی به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما