عنصر کلیدی “فناوری مرزی” در دستور کار جدید خلع سلاح سازمان ملل

فضای امنیتی بین المللی بدتر شده است. تنش‌های جنگ سرد بازگشته است، هزینه‌های نظامی جهانی به بالاترین سطح خود از زمان فروپاشی دیوار برلین رسیده است، و درگیری‌ها در حال حاضر عمدتاً در شهرها با پیامدهای ویرانگر برای غیرنظامیان ادامه دارد. رژیم عدم اشاعه توسط رژیم هایی تهدید می شود که قویاً معتقدند سلاح های کشتار جمعی آنها را ایمن تر می کند.

آنتونیو گوترش، رئیس سازمان ملل متحد، گفت که زمان آن رسیده است که سازمان ملل نقش بیشتری در خلع سلاح ایفا کند.

دبیرکل سازمان ملل متحد در پیام اخیر خود در توییتر خواستار “اقدامات عینی و عملی” برای ترویج راه حل مسالمت آمیز درگیری شد.

یکی از حوزه‌هایی که از آقای گوترش انتظار می‌رود برای انجام این کار کمک بخواهد، علم و نوآوری است. همین ماه گذشته در نیویورک، او گفت که ما باید “مزایای انقلاب تکنولوژیک را به حداکثر برسانیم”.

این حوزه «فناوری مرزی» نامیده می‌شود و پیشنهاداتی را به وجود آورده است که می‌تواند ابزارهای جدیدی برای حفظ صلح و امنیت در سراسر جهان تولید کند.

این شامل بلاک چین، دفتر کل دیجیتالی نوآورانه و غیرقابل نفوذ است – به هر حال این نظریه است.

برای هر کسی که به اینترنت دسترسی دارد در دسترس است و می تواند برای محافظت در برابر ذخیره سازی سلاح های هسته ای استفاده شود.

همچنین فناوری یادگیری ماشینی وجود دارد که توسط سازمان معاهده منع جامع آزمایش های هسته ای هدایت می شود تا خلع سلاح را تأیید کند.

مزایای بسیاری از فن آوری های در حال ظهور.

اما در مورد خطرات چه می شود – آیا این روزها درگیری ها در دست پهپادهای مسلح نیست؟

آیا نباید به جای آن از مواردی مانند تشخیص چهره برای اهداف نظامی استفاده کرد؟

سفیر آماندیپ گیل یکی دو چیز در این مورد می داند.

او در ژنو بحث‌ها را در میان کشورهای عضو سازمان ملل در مورد چگونگی کنترل به اصطلاح سیستم‌های تسلیحاتی خودگردان مرگبار (LAWS) رهبری می‌کند، کاری که تحت یک توافقنامه تسلیحاتی خاص کنوانسیون (CCW) قرار دارد.

“بنابراین، این سناریوی ترمیناتورهای هالیوود و مرد آهنی است. من فکر می کنم ما در این مرحله بسیار نگران کنار گذاشتن مسئولیت انسانی هستیم … در استفاده مرگبار از زور … بنابراین، در هر نقطه ای از کارمان با ماشین ها، ما به عنوان انسان هستیم. بنابراین، این یک بحث بسیار حساس است و می‌توانم بگویم با نهایت شفافیت و با مجمعی متشکل از 125 کشور عضو در حال انجام است… با توجه به شرایط، می‌گویم که ما در حال انجام یک کار بسیار هستیم. کار خوبی است، با در نظر گرفتن این خطرات و آن نگرانی ها.”

علاوه بر همه این سفیران شرکت کننده در جلسات سازمان ملل، سفیر گیل همچنین اشاره می کند که افراد زیادی نیز در این بحث شرکت دارند: دانشگاهیان، تولیدکنندگان، سازمان های غیردولتی و حتی کارشناسان نظامی.

او می گوید که مشکل تکنولوژی نیست، بلکه افراد پشت اختراعات هستند:

هیچ چیز جدیدی در مورد فناوری و تأثیر آن بر امنیت بین المللی وجود ندارد. شاید آنچه امروز گیج کننده است سرعت، تنوع برنامه ها و این واقعیت است که بیشتر تحقیق و توسعه در حال حاضر توسط بخش خصوصی آزمایش می شود. بنابراین، دولت ها نقش زیادی در توسعه این فناوری های جدید ندارند. بنابراین، اینها چالش های جدیدی برای انجمن های سنتی کنترل تسلیحات و خلع سلاح و روش های سنتی ما برای مقابله با تعامل بین فناوری و امنیت هستند. بنابراین، خوشحال می شود که دبیرکل توجه خود را بر برخی از این مسائل ذهنی متمرکز کند. خطر از خود فن آوری ناشی نمی شود، بلکه از نحوه سازماندهی انسان ها بر اساس فناوری ناشی می شود.

حالا تصور کنید که در بار هستید و زمان امتحان فرا رسیده است. سوال در مورد خلع سلاح – آه! اینجاست: نام نهادهای بین المللی که با این موضوع سروکار دارند؟

خوب، ممکن است نام کنفرانس خلع سلاح – که در سازمان ملل در ژنو تشکیل می شود – شنیده باشید.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین چطور؟

اما آیا می‌دانستید که بسیاری از نهادهای سازمان ملل متحد وجود دارند که وظیفه دارند صلح و امنیت را از طریق کنترل تسلیحات دنبال کنند: دفتر امور خلع سلاح – دفتر امور خلع سلاح – کمیسیون خلع سلاح دبیر کل، مجمع عمومی و شورای امنیت

حتی کمیسیون خلع سلاح سازمان ملل نیز در حال بررسی مسائل مربوط به سلاح در فضا است!

دلیل اینکه شما این را به من می گویید برای برجسته کردن این واقعیت است که همه آنها در یک جهت حرکت می کنند.

باز هم سفیر گیل:

دبیرکل سازمان ملل گفت: “بنابراین، شما می توانید شاهد گسترش انجمن هایی باشید که به این حوزه از مسائل مرزی می پردازند، و ما در تلاش هستیم تا با استفاده از موسسات دانشگاهی و پژوهشی، پل ها و ارتباطاتی بین همه این انجمن ها ایجاد کنیم. در حال حاضر در سیپری در استکهلم بحثی را در مورد تأثیرات هوش مصنوعی ترتیب داده اند، در مورد سؤالات مربوط به استفاده از سلاح های هسته ای؛ آیا خطرات استفاده از سلاح های هسته ای را افزایش می دهد یا می تواند جنبه های مثبتی داشته باشد و آیا خطراتی وجود دارد. چگونه می توانیم آن خطرات و غیره را مدیریت کنیم.”

منتقدان بحث خلع سلاح بین المللی می گویند ثابت شده است که متقاعد کردن کشورهایی که سلاح های کشتار جمعی دارند برای سست کردن کنترل خود بر آنها غیرممکن است.

و در حالی که نمی توان گفت که آیا علم به انجام این کار در آینده کمک خواهد کرد یا خیر، شکی نیست که نوآوری در واقع به ارتقای صلح و امنیت کمک می کند.

دکتر Einar Bjorgo رئیس دفتر تصویربرداری و تحلیل ماهواره ای سازمان ملل متحد، UNOSAT است.

تیم او، مستقر در ژنو، شناسایی می کند که گروه های جدیدی از پناهندگان به کمک نیاز دارند. UNOSAT همچنین اقدامات امدادرسانی به بلایای طبیعی را در آسیا و شرق آفریقا، از جمله، تشریح می کند.

از دیدگاه ما، ما بیش از 15 سال است که از فناوری برای حمایت از آژانس های خواهر استفاده می کنیم … اما همچنین به طور فزاینده ای از این فناوری در شرایط درگیری، در زمینه حقوق بشر و غیره استفاده می کنیم … بنابراین، واضح است. که این فناوری با آن ارتباط زیادی دارد چرا؟ چون اطلاعات عینی است، تصویر است و عینیت در این نوع شرایط در این نوع بحث ضروری است. همچنین گسترش جهانی دارد… بیایید ببینیم کجا می توانیم اگر اتفاقی بیفتد در یک روز نباشید.»

همانطور که توانایی گرفتن تصاویر با کیفیت بالا همیشه در حال بهبود است، توانایی نظارت بر اشیاء در تمام ساعات شبانه روز نیز بهبود می یابد.

دکتر بیورگو می‌گوید که این امر آن را به یک “ابزار عالی” برای خلع سلاح به طور کلی و همچنین برای مسائل امنیتی گسترده‌تر تبدیل می‌کند، و اضافه می‌کند که UNOSAT برای این امر مأموریتی ندارد و نقش مشاوره‌ای برای آژانس‌های خاص مسئول این موضوع ایفا می‌کند.

من فکر می‌کنم یکی از چالش‌ها این است که واقعا بتوانیم از نظر تئوری و آکادمیک در حال گذار باشیم، این یک فناوری جالب برای ایجاد تفاوت بزرگ در زمین است، و همچنین وقتی دبیرکل می‌خواهد ببیند که یک افزایش استفاده از فناوری و نوآوری… با این حال، قطعاً تمایل به استفاده از این نوع فناوری در حال حاضر برای تصمیم گیری وجود دارد، تمایل به استفاده از داده ها و آمارهای تولید شده به عنوان یک منبع قابل اعتماد و دوباره به عنوان یک منبع عینی وجود دارد. بنابراین، من نیاز به آن را می بینم و فکر می کنم زمان بسیار مناسبی است. راه از این نظر واقعا راهی است که باید رفت.”

Sadie Kirk

کارشناس فرهنگ پاپ. موسیقی نینجا. عاشق غذا. نویسنده. دوست حیوانات در همه جا. گورو معمولی بیکن.

تماس با ما