(عکس) افتتاحیه نمایش زاکانی. درهای بسته مقام امیرکبیر!

اخزتاننیوز نوشت: شنبه نهم مهرماه بود که شهردار تهران روز شنبه نهم پارکینگ طبقاتی امیرکبیر را راه اندازی کرد. پارکینگی که گفته می شد اولین پارکینگ چند طبقه و 100 درصد زیرزمینی هوشمند بود، تاییدیه سازمان آتش نشانی را دریافت کرد.

در مراسم بهره برداری از این پارکینگ طبقاتی، سید مجتبی شافعی، مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در جمع اصحاب رسانه گفت: یکی از مهم ترین اثرات ایجاد پارکینگ های طبقاتی و حاشیه ای بر جریان آب است. که ترافیک منجر به آزاد شدن ظرفیت جاده های اطراف می شود و به جای اینکه مردم از جاده های اطراف برای پارکینگ استفاده کنند، به راحتی می توانند از پارکینگی که برای این منظور ایجاد شده است استفاده کنند و جاده ها هموارتر شوند. به خصوص اینکه این پارکینگ در نزدیکی منطقه برنامه ریز ترافیک واقع شده است، افرادی که قصد ورود به منطقه را دارند می توانند به راحتی از این پارکینگ استفاده کنند.

(عکس) افتتاحیه نمایش زاکانی.  درهای بسته مقام امیرکبیر!

علیرضا زاکانی نیز در این مراسم افتتاح پارکینگ گفت که می‌خواهم حرکت پارکینگی را در تهران ایجاد کنیم تا فضاهای شهری از خودروهای پارک شده آزاد شود. وی درباره پارکینگ طبقاتی امیرکبیر نیز گفت: ساخت این پارکینگ از 13 سال پیش آغاز شد و با پیشرفت کمتر از 70 درصد به ما واگذار شد. در مدت 8 ماه 30 درصد باقی مانده از کار سخت به پایان رسیده است تا امروز شاهد افتتاح آن در این نقطه مورد نیاز شهر باشیم. این پارکینگ حدوداً 20000 متر مربع زیر بنا دارد و اولین پارکینگ هوشمند مورد تایید سازمان آتش نشانی است. حتی پارکینگ اختصاصی هم این ویژگی را ندارد. به طوری که اگر قسمتی از آن دچار حادثه شد، می توان 100 درصد آن را کنترل کرد و از سرایت آن به سایر نقاط جلوگیری کرد.

شهردار تهران یادآور شد: حدود 550 پارکینگ وجود دارد که اولین پارکینگ زیر سقف است و محیط کلی شهری دارد و بالای آن ساختمانی وجود ندارد.

(عکس) افتتاحیه نمایش زاکانی.  درهای بسته مقام امیرکبیر!

17 آبان پارکینگ طبقاتی امیر کبیر

هشت روز از افتتاح پارکینگ طبقاتی امیرکبیر می گذرد، درست قبل از ایستگاه مترو امیرکبیر، عده ای از اهالی محله شکفا دور یک میدان کوچک آجری نشسته اند. دنبال پارکینگ جدید میگردم میگن این قسمت خروجی پارگینگ هست ولی پارکینگ هنوز استفاده نشده چند قدمی مردی در خلوت در خروجی پارکینگ امیرکبیر تمرین میکنه . می پرسد دنبال پارکینگ می گردی؟ من می گویم، این موقعیت هفته گذشته باز نشد. او می گوید از آن روز درهای پارکینگ بسته شده است و یکی دو ماه دیگر کار خواهد داشت. در انتهای صخره شیب دار تابلوی بزرگ شاهزاده ایستاده و در کنار آن تابلوی خروج قرار دارد. زمین های پر از زباله نشان می دهد که این جاده هنوز محلی برای تردد وسایل نقلیه نیست.

برای رسیدن به ورودی پارکینگ از عابران دیگر پارکینگ می خواهیم. یکی از اهالی می گوید که اگر پارکینگ باز می شد، این تعداد پارکینگ کنار خیابان وجود نداشت.

(عکس) افتتاحیه نمایش زاکانی.  درهای بسته مقام امیرکبیر!

اشاره به کوچه های حاشیه میدان شاهزاده کبیر است. ساکنان امیدوار بودند با استفاده از این پارکینگ، برخی از این خودروها به جای پارک در کنار خیابان به پارکینگ بروند.

یکی از ساکنان گفت که کارگران همچنان روی غرفه کار می کنند و به نظر نمی رسد که این غرفه به زودی مورد استفاده قرار گیرد. من می گویم، مگر هفته گذشته آن مهمانی را نگرفتند که مردمی که دور هم نشسته بودند لبخند زدند و گفتند روبان را بریدند، از آن عکس گرفتند و رفتند. اکنون احتمالاً برای چندین دهه از آن استفاده خواهند کرد.

(عکس) افتتاحیه نمایش زاکانی.  درهای بسته مقام امیرکبیر!

به در ورودی که می رسیم، کارگران مشغول کار هستند. اتاق نگهبان هنوز رنگ آمیزی نشده و محل خواب و استراحت کارگران است. از آقایی که در ورودی نشسته بود پرسیدم که آیا می توانیم وارد غرفه شویم، گفت 3 ماه دیگر از غرفه استفاده نمی شود. میگم مگر اینکه هفته پیش اجرا بشه میگه هنوز خیلی کار مونده شاید زودتر آماده بشه ولی هر چقدر هم که کار سریع تموم بشه تا یک ماه بیشتر نمیشه. پایه ها هنوز بدون برق هستند می گویم روز اول که طبقات برق داشت همان روز برق طبقه اول را به طبقات دیگر وصل کردند و بعد جمع کردند. حالا چند ماه دیگه آماده میشه عجله نکنید.

(عکس) افتتاحیه نمایش زاکانی.  درهای بسته مقام امیرکبیر!

برخی از اهالی محل از عملیات اجرایی این پروژه اطلاعی ندارند و می گویند تمام شده است. کسانی که از بهره برداری آنها خبر دارند به شوخی می گویند که اکثر پروژه هایی که توسط مسئولان به بهره برداری می رسد همین نتیجه را دارند. اما چرا شهردار تهران چند هفته صبر نکرد تا یک پروژه کامل را اجرا کند؟

شورای شهر تهران که در روزهای ابتدایی نسبت به سبت های امید و سربلندی حساس بود، آیا ۱۰ هفته پس از چیدن و ریزش نوارها به این پروژه ها رسیدگی می کند؟

ناصر امانی از اعضای شورای شهر تهران در این خصوص به اکوایران گفت: تا جایی که اطلاع دارم کمیته هایی در این زمینه فعال شده اند و کارشناسان آن ها در حال بازدید از این پروژه ها هستند. آنها بیشتر در زمینه کمیته های عمرانی، حمل و نقل، بهداشت، معماری و شهرسازی هستند. قرار شد از نزدیک بازدید کنند و این پروژه های مورد بهره برداری یا هک شده را به شورا گزارش دهند.

(عکس) افتتاحیه نمایش زاکانی.  درهای بسته مقام امیرکبیر!

حال باید منتظر ماند و دید که شهروندان تهرانی چه زمانی می توانند خودروهای خود را در پارکینگ روباز زاکانی پارک کنند؟ از شواهد و قرائن چه چیزی مشخص می شود که این پرونده برای سالگرد درگذشت شاهزاده کبیر، شاید 22 بهمن ارزشی قائل نیست؟

Makayla Massey

کاشف برنده جایزه کل معتاد زامبی. متعصب فرهنگ پاپ بی عذرخواهی. تواهولیک.

تماس با ما