(عکس) بازماندگان زلزله در شرق افغانستان

بازماندگان زلزله در افغانستان که بیشتر آنها در چادر زندگی می کنند، منتظر تعمیر خانه های خود، چادرهای ضد سرما و کمک های مادی برای مقابله با شرایط زمستانی هستند.

به گزارش فرارو، در زلزله 5.9 ریشتری که 22 ژوئن ولایات شرقی افغانستان را لرزاند، بیش از 1200 نفر کشته و صدها نفر زخمی شدند.

از جمله مناطقی که از این زمین لرزه به شدت آسیب دیده می توان به ولسوالی های جایان و برمل در ولایت پکتیکا و آسپارا در ولایت خوست اشاره کرد.

در حالی که کمک های ارسالی به مناطق زلزله زده هنوز برای رفع نیازهای بسیاری از مردم ناکافی است، با نزدیک شدن به هوای سرد مشکل پناهگاه ایمن به وجود آمد.

باشندگان این منطقه می گویند که کمک هایی که از سوی سازمان ملل متحد، نهادهای مختلف بین المللی و هلال احمر افغانستان دریافت کرده اند، کافی نیست.

زلزله زدگان عمدتاً غذاهای سرشار از سیری مانند برنج و سیب زمینی می خورند. مصرف گوشت و میوه بسیار کمتر است. مردم به روغن، رب گوجه فرنگی، حبوبات و آرد به عنوان غذا نیاز دارند.

مرکز ولسوالی جیان و روستاهای آن بیشتر در اطراف بستر رودخانه ساخته شده است. برای رسیدن به اینجا از مرکز پکتیکا، باید در امتداد بستر رودخانه برای مدت طولانی رانندگی کرد و همچنین از جاده های تپه ای، پر دست انداز و گل آلود عبور کرد. این یکی از مهم ترین عواملی است که کمک های زمینی به مناطق زلزله زده را با مشکل مواجه می کند. سقوط تصادفی کامیون های امدادی در جاده نیز ارسال کمک ها را به تاخیر می اندازد.

کمک های ارسالی به این منطقه پس از زلزله عمدتاً شامل مایحتاج اولیه مانند غذا، چادر و پتو بود.

وی گفت: اکثر چادرهای توزیع شده در برابر سرما مقاوم نیستند و زلزله زدگان منتظرند تا جامعه جهانی چادرهای مستحکم را توزیع کند تا بتوانند زمستان را تحمل کنند.

در روستاها، بسیاری از خانواده ها در نزدیکی خانه های ویران شده خود یا در زمین های خالی چادر برپا می کنند. در برخی مناطق، امکانات بهداشتی در اثر زلزله ویران شد و مردم همچنان با مشکلات بهداشتی مواجه بودند.

با سرد شدن هوا، زلزله زدگان می خواهند چادر، پتو، لباس، اجاق گاز، سوخت و آب آشامیدنی را تجهیز کنند تا از سرمای هوا محافظت کنند. بازماندگان زلزله گزارش دادند که بیشتر اوقات فقط یک وعده در روز می خورند و هوا بسیار سرد است، به خصوص در عصر.

در وسط منطقه جیان مشاهده می شود که اکثر فروشگاه هایی که به دلیل از دست دادن خانواده و همچنین فروشندگان بسته شده بودند هنوز باز نیستند، فقط 4-5 خواربار فروشی باز است. کسانی که مغازه های خود را باز کرده اند می گویند که خانه هایشان در 10 کیلومتری بیرون بوده و بیشترین زلزله را در آنجا احساس کرده اند و آسیب جدی ندیده اند.

روستاهایی که بیشترین خسارت را دارند در فاصله چند قدمی مرکز ولسوالی قرار دارند. در مرکز منطقه جیان، به جز مسجد، تقریباً هیچ ساختمان بتن آرمه وجود ندارد.

از طرفی وسط ژیان و روستاها برق نیست. به همین دلیل برخی از روستاییان از پنل های خورشیدی قابل حمل استفاده می کنند. روستاییان با استفاده از این پنل ها می توانند چراغ قوه روشن کنند یا گوشی های خود را شارژ کنند.

سازمان های ملل متحد کار برای بازسازی خانه های ویران شده در مناطق زلزله زده را آغاز کرده اند. پیش بینی می شود که بازسازی خانه های ویران شده گانت در آینده نزدیک آغاز شود.

مولوی الیاس نصیری، یکی از مقامات هلال احمر افغانستان، گفت که حدود 1500 خانه در بارمیل، بین 4000 تا 4500 خانه در جایان و 500 تا 600 خانه در اسپیرا باید بازسازی شوند.

Kelvin Ashley

حل کننده مشکل متعصب سفر مادام العمر. بت نوجوان آینده. علاقه مندان به اینترنت آماتور.

تماس با ما