(عکس) ظهور موتورسیکلت های برقی در کوبا

جوانان در این بزرگراه خارج از پایتخت کوبا، هاوانا، با اسکوترهای برقی خود رفت و آمد می کنند و بدلکاری انجام می دهند و در مورد دوچرخه های خود صحبت می کنند.

کوبا در سال‌های اخیر مملو از موتورهای الکتریکی شده است که دولت آن‌ها را به عنوان جایگزین‌های کارآمد در میان کمبود شدید سوخت و به عنوان راه‌حلی برای مشکلات حمل‌ونقل کشور معرفی کرده است.

ماریو ریوس لابرادا، رئیس رجیستری وسایل نقلیه برای اداره حمل و نقل ملی کوبا، که مقامات در دهه گذشته اجازه واردات آن را داده‌اند، گفت کوبایی‌ها نمی‌توانند موتورسیکلت‌های بنزینی یا دیزلی وارد کنند.

قیمت این موتورسیکلت ها بین 2000 تا 5000 دلار است. بیشتر آن در چین ساخته شده و از طریق پاناما به کوبا وارد می شود. مقامات کوبایی می گویند که یک موتور سیکلت برقی محلی به نام Minerva نیز در یک انبار قدیمی تولید دوچرخه در کلارا تولید می شود.

ارنستو خوزه سالازار، 20 ساله، که در یک مغازه رنگ‌فروشی کار می‌کند، گفت: «همه عاشق موتورسیکلت‌های برقی هستند.

موتورسواران جوان از طریق رسانه های اجتماعی سازماندهی می کنند و ساعت ها در مورد مزایای باتری، محل خرید لاستیک یا یافتن بهترین تعمیرگاه صحبت می کنند.

آلخاندرو واسالو، 23 ساله، گفت: “سوخت یک مسئله هدر رفته است، شما باید به دنبال آن باشید و در صف بایستید، اکنون داشتن یک موتور سیکلت برقی در اینجا خود زندگی است.”

رانندگان کوبایی با کمبود سوخت، به ویژه گازوئیل مواجه هستند، که برای تغذیه ژنراتورهایی که شبکه برق کشور را تغذیه می کنند، استفاده می شود. کمبود نفت ناشی از مشکلات ونزوئلا و تحریم های آمریکا بود.

رانندگان وسایل نقلیه الکتریکی باتری های خود را از طریق پریزهای معمولی شارژ می کنند و وقتی برق قطع می شود چندان خوش شانس نیستند.

مقامات کوبا موتورسیکلت های برقی را به عنوان جایگزینی برای صرفه جویی در انرژی برای سیستم حمل و نقل عمومی که کمبود قطعات یدکی برای تعمیر اتوبوس های خراب و کمبود سوخت دارد، تبلیغ می کنند.

راموس مونتس کالزادلا، مدیر استراتژی وزارت نفت، گفت: «الکتریسیته همیشه ارزان‌تر از گازوئیل و بنزین خواهد بود و علاوه بر این، موتورهای الکتریکی بسیار کارآمدتر از موتورهای احتراقی هستند، می‌توانید تا 70 درصد در هزینه‌های سوخت صرفه‌جویی کنید.» .

اسکوترهای برقی چشم انداز شهری کوبا را تغییر می دهند، اما چالش هایی نیز ایجاد می کنند: باتری ها گاهی آتش می گیرند و سکوت نسبی آنها، همراه با بی تجربگی راننده، منجر به تصادفات رانندگی می شود.

آخرین آمار موجود از سازمان آتش نشانی نشان می دهد که در نیمه اول سال 2020، 263 مورد آتش سوزی موتورسیکلت با استفاده از باتری های ژلی یا لیتیومی رخ داده است که نسبت به 208 مورد در کل سال 2019 افزایش قابل توجهی داشته است.

Nylah Rasmussen

قادر به تایپ با دستکش بوکس نیست. گیک الکل. دانشجوی بی عذرخواهی ایجاد کننده. کاوشگر بسیار جذاب تلویزیون نینجا. علاقه مند به وب معمولی معتاد آبجو

تماس با ما