(عکس) مقاومت ساکنان شیشمرف در برابر تغییرات آب و هوایی

وقتی از هلن کاکونا از شیشمارف، آلاسکا، پرسیده شد که زندگی در یک جزیره مانع دور افتاده در نزدیکی دایره قطب شمال چگونه است؟ گفت: هیچ جا خانه نیست!

به گزارش فرارو، خانه و شیوه زندگی سنتی هلن در شیشمارف آلاسکا که هزاران سال است در خطر بوده است، با افزایش سطح آب دریاها و فرسایش و از بین رفتن یخچال های طبیعی در معرض تأثیرات تغییرات آب و هوایی است.

این تغییرات در طول زمان به حدی بود که ساکنان دو بار رای به جابجایی دادند، اما شیشماروف در همان مکان باقی می ماند. جابجایی بسیار گران است. در این روستای 600 نفری ساکنان بیشتر از طریق شکار و ماهیگیری امرار معاش می کنند.

برخی می ترسند که در صورت نقل مکان، روش سنتی زندگی را که از اجدادشان به آنها منتقل شده است، از دست بدهند.

ماری کاکونا، 63 ساله، با برداشتن چربی از پوست فک خود در مورد حرکتی که گاه به نظر اجتناب ناپذیر به نظر می رسد، گفت: «می دانم که باید در نقطه ای حرکت کنیم، آب در حال افزایش است و جزیره در حال کوچک شدن است.

در یک روز اخیر، ماهیگیران هنگام طلوع آفتاب سوار قایق‌ها در دریاچه روستا شدند و عصر برگشتند تا آرواره‌های خالدار را بگیرند.

هلن، 28 ساله، گفت: او هیچ جای دیگری به جز اینجا احساس راحتی نمی کند. او سعی کرد در شهرهای مختلف ساکن شود، اما در نهایت به ششمروف بازگشت تا نزد مادرش، مری کاکونا، ۶۳ ساله بماند.

شیشمرف در جزیره ای قرار دارد که عرض آن یک چهارم مایل و طول آن حدود سه مایل است. این یکی از ده ها روستای آلاسکا است که در معرض تهدید تغییرات آب و هوایی قرار دارند.

روستایی ند آگوبوک که در غروب آفتاب با همسر و پسر یک ساله‌اش در امتداد ساحل قدم زد، گفت: «ما تمام زندگی‌مان را اینجا بوده‌ایم. او گفت که تغییرات آب و هوایی نگران کننده است، اما او جزیره را ترک نخواهد کرد. ند گفت: اینجا همه مثل یک خانواده بزرگ هستند که از یکدیگر مراقبت می کنند.

سدی مک گیل و همسرش تریسی مک گیل نیز همین احساس را دارند. در یک روز سرد پاییزی، جلوی خانه ای که او در آن به دنیا آمده و بزرگ شده، با سورتمه های توله سگ بازی می کردند. او که در خارج از کشور زندگی می کرد، اخیراً برای مراقبت از مادر سالخورده خود به روستا بازگشت. او نگران تأثیرات تغییرات آب و هوایی است و مایل به نقل مکان است، اما ترجیح می دهد در خانه بماند.

وی گفت: واقعاً غم انگیز است که می بینیم سرزمین مادری ما به تدریج در اقیانوس محو می شود. من می خواهم اینجا بمانم، جایی که بزرگ شده و متولد شده ایم و (جایی که) می دانیم چگونه زندگی کنیم.

ریچ استاسنکو، یکی دیگر از ساکنان این منطقه، گفت که شچماروف ها مدبر و انعطاف پذیر هستند. ساکنان دو بار به جابجایی رای دادند. اما مکان را تغییر ندادند. پول کافی برای تامین هزینه جابجایی وجود ندارد و شاید مهمتر از همه جاهایی مانند شیشمروف وجود ندارد.

به گزارش فرارو، بر اساس گزارش اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده، در آلاسکا، میانگین دما از سال 1992 تا 2.5 درجه سانتیگراد افزایش یافته است. طبق برنامه ارزیابی و نظارت قطب شمال، قطب شمال قبلا دو برابر سریعتر گرم می شد. مانند بقیه سیاره، اما اکنون در برخی از فصول سه برابر شده است.

Cassie Wells

حل کننده مشکل به طرز خشمگینانه ای فروتن. ماون فرهنگ پاپ استاد عمومی موسیقی. متعصب وب هیپستر پسند. ارتباط دهنده.

تماس با ما