عکس های کمیاب و تاریخی از اولین پارک تهران که اثری ندارند

اگرچه امروزه در تهران پارک های زیادی برای گذراندن اوقات فراغت وجود دارد، اما واژه باغ زمانی برای ساکنان تهران ناشناخته بود. اولین باغ عمومی تهران در دورانی ساخته شد که شاهزادگان قاجار باغ های خصوصی زیادی برای خود داشتند و مردم تهران مجبور بودند برای یک پیاده روی ساده به پارک های خارج از شهر بروند. باغی زیبا البته که ورود به آن برای مردم هر روز مجانی نبود.

به گزارش همشهری، از اولین پارک تهران تنها یک در چوبی باقی مانده و نامی که در تابلوی شهرداری جلب توجه می کند. محله «پارک امین الدوله» را اهالی منطقه دروازه شمیران می شناسند و شاید حکایت زیبایی های بی پایان آن پارک را شنیده باشند، اما حتی نوازندگان این محله هم تصویر آن گرم را ندارند. باغ در ذهن آنها

روزگاری در محوطه دروازه شامیران کنونی و در دل خیابانی که امروزه به خیابان شهید مشکی معروف است باغی مثلثی شکل وجود داشت که در دوره قاجاریه به دلیل زیبایی در تهران شهرت داشت.

اگرچه تصاویر زیادی از آن باغ به ثبت نرسیده است، اما در آثار مکتوب و خاطرات شاهزادگان قاجار، درختان انبوه این باغ، آواز پرندگان و دریاچه و چشمه های دلربا آن شرح داده شده است. باغ امین الدویل اگرچه دهه ها به خاطره تبدیل شده و مانند بسیاری از باغ های جالب تهران قدیم جای خود را به آپارتمان ها و ساختمان های زشت داده است، اما این باغ در تاریخ معاصر تهران از اهمیت بالایی برخوردار است.

پارک امین‌الدوله اولین پارک عمومی تهران است و وقتی تهرانی‌ها به وسعت سرسبز این پارک رفتند، برای اولین بار با معنای مکانی به نام پارک آشنا شدند.

باغ

«علی رضا زمانی» محقق و مورخ تهرانی درباره مالک و سازنده این پارک می گوید: بر اساس نقشه های قدیمی و عکس های هوایی تهران، باغ امین الدوله یا به عبارتی خود پارک امین الدوله درباره 150 سال پیش، یعنی در آغاز سال 1290 قمری، به دست میرزاعلی خان، وزیر امور خارجه. امین الدوله وزیر ناصرالدین شاه، مشاور مظفرالدین شاه و از بانفوذترین مردان عصر قاجار بود.

داستان تولد اولین باغ تهران

اما پارک ۲۷ هکتاری امین الدوله چگونه به اولین پارک عمومی تهران تبدیل شد؟ جالب است بدانید که اولین باغ تهران نمی تواند هر روز برای تهران استفاده کند و وزیر امور خارجه باغ زیبای خود را در روزهای خاصی از سال در دسترس عموم قرار داده است.

زمانی در این باره می گوید: «زمانی که وزیر امور خارجه از سفر وارنگ برگشت و تصمیم گرفت از نمادهای فرانک ها برای ساختن باغی دلپذیر در تهران استفاده کند، اولین باغ در تهران ایجاد شد.

همانطور که غلام محسن افضل الممالک در خاطرات خود می نویسد: «علی خان امین الدوله اولین کسی بود که در ایران باغی ساخت و این سخن را منتشر کرد». زمانی ادامه می دهد: «معروف است وزیر امور خارجه که در یکی از سفرهای ناصرالدین شاه به انگلستان همراهی می کرد، پس از دیدن باغ های انگلیسی عاشق آن باغ ها شد.

باغ

او تصمیم گرفت در ملک بزرگی که در منطقه دروازه شمران داشت، یک باغ کامل شبیه باغ های انگلیسی برای خود بسازد. اما باغ امین الدوله که به دلیل شباهت به باغ های انگلیسی به باغ امین الدوله معروف شد، در ابتدا مورد استفاده عموم نبود. در واقع این باغ زیبا در ابتدا برای پذیرایی از مهمانان و جلسات خصوصی وزیر امور خارجه در نظر گرفته شده بود، اما در روزهای خاصی از سال، این باغ به روی عموم مردم باز می شد.

وصف زیبایی های پارک امین الدویله

اما زیبایی منحصر به فرد باغ امین الدویل چیست که باعث شد عنوان اولین باغ تهران را از آن خود کند؟ درباره زیبایی باغ امین الدوله در خاطرات شاهزادگان قاجار داستان های زیادی آمده است.

کانال روان در این پارک، اردک هایی که مدام در دریاچه زیبای وسط پارک مشغول بازی بودند و از همه جالبتر وجود قایق های تفریحی در این دریاچه، همه حکایت از جذابیت وصف ناپذیر پارک امین الدوله برای تهران دارد. .

اما شاید مهم ترین جاذبه پارک باصفا که الهام بخش باغ های مدرن تهران شده است، دریاچه 2000 متری آن پارک باشد. دریاچه ای که آب آن از کانال امین الدوله تامین می شد و زیبایی آن در تصاویر به جا مانده از این پارک تاریخی به ثبت رسیده است. همچنین وجود قایق های پیک نیک و جزیره ای در وسط دریاچه که با پل چوبی به کاخ کلاهورنجی متصل می شد، مهم ترین تفاوت این پارک با باغ های معمولی تهران بود.

باغ

باغ

رویدادهای تاریخی مرتبط با این پارک.

اما باغ امین دولا چه شد؟ مورخان ذکر کرده اند که اولین باغ تهران به پسرش «محسن امین دولا» و سپس عروسش «فخرالدوله» پس از امین الدوله به ارث رسیده و سال ها بعد مانند بسیاری از باغ های تهران قربانی شده است. در طول توسعه ساختمان های شهر.

امروزه از پارک امین الدویله خبری نیست، فقط در چوبی و تابلوی شهرداری که رهگذران را در کوچه ای به نام «پارک امین الدویله» نشان می دهد، آخرین خاطره آن پارک تاریخی است. با وجود این، نام این پارک با سه رویداد مهم تاریخی پیوند خورده است که قابل توجه است.

جلسه تصمیم گیری در مورد برکناری نایب السلطنه از وزارت جنگ در همین باغ برگزار شد.

برخی از نمایندگان و خبرنگاران در زمان تعطیلی مجلس نمایندگان در این پارک پناه گرفتند.

شهادت استاد مرتضی مطهری در کوچه پارک امین الدویله و در زمانی که خبری از این پارک تاریخی نبود.

باغ

باغ

Drake Beck

کارشناس سفر. خالق دوستانه نویسنده هیپستر دوست. دانش آموز عمومی.

تماس با ما