(عکس) پروژه ملی احیاء و لایروبی خلیج گرگان

خلیج گرگان یکی از بزرگترین مخازن آب شیرین متصل به دریای خزر است و بقای بسیاری از موجودات زنده در بزرگترین دریاچه کره زمین به اتصال آن به دریا بستگی دارد. خلیج گرگان بزرگترین خلیج دریای خزر به عنوان اولین مجموعه بین المللی تالاب های جهان است که در فهرست تالاب های کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است.

در همین راستا طرح تسهیل تبادل آب بین دریا و خلیج گرگان و عملیات لایروبی خلیج گرگان برای جلوگیری از خشک شدن و شوری دریاچه میانکل اخیرا با پیگیری استان گلستان به تصویب رسید. مسئولان و فعالان محیط زیست و تحت عنوان طرح تسهیل تبادل آب هم اکنون در دست اجراست و یک عملکرد است.

خشکسالی و تغییر رژیم آب، تغییر کاربری و بهره برداری بی رویه از تالاب، ورود آلاینده های صنعتی، کشاورزی و شهری، تخریب ناشی از افزایش فشار جمعیت بر تالاب ها، اجرای طرح های توسعه در تالاب های غرب و شمال غرب، رسوب گذاری و سایر عوامل طبیعی که آثار مخربی دارد. در خشکی مرطوب و دارای اکوسیستم است، اما کاهش سطح آب دریای خزر در سال‌های اخیر مهم‌ترین تهدید برای خلیج گرگان است که بسیاری از چالش‌های دیگر را تحت تأثیر قرار داده است. خلیج گرگان از آنجا که با عملکرد اقتصادی و اکولوژیکی خود در تکثیر آبزیان، ماهیان استخوانی و غضروفی، جذب پرندگان مهاجر و حفظ چرخه حیات دریای خزر اهمیت دارد، تأثیر مستقیم و نقش مهمی در معیشت مردم دارد. جوامع محلی.

از آنجایی که جریان در خلیج گرگان افقی و از شرق به غرب است و چندان شدید نیست، این خلیج قادر به عقب راندن رسوبات به سمت دریای خزر نیست، بنابراین افزایش تماس آب دریا با خلیج گرگان منجر به ورود رسوبات بیشتر می شود. خلیج گرگان با ورود رسوبات بیشتری به خلیج گرگان، عمق خلیج با سرعت بیشتری کاهش می یابد و سرعت خشک شدن در این خلیج افزایش می یابد که در نهایت منجر به نابودی کامل اکوسیستم این منطقه می شود.

با توجه به اینکه زندگی و وضعیت معیشتی مردم بندرترکمن و بندرگز و همه مردم گلستان با بقای خلیج گرگان گره خورده است، در سفر هیئت دولت به گلستان و دستور مستقیم رئیس جمهور برای احیای آن. . خلیج گرگان سازمان بنادر و دریانوردی کشور با مطالعات 8 سال پیش برای تحقق این امر اقدام کرده است. در حال حاضر 40 ماشین آلات پاکسازی و لایروبی خلیج گرگان در منطقه وجود دارد و این فرآیند توسط پیمانکار پروژه قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (صلی الله علیه و آله) در حال انجام است.

عکاس: محمد عطای

Elyse Blake

کاوشگر هیپستر پسند. گورو بیکن دوستانه. زامبی متعصب حرفه ای. نویسنده.

تماس با ما