(عکس) کشف رد پای دایناسور 100 میلیون ساله در رستوران!

بعدی- یافته‌های تصادفی رویدادهای نادری نیستند، اما در یکی از این موارد، مشتری در حیاط بیرونی رستورانی در جنوب غربی چین ردپای دایناسور را شناسایی کرد که پس از بررسی‌های اولیه مشخص شد که متعلق به یک دایناسور 100 میلیون ساله است.

به گزارش فردا؛ لیدا زینگ، دیرینه شناس و استادیار دانشگاه علوم زمین چین، گفت: “تحقیقات اولیه ما چندین گودال سنگی را در رستورانی در لشان، استان سیچوان نشان داد که حاوی ردپای دو دایناسور سوروپود بود که در دوره کرتاسه اولیه زندگی می کردند. نتایج پس از اسکن سه بعدی از محوطه رستوران توسط تیم Zing به دست آمد.

دکتر شینگ

دکتر لیدا چنگ ردپای دایناسورها را بررسی می کند

ساروپودها که به گردن و دم بلندشان معروف بودند، بزرگ‌ترین جانوران زمین‌گرد بودند. آنها می توانند تا سه اتوبوس مدرسه رشد کنند و آنقدر سنگین هستند که هنگام رفتن زمین را تکان می دهند. شنگ گفت: «دو ساروپودی که ردپایی از خود بر جای گذاشتند احتمالاً هشت متر (26 فوت) طول داشتند. اگرچه فسیل های دایناسورهای ژوراسیک زیادی در سیچوان کشف شده است، فسیل های دوره کرتاسه در این منطقه بسیار نادر هستند.

(عکس) کشف رد پای دایناسور 100 میلیون ساله در رستوران!

این دانشمند که دوره کرتاسه را به عنوان دوره “رونق واقعی دایناسورها” توصیف می کند، افزود: “این کشف در واقع مانند یک پازل است که سند جدیدی را به مجموعه سیچوان کرتاسه و تنوع دایناسورهای آن اضافه می کند.” با این حال، زینگ اشاره می‌کند که توسعه شهری دهه‌های اخیر در چین باعث شده تا مکان‌های بالقوه زیادی شواهدی از پنهان شدن دایناسورها در زیر شهرها کشف کنند. بنابراین یافتن چنین آثاری را می توان شانس بزرگی دانست.

کارشناسان خاطرنشان می کنند که رستوران مذکور قبل از تغییر کاربری، مرکز پرورش جوجه بوده که احتمالاً با لایه ای از ماسه و خاک پوشیده شده است. به نظر می رسد این لایه های شن و خاک از ناپدید شدن ردپای دایناسورها در هنگام فرسایش و آسیب های جوی جلوگیری کرده اند. یک سال پیش این منطقه به یک رستوران تبدیل شد و رستوران‌دار نیز ظاهر خشن منطقه را حفظ کرد و معتقد بود که طبیعی است. جالب ترین چیز این است که هیچ کس به مدت یک سال در مورد ظاهر این دهانه ها کنجکاو نشد تا اینکه یک مشتری با تجربه متوجه این سند 100 میلیون ساله شد.

(عکس) کشف رد پای دایناسور 100 میلیون ساله در رستوران!

زینگ گفت که رستوران‌دار اکنون محل را حصارکشی کرده است تا از زیر پا گذاشتن مردم در گودال‌ها جلوگیری کند و همچنین ممکن است یک سوله برای محافظت بیشتر از ردپاها بسازد که نشانه خوبی از علاقه و افزایش آگاهی علمی در بین مردم است.

منبع: ctvnews

ترجمه: مصطفی جروی فرارو

Drake Beck

کارشناس سفر. خالق دوستانه نویسنده هیپستر دوست. دانش آموز عمومی.

تماس با ما