(عکس) گذرگاه قراقوروم; یکی از خطرناک ترین جاده های دنیا

گذرگاه قراقروم که پاکستان و چین را به هم متصل می کند، یکی از خطرناک ترین گذرگاه های جهان به شمار می رود. این جاده که از ناحیه حسن عبد در استان پنجاب پاکستان آغاز می شود، به ترتیب از خیبر پختونخوا، جامو و کشمیر و گیلگیت-بالتستان می گذرد و به کاشغر که بخشی از منطقه خودمختار سین کیانگ چین است، می رسد.
به گزارش فرارو، 887 کیلومتر از 1300 کیلومتر گذرگاه قراقروم در پاکستان و 413 کیلومتر در چین قرار دارد.

حدود 14 ساعت طول می کشد تا از اسلام آباد، پایتخت پاکستان به گیلگیت-بالتستان برسید، زیرا بزرگراه قراقروم از میان نقاط بلند کوهستانی می گذرد و هر ساله تصادفات مرگبار زیادی رخ می دهد.

ساخت بزرگراه قراقوروم در سال 1959 آغاز شد و پس از سال ها کار در سال 1978 به روی عموم باز شد. در جریان ساخت این جاده 810 پاکستانی و 200 چینی بر اثر رانش زمین و سقوط از صخره جان خود را از دست دادند. در آن زمان یک قبرستان چینی در گیلگیت برای چینی هایی که در ساخت جاده جان خود را از دست دادند ساخته شد.

گذرگاه قراقوروم به دلیل شرایط سخت و ارتفاع زیاد در زمان ساخت، هشتمین عجایب جهان است. این مسیر علاوه بر خطرناک بودن، یکی از مرتفع ترین مسیرهای دنیاست.

گذرگاه خانگراب که چین و پاکستان را به هم متصل می کند در ارتفاع 4714 متری قرار دارد. مرز مذکور در چند ماه از سال به دلیل بارش برف بسته است.

این گردنه که از منطقه کوهستانی استان خیبر پختونخوا آغاز می شود، مانند شاهراهی دو طرفه می گذرد، سنگ بر جاده می ریزد و رانش زمین، سیل و زلزله فراوان است. برخی از نقاط این گذرگاه که از این نظر بسیار خطرناک هستند، جزو وحشتناک ترین نقاط جهان هستند.

گذرگاه قراقوروم که مناظر سیری ناپذیری را در اختیار مسافران قرار می دهد، سالانه پذیرای هزاران گردشگر است. ماجراجویانی که می‌خواهند بین هیمالیا، قراقروم، پامیر و هندوکش سفر کنند، این شانس را دارند که بخش‌هایی از جاده تاریخی ابریشم را ببینند.

تعداد زیادی از گردشگران به دلیل تمایل خود به عبور از مناطق کوهستانی از طریق جاده، دوچرخه یا موتور به پاکستان می آیند.

گیلگیت-بالتستان میزبان 5 کوه از 14 کوه در جهان با ارتفاع بیش از 8000 متر است. از این نظر می توان یخچال های طبیعی بسیاری را در جاده دید که امکان دسترسی به بلندترین کوه های جهان را فراهم می کند.

ساخت تونل ها و جاده ها در کریدور قراقوروم که اغلب در اثر بلایای طبیعی آسیب دیده است، ادامه دارد.

Drake Beck

کارشناس سفر. خالق دوستانه نویسنده هیپستر دوست. دانش آموز عمومی.

تماس با ما