غرور همیشه در اوج است!

اگر از شما بپرسند بیشترین کلمه ای که روی دیوار جستجو شده چه بوده است، پاسخ شما چیست؟ در دنیای دیوار، کلمات زیادی هستند که روزانه جستجو می شوند. هر جستجوی کلمه نیاز به شهروندی را برآورده می کند. اما در سال 1400 از بین همه کلمات، غرور بیشترین جستجو را داشت. گویی غرور بزرگترین نیاز شهروندان ایرانی را برآورده کرد. البته این تکرار به معنای برابری عرضه و تقاضا برای پراید نیست، بلکه به این معناست که با وجود لغو تولید پراید، همچنان تقاضای زیادی برای خرید این خودرو از سوی مردم در سال گذشته وجود دارد. در واقع تعداد جستجوهای کلیدواژه پراید حدود 9.5 برابر تعداد جستجوهای پراید تبلیغ شده بود. پراید در سال گذشته بیش از 2.5 میلیون بار تبلیغ شد و امسال این کلمه 24.6 میلیون بار در نوار جستجوی دیوار تکرار شد.

چرا خودروها محبوب شدند؟

حال، اگر بخواهیم جستجوهای دیوار را با دقت بیشتری بررسی کنیم، باید به دسته اصلی دیوار که بیشترین بازدید را دارد بزنیم. بله، در این قسمت بارها دسته خودروهای اصلی بازدید و جستجو شده است و از زیر مجموعه این دسته پراید با بیش از 24 میلیون جستجو، موتور با 11 میلیون، پژو پارس با حدود 9 میلیون، کلمه خودرو ” با بیش از 7 میلیون جستجو، پژو 206 با حدود 7 میلیون، سمند تیبا و نیسان با حدود 6 میلیون جستجوی نوار جستجوی دیوار جزو 20 کلمه پر جستجو در دیوار در سال 1400 بودند.

سوال اینجاست که چرا اینقدر اقبال و علاقه به کلاس خودرو و مخصوصا پراید بوده است؟ برای تبدیل خودرو به یک کالای بزرگ باید دلیل آن را پیدا کرد. شاید مهمترین دلیل این باشد که سال گذشته این خودرو مکان خوبی برای سرمایه گذاری بود. به راستی در سال های اخیر خودرو از حالت مصرف خارج شده و به یک محصول سرمایه گذاری تبدیل شده است و این موضوع در سال 1400 با شرایط ایجاد شده توسط خودروسازان در قرعه کشی ها و فروش محدود خودروهای داخلی به اوج خود رسید. رشد نسبی بازار خودرو نسبت به سایر بازارهای موازی باعث شد تا مردم به خرید هر نوع خودرویی علاقه مند شوند. در این بین پراید به دلیل قیمت پایین و البته به عنوان پرطرفدارترین خودروی حال حاضر بازار، فروش خوب و قیمت پایین با وجود توقف تولید همچنان محبوبیت بالایی در بین ایرانیان دارد. همین قانون در مورد سایر کلمات تکراری این دسته نیز صدق می کند. افزایش قیمت خودرو در سال گذشته باعث رصد این مقوله شد. انتقال پول نقد به ماشین باعث حفظ ارزش پول مردم در طول زمان می شود.

چالش خرید و فروش حیوانات و دیوارها

بعد از کلمه غرور و به طور کلی دسته خودروها که در سال 1400 بیشترین جست و جو را بر روی دیوار داشت، دسته بعدی حیوانات حیوانات بودند. البته باید گفت که دیوار قوانین سختگیرانه ای در زمینه خرید و فروش حیوانات خانگی دارد. با این حال، کلمات مربوط به حیوانات بارها جستجو می شود. برای مثال کلمه کبوتر 15.7 میلیون بار جستجو شده است. پس از آن سگ با 14.3 میلیون جستجو در جایگاه دوم قرار گرفت. در واقع کاربران بدون توجه به اینکه چنین محصولی روی دیوار وجود داشته یا خیر، این کلمات را جستجو می کردند. پرنده، گاو و قناری نیز در رتبه های بعدی این دسته قرار دارند.

کمپین حمایت از حقوق حیوانات

اما جایگاه دیوار در خرید و فروش حیوانات طی سال‌ها به حدی تغییر کرده است که از ابتدای سال 1401 هیچ تبلیغی در مورد قتل توله سگ مجاز نیست. سال گذشته مدیران دیوار سعی کردند این موضوع را القا کنند که حیوان کالایی نیست و به جای خرید و فروش، می توان از آن مراقبت کرد. در حال حاضر این پلتفرم شرکتی را برای ممنوعیت خرید و فروش حیوانات خانگی روی دیوار راه اندازی کرده است. البته باید بپذیریم که ایرانی ها سال ها با حیوانات خانگی زندگی می کنند، اما دیوار برای حفظ حقوق حیوانات موافقت کرده است که خرید و فروش حیوانات خانگی از طریق این وب سایت را ممنوع کند. در این راستا قوانین جدیدی برای محدود کردن این مقوله به سایت دیوار اعمال می شود.

با بررسی پرمخاطب ترین واژه ها به این نتیجه می رسیم که نوار جستجوی سایت دیوار آینه ای است که اتفاقات جامعه و البته اقتصاد را خیلی زود در جستجوهای سایت دیوار نشان می دهد. جایی که خودرو و حیوانات در سال گذشته موضوعات مهمی بوده اند نیز در جستجوهای دیوار خود را نشان داده اند.

برای جزئیات گزارش سال دیوار 1400، اینجا را ببینید.

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

تماس با ما