فاجعه فشار خون بالا بر کلیه ها

این متخصص نفرولوژی بزرگسالان با اشاره به اینکه فشار خون و نارسایی کلیوی از بیماری های شایع و بدون علامت هستند، توصیه کرد: کلیه ها از نظر دفع پروتئین کنترل شده و فشار خون دائما اندازه گیری شود.

به گزارش فارس، آریا الجنابی متخصص نفرولوژی و نفرولوژی بزرگسالان درباره ارتباط فشار خون بالا با نارسایی مزمن کلیه گفت: فشار خون بالا می تواند از علائم نارسایی مزمن کلیه باشد و از طرفی بیمار دچار بیماری های بالا است. فشار خون. فشار خون بالا می تواند در طول زمان به نارسایی کلیه تبدیل شود

وی افزود: هیچ یک از این دو بیماری شایع علائم بالینی ندارند، بنابراین بیماران مبتلا به فشار خون باید به صورت مستمر و بیماران کلیوی به صورت دوره ای تحت نظر باشند.

الجنابی تصریح کرد: از هر 7 نفر یک نفر به بیماری مزمن کلیوی و 25 درصد جمعیت کشور به فشار خون مبتلا هستند. این دو بیماری بسیار شایع هستند و در صورت عدم کنترل عواقب شدید و جبران ناپذیری برای بیمار به همراه خواهند داشت.

الجنابی با اشاره به اینکه از هر چهار نفر یک نفر مبتلا به فشار خون است، بر لزوم کنترل فشار خون در کودکان سالی یک بار تاکید کرد. اما بزرگسالان از سن 22 سالگی باید دائماً فشار خون خود را کنترل کنند. فشار خون بالا علائم بالینی ندارد و معمولاً این بیماری را به طور اتفاقی کشف می کنیم. عوارض این بیماری به دلیل عدم وجود علائم به تدریج در فرد ایجاد می شود.

نفرولوژیست‌های بزرگسالان خاطرنشان می‌کنند: کلیه‌ها باید دائماً از نظر دفع پروتئین کنترل شوند، به‌ویژه در افراد مبتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت، پوست (لوپوس) یا سردردهای میگرنی. فشار خون این بیماران باید به طور مداوم کنترل شود. اگر فردی فشار خون بالا یا میکروآلبومین نداشته باشد و آزمایش مناسبی برای کراتین و عملکرد کلیه انجام دهد، برای اطمینان از عملکرد خوب کلیه ها کافی است.

وی بیان کرد: در بیماران دیابتی میکروآلبومین در معاینه ادرار دیده نمی شود بنابراین این بیماران حتما باید آزمایش آلبومین انجام دهند تا دیابت برای کلیه ها عارضه ایجاد نکرده باشد.

وی افزود: یکی از مهمترین اقدامات برای پیشگیری از نارسایی کلیه، کنترل مداوم فشار خون است. ما باید سبک زندگی مناسبی داشته باشیم و به طور منظم 20-30 دقیقه در روز و 150 دقیقه در هفته ورزش کنیم. از مصرف بیش از حد مسکن ها و داروهایی که توسط پزشک تجویز نشده است خودداری کنید. مصرف نمک را کاهش دهید و مصرف لبنیات کم چرب، میوه ها و سبزیجات تازه را افزایش دهید و در نهایت سیگار را ترک کنید و از استرس دوری کنید.

Warren Richardson

پیشگام رسانه های اجتماعی. تنظیم کننده. معتاد زامبی برنده جایزه. دردسر ساز. مستعد حملات بی تفاوتی.

تماس با ما