فارس: محاکمه علی کریمی از طریق اینترپل

فارس نوشت: حمیدرضا محمدی وکیل پایه یک دادگستری در خصوص نقش افرادی مانند علی کریمی در حوادث اخیر کشور گفت: پرونده این فرد اکنون تشکیل شده و باید به اتهامات این افراد رسیدگی شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اتهام این افراد تنها تخریب اموال عمومی است یا شامل اتهامات دیگری نیز می شود، گفت: با توجه به اینکه این افراد اسلحه به دست گرفته و با حکومت اسلامی مبارزه کرده اند، اکنون اتهام محاربه مطرح شده است. مجازات برای او افزایش یافت که مجازات اعدام است. اتهام فساد در دنیا به افرادی که به این امر دامن زده و تشویق می کنند نیز مطرح است.

و این وکیل دادگستری با بیان اینکه جبران خسارت فقط مالی نیست، تاکید کرد: تاکنون در کشور ندیده ایم که سر بریده شود، اما اکنون در مازندران سر بریده شده است، پس چگونه می توان این پرونده را جبران کرد؟ آقای کریمی چه پاسخی به خانواده این فرد خواهد داد؟

محمدی با اشاره به اینکه جبران خسارات مالی موضوع دیگری است، گفت: قطعا کسانی که به بیت المال خسارت وارد کردند باید پاسخگو باشند. امکان جبران خسارات وارده به مردم از طریق فروش ویلای علی کریمی وجود دارد. علی کریمی و امثال او که در اغتشاشات اخیر شرکت کردند از نظر مسئولیت مدنی مسئول هستند اما متاسفانه در کشور ما با این افراد با رأفت اسلامی برخورد شده است. لذا ضروری است نماینده دادستان کل کشور به این موضوع ورود کرده و اقدامات لازم را انجام دهد.

وی افزود: از نظر حقوقی باید توجه داشت که هرکس به تباهی دامن می زند باید خسارت وارده را بپردازد و متحمل شود. خسارتی که به کشور وارد می شود ضرر جانی، مالی و حیثیتی است که باید جبران شود.

این وکیل دادگستری با اشاره به تعرض به یک زن در خیابان گفت: متأسفانه اخیرا شاهد برداشتن چادر و چادر یک زن بودیم. اگر در هنگام اغتشاش خودروی شخصی آتش بگیرد، این موضوع به فرد آسیبی نمی رساند و به حسادت او آسیبی نمی زند، اما هنگام حمله به چادر یا حجاب زن یا دختر آن شخص، فرق می کند که این ضرر اخلاقی را چه کسی پرداخته است؟ یک عمل؟

وی با بیان اینکه اکنون بسیاری از شرکت ها متاثر از ناآرامی های اخیر و محدودیت های اینترنتی ناشی از اتفاقات اخیر در کشور هستند که بسیاری از شرکت ها را تحت تاثیر قرار داده است، گفت: اکنون خبری از غرامت آتش سوزی آمبولانس یا پرداخت چند میلیارد تومانی نیست. خسارات برخی از این خسارات جبران ناپذیر است.

این وکیل پایه یک دادگستری با تاکید بر اینکه برخی از این خسارات جبران ناپذیر است، گفت: پرداخت خسارت مالی کمترین کاری است که باید انجام شود.

وی در پاسخ به اینکه تعدادی از این افراد خارج از کشور هستند، گفت: دادستانی باید از طریق اینترپل این موضوع را پیگیری کند. انجام چنین رویه هایی در دادگاه های محلی ضروری است. از نظر کیفری و حقوقی می توان این موضوع را پیگیری و اقدامات لازم را انجام داد.

محمدی با اشاره به اینکه متأسفانه نظارتی بر فعالیت های مجازی سلبریتی ها وجود ندارد، گفت: افرادی که سلبریتی محسوب می شوند دارای توانایی هایی هستند که می تواند جامعه را تحت تاثیر قرار دهد.

وی ادامه داد: باید مانند تمام نقاط دنیا بر اعمال سلبریتی ها در فضای مجازی نظارت وجود داشته باشد و از قاعده خاصی پیروی شود. مثلاً این قوانین برای ترامپ هم وجود دارد و وقتی او قوانین را رعایت نکرد، شبکه های مجازی اش مسدود شد، تمام صفحاتش بسته شد و او را به دادگاه آوردند.

محمدی با اشاره به اینکه علی کریمی در فضای مجازی با حمایت غرب همه کارها را انجام می داد اما متأسفانه قانون موثری در این زمینه وضع نشده است، افزود: هرکسی که مثلاً 10 هزار بازدیدکننده در فضای مجازی دارد باید آنطور که باید. احتیاط در تبلیغات – چه کسی مالیات می پردازد و باید بر اعمال و رفتار او نظارت شود. از آنجا که آنها بر پیروان خود تأثیر می گذارند، بنابراین باید در قبال رفتار خود پاسخگو باشند.

وی در پایان گفت: قانونگذاران و قانونگذاران باید قانون لازم را برای سلبریتی ها و فعالان فضای مجازی وضع کنند تا اگر این افراد اشتباه کردند و کشور را به آشوب کشیدند، پاسخگو باشند. اکنون در مواردی مانند علی کریمی با استفاده از قوانین عمومی جرایم را علیه آنها اعلام می کنیم، در صورتی که این حوزه نیازمند قوانین خاصی است.

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

تماس با ما