فایده کارت ملی در خارج از کشور چیست؟

رئیس سازمان ثبت احوال کشور گفت: صدور کارت ملی برای ایرانیان خارج از کشور به مرحله اجرا رسیده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، شناسنامه ملی یا کارت ملی در ایران شناسنامه ای است که برای تمامی ایرانیان بالای 15 سال در نظر گرفته شده است. ادارات ثبت احوال داخل ایران و سفارتخانه های ایران در خارج از کشور برای اتباع ایرانی کارت ملی صادر می کنند.

هر شهروند دائمی که در ایران یا خارج از ایران زندگی می کند و تابعیت ایران را دارد و بالای 15 سال سن دارد باید کارت ملی یا شماره ملی خود را از سازمان ها و مؤسسات مرتبط با وزارت کشور دریافت کند.

برای درخواست کارت ملی، متقاضی باید 15 سال سن داشته باشد و عکس داشته باشد. علاوه بر توضیحات فوق در خصوص اهمیت کارت هوشمند ملی، هاشم کارکار، رئیس سازمان ثبت احوال کشور از راه اندازی و اجرایی شدن امکان صدور کارت هوشمند ملی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور خبر داد. صحنه.

وی در این خصوص افزود: با توجه به تاکید رئیس جمهور بر تسهیل در ارائه خدمات و تکریم اتباع مقیم خارج از کشور، فرآیند صدور کارت هوشمند ملی در برخی از کنسولگری های جمهوری اسلامی ایران آغاز و وارد فاز اجرایی شد.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور در جلسه شورای راهبردی سازمان با اشاره به اینکه یکی از سیاست های دولت سیزدهم پیوند ایرانیان خارج از کشور با داخل بود، گفت: برای ایرانیان خارج از کشور کارت ملی صادر شد. با فراهم آوردن زیرساخت های لازم در همین راستا.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور در شهرور 1401 در مراسم افتتاح و بهره برداری از پورتال خدمات یکپارچه سازمان ثبت احوال و همچنین رونمایی از کارت شناسایی موقت فاقدین شناسنامه که در با حضور وزیر کشور گفت: کارت ملی هوشمند ایرانیان خارج از کشور با همکاری وزارت امور خارجه این مهم در ابتدای سال جاری با تامین زیرساخت ها محقق شد. به این صورت که در نمایندگی های وارد شده توسط وزارت امور خارجه درخواست اتباع دریافت و پس از آن کارت برای آنها ارسال و فعال می شود. این روش در سه آژانس در کوالالامپور، فرانکفورت و وین به عنوان پایلوت و سایر آژانس‌ها انجام خواهد شد.

موضوع صدور کارت ملی برای ایرانیان خارج از کشور پس از تایید رئیس جمهور در اولین جلسه شورای عالی ایرانیان خارج از کشور و پس از جلسات مشترک حسین وزیر امور خارجه در دستور کار وزارت امور خارجه قرار گرفت. امیر عبداللهیان. ، و رئیس سازمان ثبت احوال هم اکنون این موضوع در دفاتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور اجرایی شده است.

پس از اروپا، اکنون صدور کارت ملی برای ایرانیان مقیم آمریکا و کانادا نیز آغاز شده است. پس از آماده سازی بسترهای فنی صدور کارت ملی، اولین کارت ملی برای یک ایرانی مقیم آمریکا روز جمعه اول مهریه صادر شد.

ایرانیان مقیم آمریکا می توانند با تماس با دفتر حفاظت از منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن به صدور کارت ملی خود ادامه دهند.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه صدور کارت ملی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور چه فایده ای دارد، گفت: یکی از خواسته های ایرانیان خارج از کشور که تعصب ملی دارند این است که کارت کارتی باشد که در آن تعصب داشته باشند. باید به آنها تحویل داده شود …

وی افزود: با توجه به خدمات الکترونیکی که قرار است به شهروندان داخل و خارج از کشور ارائه شود، شهروندان خارج از کشور می توانند با مراجعه به سفارت ها و نمایندگی های ایران با کارت هوشمند ملی خود از این خدمات استفاده کنند.

Giovanna Yu

گیک بیکن. ماون قهوه. ارتباط ظریف جذاب. متخصص مواد غذایی به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما