فدرر اسطوره گرند اسلم در جام لیور با تنیس خداحافظی کرد

راجر فدرر، اسطوره تنیس، آخرین بازی دوران حرفه ای خود را روز شنبه در جام لیور شکست داد. سوئیسی بزرگ برای “مسابقه خداحافظی” به همراه رقیب اسپانیایی خود رافائل نادال در مسابقه دونفره مقابل فرانسیس تیافو و جک سوک در O2 Arena لندن وارد میدان شد.

قهرمان 20 دوره گرند اسلم که زانویش آسیب دیده است، از مرحله یک چهارم نهایی ویمبلدون 2021 بازی نکرده است و هفته گذشته اعلام کرد که در 41 سالگی بازنشسته می شود.

فدرر و نادال 40 مسابقه از جمله 9 فینال گرند اسلم انجام داده اند که نادال رکورد پیروزی 24-16 را در اختیار دارد، اما این بار آنها در یک مسابقه به سبک جام رایدر در یک طرف تور خواهند بود.

راجر فدرر از بچه وحشتناکی که راکت را با حالت بد و دم اسبی نابخردانه می‌کوبد تا یک الگوی جهانی و نماد مدرن، تقریباً به جایگاه مقدس دست یافته است.

بیش از 19 سال پس از کسب اولین عنوان گرند اسلم خود در ویمبلدون در سال 2003، که او را در مسیر تبدیل شدن به بهترین بازیکن تاریخ قرار داد، فدرر روز پنجشنبه اعلام بازنشستگی کرد.

او این ورزش را با 20 قهرمانی مهم، از جمله هشت عنوان قهرمانی ویمبلدون، 103 عنوان و بیش از 130 میلیون دلار جایزه به تنهایی ترک کرد، که همگی به دلیل لطف نادر، دقت لیزر و یک بک هند متمایز یک دست بود.

اعتماد به نفس هرگز مسئله ای نبوده است – چه کسی می تواند با یک ژاکت کرم سفارشی با لوگوی گلدوزی شده در مرکز ویمبلدون قدم بزند؟

تجربه دینی

آثار هنری مرتبط با سوئیس لژیونی از طرفداران در سراسر جهان را برای او به ارمغان آورد که با کلاه های “RF” و قدردانی تقریباً عرفانی آراسته شده بودند.

یک ستون نویس محبوب حتی یک بار مقاله ای با عنوان “فدرر به عنوان یک تجربه مذهبی” نوشت.

فدرر همچنین به مدت 310 هفته، از جمله 237 هفته متوالی بین فوریه 2004 و آگوست 2008، در رتبه اول جهان قرار گرفت.

دارایی خالص او در سال 2019 حدود 450 میلیون دلار تخمین زده شد، این نشان تجاری فدرر است که در سال 2018 قراردادی 10 ساله به مبلغ 300 میلیون دلار با تولیدکننده لباس Uniqlo منعقد کرد.

او در آن زمان 36 سال داشت.

فدرر در دوران ریاست جمهوری خود، مخالفان خود را سردرگم کرد.

اندی رادیک پس از باخت در فینال ویمبلدون در سال 2004 آهی کشید: “من سینک آشپزخانه را به صورتش انداختم اما او به حمام رفت و سینک خود را گرفت.”

با این حال، خارج از زمین، فدرر مرد خانواده است و پدر دو دسته دوقلو، میلا رز، شارلین ریوا، لئو و لنی به همراه همسرش میرکا، ورزشکاری سابق که در المپیک 2000 سیدنی با او آشنا شد.

مسیر او به سوپراستار شدن همیشه ثابت نبود.

به عنوان یک بازیکن جوان با استعداد، خلق و خوی فدرر تهدیدی برای پیشرفت او بود.

وی اذعان داشت: برای انجام اقداماتم در دادگاه به سختی تلاش کردم تا درست عمل کنم. برای من این مشکل بزرگی بود.

فدرر تنها در 19 سالگی پیت سامپراس قهرمان شخصی را در مسابقات قهرمانی ویمبلدون 2001 شکست داد.

اما دوازده ماه بعد، فدرر در دور اول از ویمبلدون حذف شد.

فشار دادن تنظیم مجدد به یک تراژدی شخصی نیاز داشت.

تنها زمانی که 21 ساله شد، مربی و دوست صمیمی اش پیتر کارتر در یک تصادف رانندگی در آفریقای جنوبی کشته شد.

از آن نقطه به بعد، فدرر چند زبانه خود را متعهد به پیروزی در سبکی کرد که دیگر توسط شیاطین درونی او مصرف نمی شد.

رقیب بزرگ

فدرر که در 8 آگوست 1981 در بازل از پدری سوئیسی به نام رابرت و مادری اهل آفریقای جنوبی به نام لینت متولد شد، از سن هشت سالگی تنیس را آغاز کرد.

او در سال 1998 حرفه ای شد، اولین عنوان ATP خود را در سال 2001 در میلان به دست آورد و هر سال به جز سال های 2016 و 2020 – زمانی که فقط در اوپن استرالیا بازی کرد – و سال 2021، یک فصل کوتاه دیگر، عناوین قهرمانی را به دست آورد.

اولین استراحت طولانی او، برای بهبودی از آسیب دیدگی زانو ناشی از دوش گرفتن دو دخترش، منجر به رنسانس در سال 2017 با فدرر شد که هجدهمین گرند اسلم را در اوپن استرالیا برد.

پس از اولین بازی از پنج بازی اوپن استرالیا در سال 2004 بود که او برای اولین بار در رده بندی رتبه 1 جهان قرار گرفت.

فدرر هشت قهرمانی ویمبلدون و شش قهرمانی اوپن استرالیا، پنج قهرمانی در ایالات متحده و یک قهرمانی رولان گاروس را در کارنامه دارد.

او با دوست صمیمی خود استن واورینکا موفق به کسب 28 مسابقات مسترز، طلای المپیک 2008 و قهرمانی در جام دیویس سوئیس در سال 2014 شد.

اگر او در همان دوران رافائل نادال و نواک جوکوویچ مسابقه نمی داد، کلکسیون جام های او می توانست حتی چشمگیرتر باشد.

نادال که رابطه نزدیکی با فدرر دارد، از برتری 24 بر 16 بالای سر لذت برد.

زمانی که این بازیکن اسپانیایی در سیزدهمین دوره مسابقات رولان گاروس در سال 2020 برنده شد و با رکورد 20 خلبان خود برابری کرد، نوشت: “من همیشه برای دوستم رافا به عنوان یک شخص و یک قهرمان احترام زیادی قائل بودم.”

در مقابل جوکوویچ که به اندازه نادال دوستانه به او نزدیک نشد، فدرر 27-23 عقب افتاد.

آنها تاریخ را در سال 2019 به اشتراک گذاشتند، زمانی که صربی در طولانی ترین فینال ویمبلدون تا کنون، تنها پس از سه دقیقه از پنج ساعت پیروز شد.

فدرر از اینکه دو امتیاز قهرمانی را از دست داد ناراحت است.

از آن روز، جوکوویچ نیز با رکورد 20 عنوان اسلم برابری کرده و از آن فراتر رفته و رکورد خود را برای هفته ها در شماره یک شکسته است.

فدرر در آستانه شکست ویرانگر خود مقابل جوکوویچ در فینال ویمبلدون 2019 گفت که هیچ تاریخی برای بازنشستگی خود تعیین نکرده است.

“این فقط بحث هایی است که من همیشه با همسرم در مورد خانواده دارم، در مورد بچه هایم، آیا همه در این تور راضی هستند، آیا ما راضی هستیم که وسایل خود را جمع کنیم و به یک تور پنج، شش، هفت هفته ای برویم. آیا ما آماده این کار هستیم؟” او گفت.

در حال حاضر، به نظر می رسد که اصلاً مشکلی وجود ندارد، که بسیار عالی است.»

با این حال، با یک سال از دست دادن به دلیل مصدومیت و همه گیری کووید-19 و همچنین بازگشت متوقف شده در سال 2021، “زمان عالی” فدرر سرانجام به پایان رسید.

(فرانس 24 با خبرگزاری فرانسه، آسوشیتدپرس)

Felipe Holmes

گیک تلویزیون متخصص رسانه های اجتماعی ایجاد کننده. نویسنده پرشور. نینجا سفر افراطی. کل کارآفرین معتاد به اینترنت

تماس با ما