فریب استراتژیک نفتی عربستان سعودی

تحلیل ساموئل واتکینز از قیمت نفت نشان می دهد که عربستان سعودی ظرفیت تولید، مازاد عرضه و ذخایر نفت خود را در سه دهه گذشته اغراق کرده است. این رویکرد این کشور برای حفظ نفوذ خود در جهان اخیرا به نوعی در گفت و گوی تلفنی امانوئل مکرون و محمد بن زاید از امارات تایید شد.

به گزارش اقتصاد جهانی، عربستان سعودی که ذخایر نفت آن در سال 1989 بالغ بر 170 میلیارد بشکه برآورد شده بود، یک سال بعد بدون کشف خاصی از افزایش 51 درصدی به 257 میلیارد بشکه خبر داد. این رقم با وجود مصرف میلیاردها بشکه در این سال ها و عدم اکتشاف میادین بزرگ به 268 میلیارد بشکه در سال 2017 رسید. در حوزه مازاد عرضه، سعودی ها ادعا می کنند که ظرفیت مازاد بین 2 تا 2.5 میلیون بشکه در روز دارند. اما با توجه به نرخ تولید تاریخی، تعریف اداره اطلاعات انرژی آمریکا از ظرفیت مازاد تولید و اظهارنظر مقامات عرب در کشورهای حوزه خلیج فارس، می توان گفت که این رقم نیز با مقدار واقعی تفاوت قابل توجهی دارد. این کشور در خصوص حداکثر ظرفیت تولید پایدار نیز ادعا می کند که می تواند 12.5 میلیون بشکه در روز نفت تولید کند و برنامه دارد تا آن را به 13 میلیون بشکه برساند. با این حال، میانگین تولید سال

1973 تا هفته گذشته تنها 8.19 میلیون بشکه در روز بود. این کشور حتی در شرایط اضطراری به ندرت توانسته است حتی برای مدت کوتاهی بیش از 11 میلیون بشکه در روز نفت تولید کند. بخشی از دلایل عدم تمایل عربستان به افزایش سریع تولید ممکن است به همین موضوع برگردد. ظرفیتی برای افزایش عرضه باقی نمانده است. با این حال، سعودی ها سعی می کنند اعداد و ارقام روی کاغذ در مورد قدرت نفتی خود را درست جلوه دهند تا نفوذ قدرت خود را در سیاست و بازار نفت حفظ کنند.

دروغی برای تمام فصول

برای سال‌ها، عربستان سعودی در تمام معیارهای مربوط به تجارت نفت، از میزان تولید نفت خام تا سطح ذخایر خود و هر چیزی که بین آن‌ها قرار می‌گیرد، به شدت اغراق کرده است. اما چرا سعودی ها اینقدر در مورد ارقام نفت دروغ می گویند؟ به گفته ساموئل واتکینز، دلیل این امر این است که این کشور بدون قدرتی که به دلیل تولید، مازاد عرضه و ذخایر نفت به دست آورده است، هیچ قدرت واقعی دیگری ندارد. بنابراین، ارقام نفتی خود را اغراق می کند تا اهمیت ژئوپلیتیکی خود را افزایش دهد. با این حال، مشکلی که اکنون عربستان با آن مواجه است این است که ایالات متحده و همه کشورهای توسعه یافته دیگری که اقتصاد آنها به دلیل تأثیر قیمت بالای نفت بر تورم آسیب دیده است، بزرگترین تولیدکننده اوپک را تحت فشار قرار می دهند تا به این ادعاها عمل کند تا قیمت طلای سیاه کاهش خواهد یافت اگر این کشور در این سال ها به دروغ نگفت که توانایی تولید نفت دارد، مشکلی نداشت.

افزایش ذخایر بدون اکتشافات جدید؟

ابتدا از ذخایر نفت این کشور شروع می کنیم. در سال 1989، عربستان سعودی ادعا کرد که ذخایر این کشور 170 میلیارد بشکه است، اما تنها یک سال بعد، بدون کشف میدان بزرگ دیگری، برآورد رسمی ذخایر این کشور با 51 درصد افزایش به 257 میلیارد بشکه رسید. کمی بعد او اعلام کرد که ذخایرش 266 میلیارد بشکه است. این رقم تا سال 2017 باقی ماند. در همین حال، عربستان سعودی از سال 1973 تا هفته گذشته به طور متوسط ​​192.8 میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد. همچنین این کشور از سال 1989 که ادعای داشتن 170 میلیارد بشکه ذخایر نفتی را داشت، حتی پس از 32 سال، عملاً 95 میلیارد و 682 میلیون بشکه نفت از میادین خود استخراج و حذف کرده است. هیچ اکتشاف مهمی در این دوره صورت نگرفت. با وجود این موارد، ذخایر اعلام شده عربستان سعودی نه تنها کاهش یافت، بلکه افزایش یافت. این از نظر ریاضی غیرممکن است.

تحریف معنایی بیش از حد

دومین موضوعی که بزرگ‌نمایی می‌شود، ظرفیت مازاد تولید است. در این مورد، ریاض نه تنها در مورد اعداد دروغ گفت، بلکه از مفاهیم بازار نفت نیز استفاده کرد که معانی متفاوتی دارند تا یکدیگر. برای نشان دادن این مشکل باید گفت که اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده (EIA) مازاد ظرفیت را اینگونه تعریف می کند: «ظرفیت مازاد خروجی است که می تواند ظرف 30 روز وارد مدار شود و حداقل 90 روز ثابت بماند. این یعنی ظرفیت مازاد. نه بیشتر و نه کمتر. اما عربستان سعودی هر قطره نفتی را که می‌تواند به دست آورد، از جمله عرضه از انبارها و هر نفتی که می‌تواند از طریق واسطه‌ها در بازار نقدی بخرد و بفروشد، در حوزه «مازاد عرضه» قرار می‌دهد. این فریب معنایی دقیقاً پس از کمبود عرضه ناشی از حمله به تاسیسات نفتی آرامکو در سپتامبر 2019 مورد استفاده قرار گرفت.

این کشور اغلب میزان مازاد عرضه را بین 2 تا 2.5 میلیون بشکه در روز گزارش کرده و گفته است که ظرفیت افزایش تولید را به 12.5 میلیون بشکه در صورت اختلال غیرمنتظره عرضه در هر نقطه دارد. با این حال، بعید است که عربستان سعودی بتواند در این سطح نفت پمپاژ کند و این ایده در اظهارات مقامات عرب اوپک در بحبوحه نگرانی از کاهش عرضه عراق تایید شد و گفتند که عربستان می تواند تولید کند. بین 1 تا 1.3 میلیون بشکه در روز و در بهترین حالت افزایش می یابد. این مقامات همچنین اعلام کردند که تولید پایدار 11.5 میلیون بشکه ای عربستان سعودی آزمایش نشده و می تواند برای مدت بسیار کوتاهی ادامه یابد. آنها همچنین گفتند که چنین تولیدی بسیار دشوار است و نیاز به تولید درجات نفت سنگین دارد. از آن زمان تاکنون، تغییر چندانی ایجاد نشده است.

اعداد تولید نادرست

موضوع سوم اعداد تولیدی است که عربستان سعودی سال ها پیش همه جا اعلام می کرد. همانطور که قبلا ذکر شد، علیرغم ادعاهایی مبنی بر اینکه عربستان به راحتی می تواند 11 یا 12 میلیون بشکه در روز تولید کند و قصد دارد آن را به 13 میلیون بشکه در روز برساند، این کشور در واقع از سال 1973 تا پایان هفته گذشته به طور متوسط ​​​​8.192 میلیون بشکه در روز تولید کرده است. بشکه نفت تولید شده در روز علاوه بر این، این کشور در طول تاریخ به ندرت توانسته 11 میلیون بشکه نفت در روز تولید کند و تنها یک یا دو ماه آن را نگه داشته است. حتی زمانی که سعودی‌ها در تاریخ اخیر خود در وضعیت اضطراری قرار داشتند، مانند سال‌های 2014-2016 در زمان جنگ قیمت نفت با هدف نابودی یا مختل کردن نفت شیل آمریکا، یا زمانی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا یا عربستان سعودی تهدید به افزایش تولید یا افزایش تولید خود کردند. نیروهای نظامی خود را از این کشور خارج کرد و سعودی ها تنها توانستند تولید خود را در این مدت بیش از 10.5 میلیون بشکه در روز نگه دارند.

نشانه های اخیر ادعاهای غیرواقعی سعودی ها

بنابراین، تعجب آور نیست که اوپک پلاس تولید خود را در هفته گذشته فراتر از برنامه قبلی افزایش نداد، زیرا نمی تواند این کار را انجام دهد. هیچ یک از اعضای آن، از جمله محمد بن سلمان از عربستان سعودی و محمد بن زاید آل نهیان اماراتی، به درخواست های جو بایدن برای افزایش سریعتر تولید پاسخ نداده اند زیرا چیزی برای ارائه نداشتند. این برداشت در اظهارات اخیر نیز دیده می شود. هفته گذشته، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، در حاشیه نشست گروه 7 به بایدن گفت: با محمد بن زاید تماس داشتم. دو چیز به من گفت. ما در حداکثر (ظرفیت تولید) هستیم. این همان چیزی است که او ادعا می کند.» مکرون ادامه می دهد: «سپس (محمد بن زاید) گفت که سعودی ها می توانند 150 هزار بشکه در روز اضافه کنند. شاید کمی بیشتر از این باشد، اما آنها ظرفیت عظیمی (برای تولید بیشتر) در 6 ماه ندارند.» کتابی از ابراهیم المحنا، پیام رسان نفتی و مشاور ارتباطات سعودی در امور نفت، اخیرا منتشر شده است که بخشی از آن را نشان می دهد. پشت صحنه سیاست های نفتی کشور از جمله تاکتیک های عربستان، سیاست فریب است که علیرغم افزایش تولید نفت خود را به مدت یک سال مخفی نگه داشت. بعید نیست در زمان هایی از سیاست فریب این کشور استفاده شود. ناتوانی در افزایش تولید

Elyse Blake

کاوشگر هیپستر پسند. گورو بیکن دوستانه. زامبی متعصب حرفه ای. نویسنده.

تماس با ما