فسیل هایی را کشف کنید که داستان انقراض دایناسورها را تغییر می دهند

بعدی- تقریباً 66 میلیون سال پیش، یک سیارک بزرگ به زمین برخورد کرد و باعث انفجاری عظیم در سطح سیاره شد که بسیاری از کارشناسان معتقدند باعث انقراض جهانی دایناسورها شد. دانشمندان می دانند که گروه متنوعی از دایناسورها در پایان دوره کرتاسه، درست قبل از این انقراض در سراسر جهان زندگی می کردند. با این حال، همیشه یک سوال در مورد وضعیت دایناسورها در این زمان وجود داشته است. آیا این موجودات بزرگ در اوج خود بودند یا حالت دیگری را پشت سر می گذاشتند؟

به گزارش فرارو به نقل از رهنمات، اکنون، پس از دهه‌ها بحث و جدل، به نظر می‌رسد که یک سند تازه کشف شده و شگفت‌انگیز پاسخ این راز را در خود جای داده است. محققان موسسه دیرینه شناسی مهره داران و دیرینه انسان شناسی (IVPP) آکادمی علوم چین، به همراه همکارانش، شواهدی برای حمایت از این فرضیه پیدا کرده اند که دایناسورها قبل از انقراضشان تنوع چندانی نداشتند و به طور کلی کاهش شدید جمعیت را در طول انقراض تجربه کردند. عادت زنانه. دوره کرتاسه گذشته

تاکنون، بیشتر داده های علمی در مورد آخرین روزهای زندگی دایناسورها از آمریکای شمالی آمده است. اگرچه برخی از مطالعات منتشر شده نشان می دهد که جمعیت دایناسورها در این منطقه بسیار قبل از رویداد انقراض بزرگ در حال رشد بوده است، اما تحقیقات دقیق تر نشان می دهد که دایناسورها در واقع در چنین وضعیتی نبوده و حتی جمعیت آنها به طور چشمگیری کاهش یافته است. این نتایج روندی را نشان می دهد که نشان می دهد دایناسورها قبل از رویداد بزرگ انقراض عقب نشینی کرده اند.

در همین حال، یک کشف جدید در چین این وضعیت را تغییر داده است. محققان چینی بیش از 1000 تخم و پوسته تخم دایناسور فسیل شده را در حوضه شانیانگ در مرکز چین از زنجیره های سنگی به ضخامت کلی 150 متر کشف کردند.

محققان با تجزیه و تحلیل و استفاده از مدل‌سازی رایانه‌ای در بیش از 5500 نمونه زمین‌شناسی، تخمین سنی دقیقی از لایه‌های سنگ به دست آوردند. این به دانشمندان اجازه داد تا یک جدول زمانی نزدیک به دو میلیون ساله ایجاد کنند که قدمت آن به اواخر دوره کرتاسه باز می گردد. این جدول زمانی به طور دقیق دوره منتهی به رویداد بزرگ انقراض را نشان می دهد و امکان مقایسه مستقیم با داده های سراسر جهان را فراهم می کند.

او با بررسی داده های حوضه شانیانگ، کاهش شگفت انگیزی در تنوع دایناسورها نشان داد. به عنوان مثال، 1000 تخم دایناسور فسیلی جمع آوری شده از این حوضه تنها سه گونه مختلف را نشان می دهد: Macroolithus yaotunensis، Elongatoolithus elongatus، و Stromatoolithus pinglingensis. علاوه بر این، دو نوع از سه نوع تخم دایناسور متعلق به گروهی از دایناسورهای بی دندان به نام aviraptor است، در حالی که دیگری متعلق به گروهی از دایناسورهای گیاهخوار (همچنین به عنوان دایناسورهای منقار اردک شناخته می شود).

جالب توجه این تنوع کم گونه های دایناسور در دو میلیون سال قبل از انقراض دسته جمعی در مرکز چین بود. به عبارت دیگر، داده‌های چین کاملاً با داده‌های جدید آمریکای شمالی مطابقت دارد، که نشان می‌دهد دایناسورها قبل از رویداد انقراض دسته جمعی رو به زوال بوده‌اند.

اما هنوز مشخص نیست که چرا دایناسورها در اواخر دوره کرتاسه کاهش شدید جمعیت را تجربه کردند. برخی از محققان این موضوع را ناشی از تغییرات شدید آب و هوایی در این دوران می دانند و برخی دیگر فوران آتشفشان های عظیم را عامل این کاهش جمعیت می دانند.

با این حال، آنچه در این اکتشافات جدید مشهود است، دگرگونی داستان انقراض بزرگ توسط یک شهاب سنگ عظیم است. اکنون می دانیم که حداقل دو میلیون سال قبل از این برخورد مرگبار، تعداد دایناسورها به دلایل نامعلومی در سرتاسر جهان در حال کاهش شدید بوده است. به نظر می رسد که داستان انقراض دایناسورها برای دانشمندان و علاقه مندان به یک معمای جذاب باقی مانده است.

Giovanna Yu

گیک بیکن. ماون قهوه. ارتباط ظریف جذاب. متخصص مواد غذایی به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما