فشار مالیاتی دولت بر دوش کارمندان و مشاغل کوچک

فشار مالیاتی دولت بر کارمندان و مشاغل کوچک می‌افتد. بخوانید/توجه داشته باشیدبعدی- احسان سلطانی، اقتصاددان: مالیات ها در قانون بودجه 1401 نسبت به سال 1400 بیش از 2.1 برابر افزایش یافت، اما بار اصلی بر دوش مردم بود. سهم شرکت های ثروتمند و پردرآمد از پرداخت مالیات اندک است. سهم مالیات بر مصرف (کالا و خدمات) 39 درصد، واردات 20، شرکت ها 27 درصد، درآمد (افراد) 13 درصد و ثروت تنها 1.5 درصد از کل مالیات در سال 1401 نسبت به سال قبل از آن افزایش یافته است. از کل افزایش بار مالیاتی در سال 1401، سهم افراد 72 درصد، شرکت های غیردولتی (خصوصی و خصوصی) 25 درصد و ثروتمندان تنها 1.5 درصد بوده است.

بر اساس قانون بودجه سال 1401 دولت، مالیات خودروهای گران قیمت 5 هزار میلیارد تومان (با سهم 0.95 درصد از کل مالیات)، واحدهای مسکونی گران قیمت 700 میلیارد تومان (0.13 درصد) و واحدهای مسکونی خالی از سکنه دو هزار است. . یک میلیارد تومان (0.38 درصد) شناسایی شده است.

مالیات مسکن لوکس و مازاد تنها 273 میلیارد تومان (با سهم 0.5 درصدی از کل مالیات) است. برای درک ناچیز 2700 میلیارد تومان مالیات مسکن لوکس و مازاد می توان آن را با 6100 میلیارد تومان مالیات ثبت نام و نقل و انتقال خودرو، 2300 میلیارد تومان مالیات فروش سیگار، 1500 میلیارد تومان عوارض خروج از کشور یا 3000 میلیارد تومان از درآمد دولت مقایسه کرد. مقایسه از بیمه شخص ثالث

با توجه به افزایش 15 برابری مالیات بر اساس قانون بودجه سال 1401 نسبت به سال 1389، این افزایش برای شرکت ها 8.5 برابر و برای سایر بخش ها 20 برابر است. به عبارت دیگر، مالیات سایر بخش های اقتصاد نسبت به مشاغل 2.3 برابر افزایش یافته است.

در این شرایط مالیات سایر بخش‌های اقتصاد (اشخاص) نسبت به شرکت‌ها 2.3 برابر در بازه زمانی 1401 تا 1390 افزایش یافت، درآمد شرکت‌ها بیش از 20 برابر شد، اما درآمد افراد کمتر از 12 برابر شد. 20 شرکت بزرگ رانت خوار با سود خالص 400 هزار میلیارد تومان در سال 1400 تنها 26 هزار میلیارد تومان مالیات پرداخت کردند.

سود خالص این 20 شرکت که عمدتاً ناشی از رانت منابع ملی بوده است معادل 40 درصد بودجه دولت و بیش از کسری بودجه سال 1400 دولت بوده است. درآمد شرکت های رانتی به دلار و هزینه ها به ریال و درآمد مردم به ریال و هزینه ها به دلار است، اما دولت فشار مالیاتی بر مردم را برای تامین بودجه انبساطی افزایش می دهد و همچنین در صورتی که پس از 4 سال روند مستمر افزایش مالیات، مالیات تورمی بر درآمد واقعی مردم اعمال شود. به میزان قابل توجهی کاهش یافته و بازار به شدت درگیر رکود شده است.

سالانه بیش از 700 هزار میلیارد تومان برای خانه های اجاره ای و اماکن تجاری دریافت می شود که بیش از نیمی از آن از محل حباب مسکن است، اما مالکان مالیات کمی می پردازند و رویه فعلی این است که مالیات اجاره به عهده مستاجر است نه مالک. .

در شبکه مالیات ایالتی، غلات درشت صید نمی شوند. دور مالیاتی دولت برای شرکت های کوچک، کارمندان و عموم مردم گسترش یافته است. 35 میلیون تومان برای 100 معامله سپرده، حجم فروش یک فعال اقتصادی کوچک (مثل دستفروشان در بازار تهران) است. این در حالی است که اگر گردش حساب زیاد باشد، اگر تعداد تراکنش های سپرده کمتر از 100 مورد در ماه باشد، حتی اگر ارزش تراکنش بیش از یک میلیارد باشد، حساب تجاری محسوب نمی شود. صاحبان ثروتمند و شرکت های پر سود مالیات کمی می پردازند، اما درآمد یک فروشنده دوره گرد یا شیفت شب کارگر مشمول مالیات است.

فشار مالیاتی بر مشاغل خرد و خرد در شرایط فعلی به مردم منتقل می شود، زیرا صاحبان مشاغل خرد و خرد هزینه ها و درآمدهای خود را بر اساس نرخ های مالیاتی قبلی تعدیل کرده و در نتیجه برای کسب درآمد مورد نیاز، قیمت ها را تعیین می کنند. بازار و شرکت ها بدترین سال فعالیت در سال های اخیر را تجربه خواهند کرد.

حذف ارز ترجیحی و افزایش قیمت ارز و کالا باعث کاهش شدید قدرت خرید مردم شد. درآمد مردم به سختی نیازهای اولیه زندگی مانند مسکن، انرژی و غذا را پوشش می دهد. تشدید فشار مالیاتی بر مشاغل کوچک رکود تورمی را تشدید خواهد کرد. این در حالی است که پردرآمدها ترفندهای جدید فرار مالیاتی مانند میزی که در آن سکه وجود دارد را آزمایش می کنند و با این وضعیت در آینده سکه، سکه و طلا بخشی از مبادلات افراد پردرآمد خواهد بود.

چرا دولتی که قرار است در شرایط جنگ اقتصادی و تحریم دوام بیاورد بودجه 60 درصدی انبساطی اجرا می کند؟ به نظر می رسد علاوه بر تداوم 4 سال اخذ مالیات تورمی از مردم، مالیات های معمولی نیز باید افزایش یابد تا بنگاه ها، ثروتمندان و پردرآمدها همچنان به پرداخت مبلغ ناچیزی مالیات ادامه دهند و بالاتر بروند. – مخارج دولت در هر صورت تغییر خواهد کرد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم