“فعالیت ها باید…”: چین پس از پهلوگیری کشتی هایش در بندر لانکا به هند هشدار داد

پکن: چین روز سه‌شنبه اعلام کرد که فعالیت‌های کشتی تحقیقاتی با فناوری پیشرفته این کشور بر امنیت هیچ کشوری تأثیری نخواهد گذاشت و نباید توسط «شخص ثالث» «مسدود» شود، زیرا کشتی در بندر هامبانتوتا در جنوب سری‌لانکا پهلو گرفت. هند و ایالات متحده آمریکا. ترس ها وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت که “یوآن وانگ 5” “با همکاری فعال طرف سریلانکا” با موفقیت در بندر هامبانتوتا پهلو گرفته است.

وانگ به موضوع ارائه حمایت مالی به سریلانکا پرداخت که به دلیل عدم پرداخت بدهی های خارجی 51 میلیارد دلاری آمریکا، از جمله وام های چین، ورشکست شد.

او گفت که پس از ورود کشتی، چی چن‌هونگ سفیر چین در سری‌لانکا میزبان مهمانی در محل در بندر هامبانتوتا بود که پکن در سال 2017 به‌عنوان مبادله بدهی به مدت 99 سال اجاره دریافت کرد.

وانگ با اشاره به نگرانی‌های هند و ایالات متحده در مورد کشتی با کاربردهای نظامی در بندر هامبانتوتا در اقیانوس هند گفت: «می‌خواهم بار دیگر تاکید کنم که فعالیت‌های تحقیقات علمی دریایی یوان وانگ 5 مطابق با قوانین بین‌المللی و آموزش مشترک بین‌المللی است. ”

وی گفت: «این امر به منافع امنیتی و اقتصادی هیچ کشوری آسیب نمی رساند و نباید از سوی هیچ شخص ثالثی مانع شود».

او گفت که در این مراسم، نماینده رئیس جمهور سریلانکا، رانیل ویکراماسینگه، به همراه “بیش از ده ها تن از سران احزاب و روسای جوامع دوست” حضور داشتند.

وی گفت: “مدتی طول می کشد تا کشتی تحقیقاتی یوان وانگ 5 تکمیل تجهیزات لازم را تکمیل کند.”

دولت سریلانکا که پیشتر از دولت چین درخواست کرده بود تا پس از ابراز نگرانی هند و ایالات متحده در مورد تخصص خود در زمینه ردیابی ماهواره ای و موشک های بالستیک، ورود کشتی را به تعویق بیندازد، سرانجام از 16 تا 22 آگوست به این بندر اجازه دسترسی به کشتی را داد.

روز دوشنبه، وانگ از افشای جزئیات مذاکرات با کلمبو که منجر به تغییر موضع دولت ورشکسته جزیره برای به تاخیر انداختن ورود به کشتی پیشرفته شد، خودداری کرد.

وانگ در پاسخ به این سوال که رایزنی‌ها در مورد چیست، گفت: «در مورد سؤالات خاصی که شما مطرح کردید، ما چندین بار به موضع چین اشاره کرده‌ایم.

پس از اینکه سریلانکا از چین خواست تا ورود کشتی را به تعویق بیندازد، پکن در 8 آگوست با عصبانیت واکنش نشان داد و گفت که «کاملاً غیرقابل توجیه» است که برخی کشورها به به اصطلاح نگرانی‌های امنیتی برای فشار بر کلمبو و «دخالت آشکار» در امور داخلی آن استناد کنند.

بر اساس گزارش رسانه های رسمی چین، این کشتی با بیش از 2000 خدمه دارای امکانات پیشرفته ردیابی ماهواره ای و موشک های بالستیک است. سریلانکا گفت که پس از رایزنی های گسترده به کشتی اجازه داده است.

مجوز کلمبو همچنین این گمانه زنی را برانگیخت که پکن ممکن است در مورد درخواست قبلی سریلانکا برای به تعویق انداختن وام به چین و درخواست این کشور برای تامین مالی یک پل برای عبور از بحران تا زمانی که حمایت صندوق بین المللی پول (IMF) را دریافت کند، اعلامیه مثبتی بدهد.

وانگ روز سه‌شنبه در پاسخ به این سوال که آیا این کشتی اکنون اجازه پهلوگیری را دارد و آیا چین کمک‌های مالی بسیار مورد نیاز را به سریلانکا ارائه خواهد کرد، زیرا اقتصاد این کشور در تنگنا قرار دارد، گفت: «ما عمیقاً مشکلات اقتصادی و اجتماعی سریلانکا را احساس می‌کنیم. طرف لانکا در حال حاضر روبرو است.

او گفت: “مدتی است که ما از سریلانکا برای غلبه بر مشکلات حمایت می کنیم. این کاری است که انجام داده ایم و به انجام آن ادامه خواهیم داد.”

چین که میلیاردها دلار سرمایه گذاری گسترده ای در سریلانکا دارد، 73 میلیون دلار کمک و محموله برنج ارائه کرده است، اما در برابر درخواست کلمبو برای بسته نجات پس از ورشکستگی پس از اتمام ذخایر ارزی اش، سکوت مداومی را حفظ کرده است. . فروردین ماه امسال.

چین اعتبار دهنده اصلی سریلانکا با سرمایه گذاری زیرساختی است. تغییر ساختار بدهی وام های چینی کلید موفقیت جزیره در مذاکرات جاری با صندوق بین المللی پول بر سر کمک مالی خواهد بود.

وانگ خاطرنشان کرد که چین و سریلانکا به طور سنتی همسایگان دوستانه هستند و دو کشور متعهد به همکاری های دوستانه همه جانبه و متقابلا سودمند در زمینه های مختلف هستند.

برای سال ها، دو کشور همکاری نزدیک خود را در تحقیقات علمی دریایی حفظ کرده اند. وی گفت چین آماده همکاری با طرف سریلانکا برای تحکیم اعتماد متقابل سیاسی، تعمیق همکاری برد-برد و ارتقای توسعه پایدار و پایدار روابط دوجانبه است.

بندر جنوبی هامبانتوتا در اعماق دریا، که عمدتاً با وام چینی توسعه یافته است، به دلیل موقعیت مکانی آن از اهمیت استراتژیک برخوردار است.

هند اعلام کرد که هر تحولی را که بر امنیت و منافع اقتصادی این کشور تأثیر بگذارد به دقت زیر نظر دارد.

دهلی نو نگران است که سیستم‌های ردیابی کشتی در حین حرکت به سمت بندر سریلانکا در تاسیسات هندی نفوذ کنند.

هند همواره نگاه سختگیرانه ای نسبت به کشتی های نظامی چینی در اقیانوس هند داشته و در گذشته نیز نسبت به چنین بازدیدهایی با سریلانکا اعتراض کرده است.

روابط هند و سریلانکا پس از آن که کلمبو مجوز پهلوگیری یک زیردریایی هسته‌ای چینی در یکی از بنادر این کشور را در سال 2014 صادر کرد، دچار تنش شد.

نگرانی های هند به ویژه بر بندر هامبانتوتا متمرکز بود. در سال 2017، کلمبو بندر جنوبی را به مدت 99 سال به هلدینگ بندر تجاری چین اجاره داد، پس از آن که سریلانکا نتوانست تعهدات بازپرداخت وام را انجام دهد و نگرانی‌هایی را در مورد استفاده بالقوه بندر برای اهداف نظامی ایجاد کرد.

روز دوشنبه، وزارت خارجه چین اعلام کرد که «کاملاً غیرقابل توجیه است که برخی کشورها به اصطلاح نگرانی‌های امنیتی را برای اعمال فشار بر سریلانکا ذکر کنند».

هند روز جمعه “پیشنهادات” چین مبنی بر اینکه دهلی نو بر کلمبو علیه بازدید برنامه ریزی شده از یک کشتی تحقیقاتی چینی فشار آورده است را رد کرد، اما تاکید کرد که بر اساس نگرانی های امنیتی خود تصمیم گیری خواهد کرد.

آریندام باغشی سخنگوی وزارت امور خارجه در دهلی نو گفت که سریلانکا به عنوان یک کشور مستقل تصمیمات مستقل خود را می گیرد و اشاره کرد که هند در مورد نگرانی های امنیتی خود بر اساس وضعیت حاکم در منطقه به ویژه در منطقه قضاوت خواهد کرد. مناطق مرزی .

Nick Webster

مزاحم عمومی فن غذا. حلال مشکل بدون عذرخواهی کارآفرین. خواننده.

تماس با ما