فناوری 6G کی می آید؟

عصر حاضر، عصر گوشی‌های هوشمند است و انتظار می‌رود با عرضه نسل ششم، عصر بعدی، عصر گجت‌های پوشیدنی مانند ساعت، دستبند و هدفون هوشمند و عینک‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده باشد. به دستگاه های دیگر متصل شود. دستگاه هایی با سرعت و ظرفیت بیشتر در عصر نسل ششم و زمان انتقال اطلاعات در کمترین زمان ممکن خواهد بود.

به گزارش ایسنا، نسل ششم ارتباطات بی سیم پس از راه اندازی و گسترش 5G، به عنوان آینده دنیای فناوری شناخته می شود. اما فناوری 6G چیست و چه کاربردی دارد؟ آیا 6G در ایران وجود دارد؟

درست است که نسل پنجم تلفن همراه به طور گسترده در دسترس مردم جهان قرار گرفته است، اما این فناوری هرگز در زمان و مکان خاصی متوقف نمی شود و 6G یکی از نشانه های این پیشرفت است. زیرا با قابلیت ها و مزیت های بیشتر از 5G، تغییر شگفت انگیزی در دنیای فناوری ایجاد می کند.

نسل ششم آینده ارتباطات بی سیم است که داده های بیشتری را با سرعت بالاتری نسبت به نسل های قبلی منتقل می کند. در این فناوری به کمک امواج تراهرتز از پهنای باند جدیدی استفاده می شود که سرعت و قابلیت انتقال اطلاعات را بیشتر می کند. تخمین زده می شود که انتقال داده در این فناوری 100 برابر سریعتر از 5G باشد.

عوامل مهم سرعت بالا، ظرفیت بالا و تاخیر کمتر باعث می شود دستگاه های بیشتری با ظرفیت بالاتر به شبکه 6G متصل شوند و به کمک توسعه هوش مصنوعی و اینترنت اشیا، مرز بین واقعی و مجازی ایجاد شود. دنیا تار خواهد شد توسعه خودروهای خودران، پهپادها و ابزارهای پوشیدنی یکی از مورد انتظارترین رویدادهای دنیای 6G است.

از سال 1991 که نسل دوم تلفن های همراه یا 2G عرضه شد، به طور متوسط ​​هر 10 سال یک بار نسل جدیدی از تلفن های همراه به بازار عرضه شد. بنابراین، با شروع تجاری سازی 5G در سال 2019، انتظار می رود که آماده سازی 5G تا سال 2030 طول بکشد.

البته کارشناسان بسیاری در شرکت های مختلف در حال مطالعه 6G هستند و هر ساله پیشرفت هایی در این زمینه صورت می گیرد، اما توسعه 6G هنوز در مراحل اولیه خود است و نمی توان زمان مشخصی را برای راه اندازی و دسترسی عمومی برای کاربران تعیین کرد.

مهمترین مسئله در هر نسل از ارتباطات سیار، سرعت انتقال داده و اطلاعات است. از نظر سرعت صحبت از مگابیت برای 4G شد و با آمدن 5G برای اولین بار شاهد سرعتی در حدود 20 گیگابیت بر ثانیه (هر کاربر یک گیگابیت بر ثانیه) هستیم و در نسل بعدی و 6G انتظار داشتم. که باید صبر کنیم تا سرعت به یک ترابایت برسد.

به گزارش سایت اپراتور دوم همراه، از سوی دیگر در این فناوری به کمک فناوری های جدید و پهنای باند میزان تاخیر به کمتر از یک میلی ثانیه می رسد. رویدادی که پردازش اطلاعات دستگاه‌های دیجیتال را به حداقل می‌رساند و بسیاری از کارهایی که پیش از این غیرممکن به نظر می‌رسیدند ممکن می‌شوند.

یک مثال ساده، اگر از بازی های آنلاین استفاده می کنید، احتمالا با مشکل پینگ بالا مواجه خواهید شد و 6G تا حد زیادی این تاخیرها را برطرف می کند. این ویژگی یعنی تاخیر بسیار کم در ارسال و دریافت اطلاعات در زمینه های مهمی مانند ماشین های خودران، جراحی های از راه دور و غیره بسیار مفید خواهد بود.

همچنین نسل ششم از نظر پوشش و دسترسی مزایای زیادی دارد زیرا با کمک ماهواره های 6G مناطقی از جهان که مشکل آنتن دهی دارند به شبکه ارتباطی متصل می شوند. فناوری 6G با قابلیت افزایش سرعت و ظرفیت انتقال داده، مصرف انرژی کمتری دارد که باعث افزایش بهره وری و عملکرد دستگاه های دیجیتال و موبایل می شود.

کاربردهای نسل ششم ارتباطات چیست؟

مزایای گسترده 6G به گوشی‌های هوشمند، پوشیدنی‌ها، خودروها و روبات‌ها اجازه می‌دهد تا قابلیت‌های بسیار کاربردی را اضافه کنند. توسعه هوش مصنوعی یکی از آنهاست. با ورود نسل پنجم ارتباطات بی‌سیم (5G)، فناوری‌های هوش مصنوعی مانند خودروهای خودران، هواپیماهای بدون سرنشین، پهپادها و مدیریت از راه دور مورد توجه بسیاری قرار گرفته‌اند.

اکنون انتظار می رود با ورود 6G، خودروهای خودران محاسبات لازم را برای پردازش مسافت، حرکت سایر خودروها و عابران پیاده سریعتر انجام دهند و بسیاری از خطرات استفاده از این خودروها از بین برود.

شهری را تصور کنید که در آن یک ارتباط بی‌درنگ بین حمل‌ونقل عمومی، ماشین‌ها، عابران پیاده و همه دستگاه‌ها و دستگاه‌های دیجیتال وجود دارد. تصاویری که قبلاً در فیلم‌ها و سریال‌های علمی تخیلی مانند Blade Runner 2049 دیده‌ایم. اما این رویا با 6G دور از دسترس نیست، زیرا توسعه هوش مصنوعی و فناوری‌های ذخیره‌سازی ابری از جمله دستاوردهای 6G هستند که تغییرات گسترده‌ای را در شهرها ممکن می‌سازد. .

اما برای راه اندازی 6G تاکنون چه اقداماتی انجام شده است؟ بسیاری از شرکت ها و اپراتورهای تلفن همراه در آمریکا، اروپا و شرق آسیا از چند سال پیش تحقیقات و مطالعات خود را برای پیاده سازی نسل ششم ارتباطات (6G) آغاز کردند. به این ترتیب فعالیت های مختلفی انجام شد.

در ایران اپراتورهای تلفن همراه و شرکت های دانش بنیان همزمان با راه اندازی نسل پنجم ارتباطات، فعالیت اولیه خود را از نسل ششم ارتباطات آغاز کرده اند. البته این فعالیت ها در مراحل مطالعاتی است و همکاری مشترکی بین اپراتورها، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی وجود دارد.

Braylon Mccoy

محقق حرفه ای وب. پیشگام الکل متعصب تلویزیون دوست حیوانات در همه جا.

تماس با ما