فواید شگفت انگیز انجیر تازه و انجیر خشک

فرار کن فصل تابستان نیز مانند سایر فصول دارای میوه های رنگارنگ و خوشمزه است. میوه های تابستانی سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی و آب هستند. خوردن این میوه بدن را در برابر زندگی در فصل گرما مقاوم می کند. انجیر یکی از محبوب ترین میوه های تابستانی است. این میوه متمایز در طب سنتی جایگاه ویژه ای دارد. خداوند انجیر را میوه ای ارزشمند و مهم در قرآن معرفی کرده است.

به گزارش فرارو، دانش پزشکی از نظر علمی اثرات درمانی انجیر را تایید می کند. انجیر ملین و مدر است و حرارت و تشنگی را برطرف می کند. این میوه در درمان بواسیر، سرفه، قولنج و مشکلات جنسی موثر است. میوه انجیر فواید زیادی دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

گیاه خواری

انجیر یا ficus از خانواده Moraceae درختان پهن برگ، نیمه گرمسیری یا گرمسیری هستند. بیش از 600 گونه انجیر در جهان وجود دارد که از این تعداد حدود 100 گونه میوه دار و دارای ارزش غذایی و تجاری هستند. انجیر را ممکن است به عنوان درختچه یا درخت بزرگ در طبیعت تصور کنیم. ساقه درختان انجیر بسیار تنومند و قوی است، رنگ آنها سفید است. برگ های پهن این درختان دارای سه تا پنج لوب و برخی گونه ها دارای برگ های پهن و چرمی بدون لوب یا بریدگی هستند. انجیر در اصطلاح علمی میوه های شبه یا میوه های سیلیکونیومی تولید می کند. به این معنی که روی میوه یک نهنگ توخالی با گل های کوچک متصل به دیواره داخلی میوه وجود دارد. در این گل تخمدان گل ماده پس از لقاح به آجیل تک دانه در داخل میوه تبدیل می شود.

انواع درختان انجیر

انواع انجیر

صدها نوع انجیر در دنیا وجود دارد. برخی به درختان بزرگ تبدیل می شوند و برخی مانند درختچه رشد می کنند. بسیاری از گونه ها نسبت به هوای گرم و مرطوب مقاوم هستند و برخی در مناطق خنک و کوهستانی به خوبی میوه می دهند. به طور کلی درختان انجیر متعلق به مناطق نیمه گرمسیری، گرمسیری و مدیترانه ای هستند. این درختان در مناطقی با تابستان های طولانی، گرم و خشک و زمستان های معتدل بهترین رشد را دارند. بسیاری از انواع انجیر زینتی هستند و به عنوان گیاهان آپارتمانی مورد استفاده قرار می گیرند. اما ارقام مثمر و خوراکی که اکنون در ایران و سایر نقاط جهان کشت می شود فیکوس کاریکا است. درخت انجیر معبد یا «لر»، درخت انجیر یا فیکوس لیراتا، فیکوس الاستیکا، فیکوس آمستل و گیاه بنجامین تنها تعدادی از درختان کوچک و بزرگ خانواده انجیر هستند.

تاریخچه کاشت درخت انجیر

اهلی شدن انجیر احتمالاً به 5 یا 6 هزار سال قبل از میلاد (نوسنگی) برمی گردد. اهلی شدن این درخت با آغاز کشت همراه بود. درختان انجیر ابتدا در شرق مدیترانه کشت و پرورش یافتند. در طول تاریخ، درختان انجیر به همراه سه درخت مقدس دیگر، درختان اصلی در باغبانی دیم در حوضه مدیترانه بوده اند. در کتب دینی بارها نام درخت انجیر ذکر شده و درختی مقدس به شمار می رود.

?ارزش غذایی انجیر

انجیر سرشار از فیبر و منبع مهم آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و مواد معدنی از جمله کلسیم، منیزیم، مس، روی، منگنز، آهن و پتاسیم است. از جمله مهم ترین مواد مغذی میوه انجیر می توان به قندها (گلوکز)، ویتامین A، ویتامین K، ویتامین E، ویتامین B6، ویتامین C، ویتامین D و آلکالوئیدها اشاره کرد.

انجیر خشک بهتر است یا انجیر تازه؟

انجیرهای خشک شده

طبق منابع مختلف، فواید انجیر خشک بسیار بیشتر از انجیر تازه است. هر انجیر خشک به اندازه 4 انجیر تازه است.

نوع انجیر

انجیر تازه یا خشک طعم شیرین و گرم تری دارد. افراد گرم مزاج ممکن است پس از خوردن انجیر دچار خارش پوست و درد دهان و گلو شوند و برخی از این علائم با آلرژی نیز مرتبط است. علائم آلرژی هنگام خوردن انجیر تازه بیشتر دیده می شود. این عارضه به دلیل وجود آب میوه یا لاتکس در بافت میوه تازه است.

محصولات میوه انجیر

انجیر را می توان به صورت تازه یا خشک مصرف کرد. مقداری انجیر خشک را با گردو، بادام و کنجد خرد کنید. مسقطی، شربت، کمپوت، مربا، سرکه، ترشی، شیرینی، کلوچه یا کیک را نیز می توان از انجیر تهیه کرد. آب انجیر یکی از مهم ترین محصولات این میوه خوشمزه است. داروها و شیره های ملین (شربت ویکلاکس، شربت ویژیلاکس، شربت ویگان) نیز از فرآورده های دارویی میوه انجیر محسوب می شوند.

خواص میوه انجیر تازه و انجیر خشک

زمان رسیدن و تهیه انجیر تازه از اواسط تیرماه تا اوایل پاییز می باشد. با این حال، این میوه خوشمزه را می توان خشک کرد. انجیر خشک همیشه موجود است. میوه انجیر در طب سنتی بسیار مهم است. در طب سنتی انجیر برای درمان بواسیر، نقرس، یبوست و پوکی استخوان مفید است. مصرف منظم این میوه سردی بدن را از بین می برد و طبیعت گرم را جایگزین می کند.

خواص انجیر

• سلامت دستگاه گوارش با خوردن انجیر تازه: از زمان های قدیم، انجیر به عنوان یک درمان سنتی برای یبوست توصیه شده است. خوردن روزانه دو عدد انجیر خشک یا انجیر تازه به کاهش یبوست و بهبود اختلالات گوارشی مانند کولیت اولسراتیو کمک می کند. انجیر سرشار از فیبر است و اثر ملین قوی دارد. اثر فیبر انجیر علاوه بر درمان یبوست، اسهال شدید را نیز برطرف می کند. بر اساس مطالعه ای که بر روی 150 نفر که از سندرم روده تحریک پذیر و یبوست رنج می بردند، مشخص شد افرادی که روزانه 4 عدد انجیر دو بار مصرف می کردند، در مقایسه با گروه کنترل، درد معده و نفخ را به میزان قابل توجهی کاهش دادند و دچار یبوست شدند.

انجیر تازه سرشار از آنتی اکسیدان است: انجیر، به ویژه انجیر تازه، سرشار از ترکیبات گیاهی به نام پلی فنول است. این ترکیبات دارای خواص محافظتی آنتی اکسیدانی هستند. آنتی اکسیدان ها موادی هستند که از فرآیند اکسیداسیون در بدن جلوگیری می کنند و رادیکال های آزاد مضر را که باعث پیری زودرس، آسیب پوست، آسیب بافتی و فعال شدن ژن های معیوب در بدن می شوند، از بین می برند. با خوردن انجیر تازه یا انجیر خشک، علاوه بر جوان نگه داشتن پوست، به کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن از جمله سرطان نیز کمک می کنید.

• مصرف انجیر تازه برای کنترل فشار خون: مطالعه ای که به بررسی اثرات درمانی عصاره انجیر در حیوانات می پردازد، کاهش فشار خون را برای موش های سالم و موش های دارای فشار خون بالا نشان داد. مصرف زیاد نمک و کم تحرکی از عوامل مهم فشار خون بالا هستند. مصرف بیش از حد سدیم یا نمک می تواند منجر به کمبود پتاسیم شود و این عدم تعادل ممکن است فشار خون را افزایش دهد. رژیم غذایی سرشار از میوه ها و سبزیجات، از جمله انجیر تازه، به طور طبیعی سطح پتاسیم را در بدن افزایش می دهد. بنابراین خوردن انجیر برای کنترل فشار خون ضروری است.

سلامت استخوان با خوردن انجیر خشک انجیر منبع خوبی از مواد معدنی مورد نیاز برای استحکام استخوان های بدن از جمله: کلسیم، منیزیم و فسفر است. مقدار کلسیم موجود در انجیر بسیار زیاد است. مطالعات نشان می دهد که کلسیم موجود در انجیر سه برابر کلسیم سایر میوه ها است. پس از 30 سالگی، استخوان ها به آرامی کلسیم خود را از دست می دهند. در میانسالی تحلیل استخوان تسریع می شود. این فرآیند می تواند منجر به استخوان های ضعیف و شکننده (پوکی استخوان) شود.

اگرچه تراکم استخوان پایین در زنان شایع تر است، اما می تواند مردان را نیز تحت تأثیر قرار دهد. با خوردن انجیر بخشی از نیاز روزانه بدن به کلسیم جبران می شود. با خوردن روزانه انجیر خشک یک قدم به پوکی استخوان در میانسالی نزدیک می شوید. برای این منظور می توانید انجیر خشک را چرخ کرده و با گردو، بادام و پودر کنجد مخلوط کرده و روزانه به عنوان یک میان وعده مقوی میل کنید.

کاهش وزن با خوردن انجیر خشک: سلامت دستگاه گوارش و بهبود سیستم گوارش و جذب با کنترل وزن مرتبط است. خوردن غذاهای پر فیبر، رژیم غذایی سالم و ورزش به شما کمک می کند وزن بدن خود را کنترل کنید. میوه انجیر غذای مهمی است که باید در رژیم غذایی گنجانده شود زیرا حاوی فیبر کافی و قند طبیعی است. مصرف این میوه باعث بهبود عملکرد دستگاه گوارش می شود. با خوردن تنها 2 قاشق غذاخوری پودر انجیر خشک یا خوردن 3 عدد انجیر تازه قبل از غذا احساس سیری خواهید کرد. این خاصیت به دلیل فیبر فراوان میوه انجیر است که می تواند به مرور زمان گرسنگی غیرعادی را سرکوب کرده و وزن دلخواه را برای شما به ارمغان بیاورد.

خواص انجیر خشک

انجیر خشک ضد التهاب: از قدیم الایام، خوردن غذای گرم و خشک یا غذای گرم و خشک برای کاهش علائم بیماران روماتیسمی مفید بوده است. انجیر خشک یکی از غذاهایی بود که متخصصان طب سنتی خوردن آن را برای درمان روماتیسم مفصلی توصیه کردند. امروزه مطالعات نشان می دهد که انجیر دارای خواص ضد التهابی است. آنتی اکسیدان های موجود در انجیر علاوه بر محافظت از سلول ها در برابر رادیکال های آزاد، به عنوان یک عامل ضد التهابی نیز عمل می کنند. مطالعات متعدد وجود فلاونوئیدها و پلی فنول ها را در انجیر خشک ثابت کرده است. این ترکیبات با خواص ضدالتهابی در کاهش التهاب مفاصل در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید و جلوگیری از التهاب جدید در این بیماران موثر است.

• انجیر دارای خواص ضد سرطانی است: بر اساس مطالعات متعدد، برگ انجیر و شیره یا لاتکس درخت انجیر دارای خواص ضد سرطانی هستند. ترکیبات آنتی اکسیدانی موجود در لاتکس درخت انجیر از رشد سرطان روده بزرگ، سرطان سینه، سرطان دهانه رحم و سلول های سرطانی کبد جلوگیری می کند. آب انجیر دارای اثرات سیتوتوکسیک بر سلول های سرطانی است. لازم به ذکر است که اثر ضد توموری عصاره آب انجیر نیز در غلظت نسبتاً بالایی مشاهده شد. بنابراین می توان در مطالعات آتی آن را برای تخریب سلول های سرطانی در نظر گرفت.

تقویت سیستم ایمنی بدن با انجیر خشک میوه انجیر معادل یک کپسول ویتامین است که حاوی انواع ویتامین ها و مواد معدنی است. با خوردن روزانه انجیر قسمت زیادی از نیاز بدن به ویتامین ها تامین می شود. یکی از ویتامین های حیاتی موجود در انجیر خشک ویتامین C است. ویتامین C یکی از موثرترین ویتامین ها در تقویت سیستم ایمنی بدن است.

مصرف انجیر تازه برای سلامت چشم: برای درک طیف کامل نور ورودی به چشم، لازم است رنگدانه خاصی در سلول های شبکیه عملکرد خود را به خوبی انجام دهد. در صورت کمبود ویتامین A، این رنگدانه عملکرد خود را به خوبی انجام نمی دهد و ادراک بینایی به خصوص در زمان کمبود نور (تاریکی) مختل می شود. این وضعیت باعث شب کوری در اکثر افراد می شود. به غیر از شبکیه، ویتامین A در سایر قسمت های چشم بسیار مهم است. از جمله قرنیه. اگر بدن دچار کمبود ویتامین A باشد قرنیه چشم دچار مشکل می شود و خشکی شدید چشم ایجاد می شود. میوه انجیر حاوی ویتامین A است. مصرف انجیر می تواند بخشی از نیاز بدن به ویتامین A در طول روز را تامین کند و از بیماری های چشمی پیشگیری کند.

یکی دیگر از فواید انجیر

• مطالعات نشان می دهد که VicoSender عصاره برگ انجیر حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد و خاصیت ضد دیابتی دارد. اگر دیابت نوع 1 دارید، می توانید از چای برگ انجیر استفاده کنید. مصرف چای برگ انجیر برای کاهش سطح قند خون در بیماران دیابتی مفید است.

عوارض انجیر

• از آب درخت انجیر برای درمان زگیل استفاده کنید. شیره درخت انجیر یا لاتکس بدون ایجاد عوارض و تحریک پوست به بهبود زگیل کمک می کند.

• انجیر خشک حاوی آهن معدنی است. مصرف روزانه انجیر خشک می تواند بخشی از نیاز بدن به آهن را تامین کند.

• میوه انجیر خاصیت ادرارآوری دارد.

• طبق مطالعات، افرادی که 3 میوه یا بیشتر در روز مصرف می کنند کمتر دچار ضعف و تحلیل عضلانی می شوند.

• خوردن انجیر خشک خیسانده در آب، دارچین یا زنجبیل به بهبود سرفه و گلودرد کمک می کند.

• انجیر سرشار از مواد معدنی روی، منیزیم و منگنز است که همگی برای تقویت قوای جنسی مفید هستند.

• مصرف انجیر باعث افزایش انرژی بدن و رفع ضعف و گرسنگی می شود.

• انجیر تازه حاوی نوعی فیبر گیاهی به نام پکتین است. بر اساس تحقیقات، مصرف پکتین باعث کاهش کلسترول خون می شود.

• در طب سنتی خوردن انجیر و عسل در درمان زخم معده مفید است.

• خوردن انجیر با پسته و بادام برای تقویت حافظه و قدرت تفکر مفید است.

ثابت شده است که برگ انجیر سطح تری گلیسیرید را در بدن کاهش می دهد و از حملات قلبی و سکته جلوگیری می کند.

عوارض مصرف انجیر و فرآورده های آن

مربای انجیر

• ترکیبات شیمیایی موجود در انجیر می تواند باعث واکنش های آلرژیک شدید، ورم ملتحمه، زخم های دهان و تورم مخاط بینی در برخی افراد شود.
• هنگامی که پوست بدن با برگ درخت انجیر تماس پیدا می کند علائمی مانند خارش شدید و سوزش پوست و در نهایت تاول و تاول های چرکی ظاهر می شود.
• مصرف انجیر باعث نفخ شدید معده می شود. ملین میوه انجیر. اما خوردن بیش از حد این میوه می تواند منجر به یبوست شود.
• بهتر است انجیر را با مرکباتی مانند پرتقال، کیوی و لیمو مصرف نکنید.
• انجیر تازه و خشک حاوی مقدار زیادی قند است. دیابتی ها در خوردن انجیر احتیاط کنند.
• افراد گرم مزاج و دارای غلظت خون بالا از مصرف زیاد انجیر خودداری کنند.

Heidi Avery

پنکه تی وی جنرال. کارآفرین. پیشگام زامبی مغرور. تحلیلگر. خالق شیطانی متعصب توییتر.

تماس با ما