فولکر ترک به عنوان کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل منصوب شد

دبیر کل سازمان ملل متحد در بیانیه ای گفت: «آقای تورک حرفه طولانی و برجسته خود را وقف پیشبرد حقوق بشر جهانی، به ویژه حمایت بین المللی از برخی از آسیب پذیرترین افراد جهان – پناهندگان و افراد بدون تابعیت» کرده است.

حرفه خدماتی

کمیساریای عالی جدید در حال حاضر به عنوان معاون دبیرکل در دفتر اجرایی سازمان ملل، کار سیاست جهانی را هماهنگ می کند.

همچنین هماهنگی در سطح سیستم سازمان ملل متحد را در پیگیری “دعای دبیرکل برای اقدام برای حقوق بشر” و گزارش او تضمین می کند.دستور کار مشترک ماکه چشم اندازی را برای رسیدگی به چالش های به هم پیوسته جهان بر اساس اعتماد، همبستگی و حقوق بشر ارائه می کند.

از سال 2019 تا 2021، آقای تورک به عنوان دستیار دبیرکل برای هماهنگی استراتژیک در دفتر اجرایی رئیس سازمان ملل متحد خدمت کرد.

پیش از آن، وی سمت دستیار کمیساریای عالی پناهندگان در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، در ژنو – از سال 2015 تا 2019 – که در آن نقش کلیدی در توسعه پیمان جهانی پناهندگان داشت.

رئیس تازه منصوب شده حقوق بشر در طول دوران حرفه‌ای خود چندین سمت کلیدی را برعهده داشته است، از جمله در دفتر مرکزی OHCHR که در آن از سال 2009 تا 2015 به عنوان مدیر بخش حفاظت بین‌المللی خدمت کرده است. از سال 1387 تا 1388 به عنوان مدیر توسعه سازمانی و اداری؛ و از سال 2000 تا 2004 به عنوان رئیس بخش سیاست حفاظتی و مشاوره حقوقی.

آقای تورک همچنین در سرتاسر جهان به UNHCR خدمت کرده است، از جمله به عنوان نماینده در مالزی. به ترتیب دستیار رئیس هیئت در کوزوو و بوسنی و هرزگوین؛ هماهنگ کننده حفاظت منطقه ای در جمهوری دموکراتیک کنگو؛ و در کویت.

وی دارای مدرک دکترای حقوق بین الملل از دانشگاه وین و فوق لیسانس حقوق از دانشگاه لینز اتریش است.

علاوه بر این، کمیساریای عالی حقوق بشر جدید سازمان ملل چندین نشریه در مورد حقوق بین‌المللی پناهندگان و حقوق بین‌الملل حقوق بشر منتشر کرده است و به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی و آلمانی با دانش کاری اسپانیایی مسلط است.

از افسار عبور کند

آقای تورک جانشین میشل باشله شیلی می شود که از اول سپتامبر 2018 تا 31 اوت 2022 سمت کمیساریای عالی را بر عهده داشت.

دبیرکل در بیانیه خود از “تعهد و تعهد خانم باشله به خدمت به سازمان ملل” قدردانی کرد.

در طول تصدی خود، که شامل همه گیری کووید-19 نیز می شود، او بر احیای حمایت اجتماعی، سازگاری با کار مجازی و گسترش نظارت بر حقوق بشر تمرکز کرده است.

از تشدید فقر گرفته تا نابرابری فزاینده و عدم دسترسی به مراقبت های بهداشتی، واکسن و درمان تا تبعیض و خشونت علیه زنان، دفتر او باید به سرعت راه حل هایی برای این چالش ها و دیگر چالش های اساسی ارائه می کرد.

Adrienne Daniel

قهوه‌کار بسیار جذاب. دانشجو. محقق سفر. بت نوجوان آینده.

تماس با ما