(فیلم) از سرزمین پرآب به زمین بایر; انگشت اتهام عراق به سمت ایران!

باتلاق های جنوب عراق موسوم به باغ عدن پس از سه سال خشکسالی و بارندگی کم به شدت آسیب دید.

به گزارش فرارو، خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشت: کاهش جریان آب رودخانه هایی که از همسایگان این کشور یعنی ترکیه و ایران می آید نیز نقش مهمی در شکل گیری این بحران داشت.

به دلیل خشکسالی که پس از هزاران سال به باتلاق ها رسید، هاشم مجبور شد ده کیلومتر از خشکی های جنوب عراق را پیاده طی کند تا برای گاومیش هایش آب و علوفه بیاورد و آنها را از نابودی حفظ کند.

امروزه از منطقه حوارال الهویزه (حورالعظیم) واقع در مرز با همسایه شرقی ایران و باتلاق جوبیش که مقصد گردشگری جنوب است، مناطق وسیعی از آب ناپدید شده و این باتلاق ها از طریق خشکی ترک برداشته اند. .

دلیل این امر خشکسالی و کمبود تقریباً کامل باران در سه سال گذشته و همچنین پایین بودن سطح آب جاری از رودخانه‌هایی است که از کشورهای همسایه ایران و ترکیه سرچشمه می‌گیرند و بغداد را مجبور به جیره‌بندی استفاده از آن کرده است. ذخایر

هاشم قاصد (35 ساله) که در روستای فقیر نشین حوالعظیم زندگی می کند، می گوید: خشکسالی تأثیر زیادی بر انسان ها و حیوانات گذاشته است.

هاشم مانند پدرش به پرورش گاومیش مشغول است. می گوید: ما در مرداب ها زندگی می کردیم، شکار می کردیم و حیوانات از آب می نوشیدند و در میان نیزارها می چریدند.

امروز خانواده هاشم از بیش از 30 گاومیش تنها 5 راس دارند که تعدادی از آنها گم شده و تعدادی نیز در چند سال گذشته برای تامین مخارج خانواده فروخته شده است.
اعضای خانواده مشتاق هستند که حیوانات را از گم شدن در صورت افتادن در گل محافظت کنند. حیوانات خسته و سوء تغذیه نمی توانند از شر خود خلاص شوند.

با توجه به کاهش شدید آب در باتلاق ها، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در گزارشی که در اواسط ژوئیه منتشر شد، هشدار داد که این باتلاق ها یکی از مناطقی هستند که بیشتر تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی و کمبود آب قرار گرفته اند.

احمد صالح نهمه، یک فعال محیط زیست که در شهر آماره نزدیک است، گفت: «خشکسالی تنوع زیستی را کاملاً از بین برده است. هیچ ماهی یا حیوانی مانند سگ آبی، گراز وحشی یا پرنده وجود ندارد.

یونسکو در وب سایت خود اشاره می کند که این تالاب زیستگاه بسیاری از گونه های در معرض خطر انقراض است و یکی از بزرگترین مناطق زمستان گذرانی اردک ها و توقفگاه اصلی حدود 200 گونه از پرندگان مهاجر است.

صالح می گوید که دولت می خواهد تا آنجا که ممکن است در آب صرفه جویی کند تا از ذخایر استراتژیک خود محافظت کند. وی در عین حال از «سوء مدیریت مسئله آب» و «توزیع ناعادلانه آب» انتقاد کرد.

به گفته این فعال، مسئولان تحت فشار اعتراضات تا حدودی جریان آب را باز کرده و دوباره آن را متوقف کردند.

در سمت ایران، دریاچه هورالعظیم شاهد برداشت آب بوده است. به گزارش خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، نیمی از منطقه هورالعظیم ایران خشک شده است.

حاتم حمید، مدیرکل مرکز ملی مدیریت منابع آب کشور همسایه ایران را مقصر این بحران می داند. وی می گوید: تغذیه اصلی صنوبرها از سمت ایران است اما بیش از یک سال است که رودخانه به طور کامل قطع شده است.

این مسئول اضافه کرد: نیاز آبی فعالیت های کشاورزی و باتلاق ها نیز به دلیل جیره بندی آب تا حدودی از سوی عراقی تامین می شود و تامین آب شرب در اولویت است.

این مسئول گفت: بخش کشاورزی و تالاب ها بیشترین آسیب را از کم آبی می بینند چرا که بیشترین مصرف کننده آب هستند.

وی با اشاره به دمای بالای 50 درجه سانتیگراد و میزان تبخیر بالای تالاب ها گفت: نمی توانیم 100 درصد (آب) کشاورزی و 100 درصد برای تالاب ها تامین کنیم.

حسین الکیلانی، مدیرکل مرکز احیای تالاب نیز با بیان اینکه امسال برنامه توسعه، تعمیق و احیای مسیرهای آبیاری و رودخانه های آبی وجود دارد، تصریح کرد: این امر به کاهش مهاجرت دامداران گاومیش کمک کرد.

این سرزمین پر زندگی در دوران حکومت رژیم سابق دچار خشکسالی ها و رنج های مکرر شد. صدام حسین در دهه 1990 باتلاق ها را برای سرکوب مخالفان خشک کرد.

علی جواد (20 ساله) وضعیت موجود در باتلاق های جوبیش را اینگونه خلاصه می کند: قبل از آن که وارد باتلاق شدیم، سبزه و آب و آرامش درونی را دیدیم… حالا یک کویر.

او می گوید ده ها خانواده در جستجوی آب منطقه را ترک کرده اند.

(ویدئو)

(ویدئو)

(ویدئو)

(ویدئو)

(ویدئو)