(فیلم) استخراج طلا از معادن و به دنیا آوردن کودکان فلج و نابینا

ساکنان یک روستای دورافتاده در شمال سودان بر این باورند که بقایای یک معدن طلا در نزدیکی خانه هایشان باعث تولد کودکان معلول و مشکلات سلامتی شده است.

به گزارش فرارو، عوادی احمد السودانی مشکوک است که انبوهی از زباله های مین در نزدیکی خانه او در روستایی دورافتاده در شمال سودان باعث نابینایی و فلج شدن کوچکترین فرزندش شده است.

در سال‌های اخیر، تعداد فزاینده‌ای از معدن‌چیان به روستای بانت در ایالت رودخانه نیل، در شمال خارطوم، جایی که احمد زندگی می‌کند، سرازیر شدند و روستا را به زباله‌دانی سمی مملو از مواد شیمیایی تبدیل کردند. آنها از روش جیوه برای استخراج طلا استفاده می کنند.

احمد که پسرش کنارش خوابیده بود و نمی توانست حرکت کند، گفت: چهار برادرش سالم به دنیا آمدند، اما او تنها پس از بیرون آمدن گرد و غبار از باطله معدن طلا، فلج به دنیا آمد.

استخراج طلا در اکثر نقاط سودان به روش سنتی انجام می شود. جدایی سودان جنوبی نفت خیز از سودان به گسترش دامنه استخراج سنتی معادن کمک کرد، به ویژه در شرایطی که سودانی ها تحت حکومت عمر البشیر، رئیس جمهور مخلوع، با مشکلات اقتصادی و تحریم های بین المللی مواجه شدند. ارتش عمر البشیر را در آوریل 2019 پس از اعتراضات گسترده برکنار کرد.

آلودگی شیمیایی ناشی از معادن طلا برای کارگران و کسانی که در نزدیکی مکان‌هایی زندگی می‌کنند که معدن در آنها فعال است، خطراتی را به همراه دارد.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، قرار گرفتن در معرض جیوه تهدیدی برای سیستم عصبی، گوارشی و ایمنی انسان است و ممکن است کشنده باشد.

با این حال، استخراج معادن منبعی از سود سرشار است و تعداد زیادی از مردم را با شرایط سخت زندگی در یکی از فقیرترین کشورهای جهان جذب می کند.

در بانت، روستایی با حدود هشت هزار نفر سکنه، چند تن از اهالی روستا، از جمله احمد، پس از گسترش فعالیت‌های معدنی متوجه ظهور بسیاری از کودکان ناقص و سقط جنین شدند.

عوض علی که دختر 8 ساله خود را در خانه ای مجاور احمد حمل می کرد، گفت: نفیسه (دخترش) طبیعی به دنیا آمد و خواب طبیعی داشت اما در سه سالگی قادر به حرکت و تکلم نبود. .

عبدالعزیز فعال اجتماعی روستای بانت با اشاره به تولد 22 کودک ناقص در طول سال گفت: از پنج سال پیش سقط جنین و زایمان های بد شکل در این منطقه آغاز شد.

گزارشی که در ژانویه توسط گروهی از محققان سودانی منتشر شد نشان داد که حدود 450 هزار تن باطله معدن طلا پر از جیوه در منطقه ایالت نیل پراکنده شده است.

بر اساس این گزارش، نمونه‌های خون، ادرار، آب آشامیدنی و خاک در چندین منطقه این ایالت دارای مقادیر بالای جیوه بود.

صالح علی محقق سودانی در حوزه محیط زیست تاکید کرد: خلاص شدن از شر این زباله ها نیازمند درمان تخصصی و ویژه است و این کار باید به دور از مسکن و منابع آبی انجام شود.

در پانت، معدنچیان ناامید اغلب دیده می‌شوند که سعی می‌کنند فلز گرانبها را از توده‌های قیراط استخراج کنند، به این امید که از فشار بر خانواده‌های خود در نتیجه آشفتگی سیاسی و اقتصادی در سودان بکاهند.

کودتای نظامی عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان در 25 اکتبر، بحران اقتصادی در این کشور را عمیق تر کرد، به ویژه پس از آن که جامعه بین المللی کمک های مالی به این کشور را تعلیق کرد.

در معدنی در حدود 50 کیلومتری روستای بانت، محمد عیسی جیوه را با شن و ماسه در یک کاسه فلزی بزرگ مخلوط می کرد، به این امید که طلا را از سایر مواد معدنی جدا کند. او گفت که کشاورزی و گله داری را در جستجوی طلا ترک کرده است.

سودان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان طلا در قاره آفریقا است و بر اساس آمار رسمی، تولید آن تنها در نیمه اول سال 2021 به 30.3 تن طلا رسیده است.

بر اساس گزارش بانک مرکزی سودان، درآمد طلا به خزانه دولت سودان در سه ماهه اول سال 2022 بالغ بر 720 میلیون دلار بوده است.

(ویدئو)

(ویدئو)

(ویدئو)

(ویدئو)

Mckenzie Elliott

عاشق عمومی قهوه. مزاحم خشمگینانه فروتن. Wannabe tv متعصب. حرفه ای موسیقی آزاد. بت نوجوان آینده.

تماس با ما