(فیلم) بهترین عسل دنیا در یمن است. از تلخی جنگ تا تغییرات آب و هوایی

کمیته بین المللی صلیب سرخ می گوید: کارشناسان عسل یمن را یکی از بهترین عسل های جهان می دانند، اما از آغاز جنگ در سال 2014، تولید خسارت های زیادی را متحمل شده است.

به گزارش فرارو، برای محمد سیف، زنبوردار یمنی، تولید عسل یک تجارت سودآور بود، اما سال ها جنگ و تغییرات آب و هوایی، هیاهو را از کندوها دور کرده است.

سیف به خبرگزاری فرانسه گفت که این تجارتی است که مقامات آن را از پدر به پسر منتقل کرده اند، اما به تدریج در حال ناپدید شدن است. زنبورها تحت تأثیر پدیده های عجیب و غریب قرار می گیرند. آیا این به دلیل تغییرات آب و هوایی است یا اثرات جنگ؟ ما واقعا نمی دانیم.

یمن، یکی از فقیرترین کشورهای جهان، از سال 2014 درگیر درگیری مرگبار بین حوثی ها و نیروهای دولتی تحت حمایت ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی است.

در هشت سال گذشته صدها هزار نفر در جنگ یا بیماری و سوء تغذیه جان خود را از دست داده اند و زیرساخت های کشور ویران شده است. اما یک آتش بس شکننده با میانجیگری سازمان ملل از آوریل اجرایی شده است و به کشور و جمعیت خسته از جنگ آن مهلت می دهد.

سیف اخیرا سلول های خود را در دره ای ناهموار که توسط کوه ها در منطقه جنوب غربی تعز احاطه شده بود، بررسی کرد.
سازمان ملل می گوید عسل نقشی حیاتی در اقتصاد یمن ایفا می کند و 100000 خانواده برای امرار معاش به آن وابسته هستند.

سیف گفت، قبل از جنگ، خانواده 300 سلول را اداره می کردند و اکنون تنها 80 سلول از آنها باقی مانده است.

کارشناسان عسل یمن را یکی از بهترین عسل های دنیا می دانند که از جمله آنها می توان به عسل سیب با ارزشی که به دلیل خواص درمانی معروف است، اشاره کرد.

سازمان ملل می گوید عسل نقشی حیاتی در اقتصاد یمن ایفا می کند و 100000 خانواده برای امرار معاش به آن وابسته هستند.

کمیته بین المللی صلیب سرخ در گزارشی در ماه ژوئن اعلام کرد که این صنعت از زمان درگیری آسیب زیادی دیده است. درگیری های مسلحانه و تغییرات اقلیمی ادامه یک رویه 3000 ساله را تهدید می کند.

امواج متوالی جابجایی برای فرار از خشونت، تأثیر آلودگی اسلحه در مناطق تولید، و تأثیر فزاینده تغییرات آب و هوایی هزاران زنبوردار را در معرض خطر قرار داده و تولید را به شدت کاهش داده است.

سیف گفت: پارسال موشک به کندوهای عسل روستای ما اصابت کرد و همه چیز از بین رفت.

وی افزود: جنگ تاثیر بسیار بدی روی ما گذاشت. جنگنده ها بسیاری از مناطقی را که زنبورهای عسل در آن قرار دارند هدف قرار می دهند.

بشیر عمر از کمیته بین المللی صلیب سرخ گفت که این درگیری توانایی زنبورداران را برای پرسه زدن آزادانه هر زمان که گل ها برای جمع آوری عسل باز می شوند، محدود کرده است.

مین های زمینی و خط مقدم فعال از جمله چالش هایی است که آنها با آن روبرو هستند.

بدتر از آن، گزارش کمیته بین‌المللی صلیب سرخ خاطرنشان کرد، یمن، مانند بسیاری از کشورهای متاثر از درگیری، به طور نامتناسبی تحت تأثیر تغییرات آب و هوایی قرار دارد.

در این بیانیه آمده است: دمای بالا در سال های اخیر به همراه تغییرات شدید محیطی، اکوسیستم زنبورها را مختل کرده و روند گرده افشانی را تحت تاثیر قرار داده است.

با کاهش سطح آب و افزایش بیابان زایی، مناطقی که به فعالیت های کشاورزی و زنبورداری مشغول بودند، دیگر این معیشت را حفظ نمی کنند.

کمیته بین المللی صلیب سرخ به دنبال ابتکار مشابه در سال 2021 که به نزدیک به 4000 نفر از آنها کمک کرد، امسال به زنبورداران کمک مالی و آموزش می دهد.

مغازه داران در تعز، سومین شهر بزرگ یمن، می گویند که قبل از جنگ از فروش عسل امرار معاش می کردند، اما اکنون تعداد کمی از مشتریان می توانند آن را بخرند.

نبیل الحکیم نیز روزهای طلایی را به یاد می آورد که قبل از نابودی کشورش بود. او می گوید: قبل از جنگ می توانستیم با فروش عسل زندگی خوبی داشته باشیم… اما عسل کمیاب شده و مصرف کنندگان دیگر توان خرید آن را ندارند. ماهی 25 قوطی پنج لیتری می فروختم و الان حتی نمی توانم یکی بفروشم.

Sadie Kirk

کارشناس فرهنگ پاپ. موسیقی نینجا. عاشق غذا. نویسنده. دوست حیوانات در همه جا. گورو معمولی بیکن.

تماس با ما