(فیلم) تجار مکه به رفاه و جبران خسارات دو سال گذشته امیدوارند.

مغازه عبدالله المخلفی که سجاده نماز در مکه می فروشد، به دلیل کاهش تعداد زائران در طول همه گیری کووید-19 متحمل خسارات سنگینی شده است، اما امیدوار است در این هفته با بازگشت زائران، بخشی از این ضرر را جبران کند. .

طی دو سال گذشته، محدودیت‌های شدید، مغازه‌ها و هتل‌های مکه را خالی از زائران کرده است، اما عربستان سعودی در ماه آوریل اعلام کرد که میزبان یک میلیون مسلمان از داخل و خارج کشور برای ادای حج امسال خواهد بود که امیدواری‌ها را افزایش داد.

المخلیفی، 30 ساله، در مغازه خود در مکه به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما چند مشتری (در دو فصل اخیر حج) داشتیم، اما امروز، خدا را شکر، تجارت به حالت قبل بازگشته است.

از 1 میلیون زائر امسال، 850000 نفر از خارج از عربستان سعودی برای اولین بار از سال 2019 آمده اند. رویدادی که هر مسلمان توانا باید حداقل یک بار آن را انجام دهد.

شیوع ویروس کرونا طی دو سال گذشته، مقامات سعودی را مجبور به کاهش چشمگیر تعداد زائران کرد.

حج معمولاً منبع اصلی درآمد عربستان سعودی است. درآمد حاصل از مراسم حج و مذهبی سالانه حدود 12 میلیارد دلار برآورد می شود.

مکه در سال های اخیر شاهد رونق ساخت و ساز بوده است که منجر به ساخت مراکز خرید جدید، ساختمان های آپارتمانی و هتل های مجلل شده است که برخی از آنها مناظر خیره کننده ای از کعبه را ارائه می دهند. اما این پروژه ها در زمان شیوع کرونا مشتری نداشتند.

زائران از ابتدای هفته از مغازه های سوغات فروشی این شهر دو میلیونی بازدید کردند. مرکز خرید اصلی نزدیک مسجد الحرام که هتل های زیادی در آن قرار دارد، برخلاف سال گذشته که منطقه تقریباً متروک به نظر می رسید، بار دیگر مملو از زائران بود.

امین صاحب عطرفروشی می گوید: امسال با پارسال خیلی فرق دارد. امسال شاهد سلام زائران زیادی هستیم که برحضرت حرمین شریفین سلام می کنند. ضررها بسیار زیاد بود، اما اکنون اوضاع بهتر شده است.

بهبود اقتصادی در مکه مکرمه با تحولات اقتصادی مثبتی مرتبط است که در دوره اخیر در پادشاهی عربستان سعودی به ثبت رسیده است.

در طول مرحله قرنطینه و محدودیت‌های کرونا، عربستان سعودی به دلیل سقوط تقاضای جهانی با کاهش شدید قیمت نفت مواجه شد که منجر به اقدامات ریاضتی از جمله دو برابر کردن مالیات بر ارزش افزوده سه برابری و کاهش پاداش برای کارمندان دولت شد. اما این مسیر پس از حمله روسیه به اوکراین در فوریه و افزایش قیمت نفت تغییر کرد.

در اوایل ماه مه، عربستان سعودی سریع‌ترین نرخ رشد اقتصادی خود را در یک دهه گذشته ثبت کرد، زیرا قیمت‌های بالاتر نفت خام منجر به افزایش 9.6 درصدی در سه ماهه اول دوره مشابه در سال 2021 شد.

صندوق بین‌المللی پول در ماه آوریل پیش‌بینی کرد که تولید ناخالص داخلی پادشاهی در سال 2022 به میزان 7.6 درصد رشد خواهد کرد، زیرا بزرگترین صادرکننده نفت جهان تلاش می‌کند تا اقتصاد خود را متنوع کند که یکی از پایه‌های اصلی برنامه اصلاحات کوشم است. محمد بن هدف 2030 را تعیین کرد. سلمان ولیعهد این کشور است.

گردشگری یکی از اجزای حیاتی این طرح است و زیارت یکی از عوامل مهم آن است.

احمد الخطیب، وزیر گردشگری عربستان سعودی ماه گذشته در مصاحبه ای به خبرگزاری فرانسه گفت که هدف فعلی این است که عربستان در سال جاری گردشگری خارجی را سه برابر کند و در عین حال محدودیت های اعمال شده برای شیوع این بیماری را کاهش دهد.

از 100 میلیون گردشگر خارجی و داخلی هدف گذاری شده برای سال 2030، انتظار می رود 30 میلیون نفر هر سال سفرهای مذهبی انجام دهند.

Reece Bryant

ایجاد کننده. شیطون عاشق تلویزیون حل کننده مشکلات مادام العمر نویسنده. تحلیلگر. نینجا فرهنگ پاپ. عاشق اینترنت معتبر. کاوشگر کل کارآفرین لاعلاج

تماس با ما