(فیلم) رونمایی از نقاشی دیواری پادشاه معروف آشور در کردستان عراق

مقامات اقلیم کردستان در شمال عراق روز یکشنبه فاز اول یک پارک باستان شناسی را در محوطه ای با قدمت بیش از 2700 سال با مجسمه های عظیم بر روی دیوارهای آن افتتاح کردند.

به گفته فرارو، آثار باستانی کشف شده به زمان سارگون دوم پادشاه آشور (721-755 قبل از میلاد) و پسرش سناخریب که جانشین او شد، بازمی‌گردد.

در میان کوه های ناهموار، مراسم افتتاحیه رسمی این پارک باستانی با حضور فرماندار دهوک و مائوریزیو کریکانتی سفیر ایتالیا در عراق برگزار شد.

به گفته بیکس بریوکانی، مدیر آثار باستانی و میراث در دهوک، بازدید از این مکان در حال حاضر محدود به گردشگران، محققان و متخصصان خارجی است.

این منطقه در جنوب دهوک و شمال موصل شامل یک کانال آبیاری ده کیلومتری است که بر روی دیوارهای آن 13 مجسمه حک شده است.

بیریوکانی امیدوار بود در آینده بخش های دیگری را نیز کشف کند.

این نقاشی‌های دیواری در چند مرحله در سال‌های اخیر و از طریق کاوش‌هایی که در یک مأموریت مشترک توسط باستان‌شناسان ایتالیایی از دانشگاه اودینه و همتایان آن‌ها از اداره آثار باستانی و میراث استان دهوک انجام شد، کشف شدند.

این دیوارنگاره ها دو متر طول و پنج متر عرض دارند. اعتقاد بر این است که پادشاه سارگون دوم یا پسرش سناخریب دستور کنده کاری آن را داده است. هر نقاشی دیواری یک پادشاه آشوری را به تصویر می کشد که به هفت خدای اصلی آشوری دعا می کند.

سارگون دوم پادشاه آشور در قرن هشتم قبل از میلاد حکومت کرد و پایتخت خود را در شمال عراق در دشت نینوا در نزدیکی شهر موصل تأسیس کرد.

عراق کشوری غنی از مکان های باستان شناسی از شمال تا جنوب است که تمدن های بین النهرینی سومری ها، اکدی ها، بابلی ها و آشوری ها در آن شکوفا شده است. این سرزمین شاهد نخستین تمدن هایی بود که بر اقتصاد مبتنی بر کشاورزی با نوآوری هایی در زمینه آبیاری تکیه داشتند و مهد اولین قانون مکتوب و نخستین شهرها به شمار می رود.

اما آثار باستانی عراق به ویژه پس از حمله آمریکا در سال 2003 و سپس پس از کنترل داعش در سال 2014 تخریب و غارت شد.

پس از دهه‌ها درگیری، عراق با وجود زیرساخت‌های فرسوده، با ترس شروع به باز کردن درهای خود به روی گردشگری بین‌المللی کرده است.

(ویدئو)

(ویدئو)

(ویدئو)

(ویدئو)

(ویدئو)

(ویدئو)

(ویدئو)

(ویدئو)

(ویدئو)

Hayden Phillips

عاشق قهوه بی عذرخواهی یک تمرین‌کننده اینترنتی متواضع. دوست حیوانات در همه جا.

تماس با ما