(فیلم) عراقی ها از طوفان شن و گرد و غبار خسته شده اند

با وجود طوفان های شن یا گرد و غبار در عراق، میلاد متی، پیک تحویل غذا نمی تواند یک روز کاری را از دست بدهد و مانند اکثریت قریب به اتفاق مردم عراق، از این پدیده که در ماه های اخیر ابعاد بی سابقه ای پیدا کرده است، خسته شده است. پنهان شده است.

به گزارش فرارو، این مرد 30 ساله با موتورسیکلت در خیابان های بغداد پرسه می زند و به مشتریان غذا می رساند، عینکی به چشم می زند که او را در برابر گرد و غبار محافظت می کند و کلاهی که سر و گردن او را تا حد امکان می پوشاند.

با وجود ده ها طوفان از اواسط آوریل، عراقی ها عادت دارند در آسمان خاکستری و غبارآلود بیدار شوند. اغلب فرودگاه ها مجبور بودند پروازها را به دلیل دید ضعیف متوقف کنند. و باز هم فرودگاه بین المللی بغداد روز یکشنبه پروازهای خود را برای چند ساعت به حالت تعلیق درآورد. روز دوشنبه وزارت بهداشت اعلام کرد که پس از طوفان شن جدید بیش از 500 نفر به دلیل مشکلات تنفسی به بیمارستان های سراسر کشور مراجعه کردند.

میلاد در یکی از میدان های شلوغ بغداد می گوید: این اولین سالی است که طوفان های گرد و غبار زیادی در آن رخ می دهد. در اولین یکشنبه ماه جولای، او مجبور شد دمای تا 40 درجه سانتیگراد و طوفان گرد و غبار دیگر را تحمل کند. این جوان می افزاید: دید واضح نیست، احساس می کنید از گرما خفه می شوید و نمی توانید آن را تحمل کنید، بنابراین برای ایمنی خود باید آب میوه و مایعات بنوشید.

او متاهل است و نمی تواند در محل کار غیبت کند و به همین دلیل ماهیانه 600 دلار حقوق دریافت می کند. او توضیح می دهد: نمی توانم کار کنم و باید این مسئولیت را بر عهده بگیرم.

با وجود گرمای شدید در شهر ساختمان‌های بتنی، تعداد رهگذرانی که از ماسک استفاده می‌کنند، در حال افزایش است، حتی اگر اکثر ساکنان آن در طول همه‌گیری کووید-19 ماسک نپوشیدند.

در تراس کافه‌ای متروک، جایی که صندلی‌های چرمی مشکی پوشیده از گرد و غبار است، پیشخدمتی با پیش‌بند قهوه‌ای آن‌ها را با پارچه‌ای مرطوب پاک می‌کند، سپس از آب برای شستن زمین استفاده می‌کند.

طوفان شن در ماه مه در عراق یک نفر را کشت و دست کم 10000 نفر را به دلیل مشکلات تنفسی در بیمارستان بستری کردند.

به گفته مقامات بهداشتی، افراد مسن و مبتلایان به آسم یا نارسایی تنفسی و بیماری قلبی بیشتر در معرض خطر هستند.

دکتر سیف علی عبدالحمزه، رئیس بیمارستان الکندی گفت: «طوفان در چند هفته گذشته بسیار شدت یافته است. اکثر بیماران ارجاعی از بیماری های مزمن مانند آسم و آلرژی برونش رنج می برند و بیشتر آنها سالخورده هستند.

مقامات می گویند عراق یکی از پنج کشوری است که در برابر اثرات تغییرات آب و هوایی و بیابان زایی که عاملی در گسترش طوفان های شن است، آسیب پذیرتر است.

پیش بینی می شود طی دو دهه آینده این کشور هر سال شاهد 272 روز گرد و غبار باشد و به گفته یک مقام مسئول در وزارت محیط زیست، در سال 2050 به آستانه 300 روزه برسد.

از جمله اقدامات توصیه شده برای مقابله با این پدیده، مسؤولان ایجاد کمربند سبز در اطراف شهرها را برشمردند. اما این کشور 41 میلیونی از کمبود آب و بارندگی کم نیز رنج می برد.

رزاق جاسم، کارشناس برق با اشاره به ناکامی مسئولان می گوید: «ما قبلاً یک کمربند سبز در اطراف بغداد داشتیم و اگر دوباره کاشته شود، موفقیت آمیز خواهد بود. وی افزود: میلیاردها دلار برای مسائل خرد در کشوری که نفت و گاز دارد هزینه کرده ایم.

جاسم اضافه می کند که او به طوفان ها عادت کرده است، حتی اگر آنها کار را پیچیده و کند کنند. او می‌گوید: ماسکی که زده‌اید آزاردهنده است، احساس خفگی می‌کنید و می‌خواهید آن را بردارید. هر ساعت صورت و دهان خود را میشویم.

در مورد خانه ها، آنها به نظافت دائمی نیاز دارند. جاسم می گوید: هر وقت طوفانی می گذرد، کارزاری می کنیم که تمام خانه را بشویم، هر چقدر هم که در خانه بسته باشد، خاک در آن نفوذ کند.

این جوان 35 ساله که سه فرزند دارد می گوید: هیچ راهی برای تسلیم شدن وجود ندارد. وی افزود: «وقتی می میریم، دیگر کار نمی کنیم. تا زنده ایم باید به کارمان ادامه دهیم.

Cassie Wells

حل کننده مشکل به طرز خشمگینانه ای فروتن. ماون فرهنگ پاپ استاد عمومی موسیقی. متعصب وب هیپستر پسند. ارتباط دهنده.

تماس با ما