(فیلم) کشف نقاشی های دیواری آشوری 2700 ساله در موصل

باستان شناسان به کشفی هیجان انگیز در شمال عراق دست یافته اند. آنها نقاشی های دیواری آشوری با کنده کاری های صخره ای زیبا را کشف کردند که قدمتی در حدود 2700 سال دارند.

به گزارش فرارو، این مجسمه ها توسط یک تیم حفاری عراقی-آمریکایی در موصل پیدا شد که برای بازسازی دروازه باستانی المشقی که در سال 2016 توسط داعش تخریب شد، کار می کردند.

عراق خانه برخی از قدیمی ترین شهرهای جهان از جمله شهر بابل است. اما سال های جنگ و هرج و مرج شاهد غارت و تخریب بسیاری از اماکن باستانی توسط تکفیری ها و به دلیل برخی اقدامات نظامی بود.

هشت نقش برجسته مرمری صحنه‌های نبرد، باغ‌های انگور و درختان خرما را به تصویر می‌کشند.

شورای آثار باستانی و میراث عراق در بیانیه ای که توسط خبرگزاری فرانسه مشاهده شد، گفت که این آثار به دوران پادشاه آشور سناخریب، که از 705 تا 681 قبل از میلاد بر شهر باستانی نینوا حکومت می کرد، باز می گردد.

پادشاه سناخریب نینوا، پایتخت امپراتوری آشور را ساخت و کاخی با ویژگی های متمایز ساخت. به عنوان مثال، نقاشی های دیواری کشف شده، سربازی را نشان می دهد که در حال آماده شدن برای پرتاب یک تیر است، همچنین درختان و گیاهانی مانند نخل که با جزئیات حکاکی شده اند.

دروازه الماسقی یکی از بزرگ ترین دروازه های تاریخی نینوا و نمادی از وسعت و قدرت این شهر بود. این دروازه در دهه 1970 بازسازی شد، اما جنگجویان داعش در سال 2016 آن را با بولدوزر تخریب کردند.

این گروه مسلح بسیاری از اماکن باستانی پیش از اسلام را در عراق تخریب و غارت کردند و آنها را نمادهای بت پرستی توصیف کردند.

فاضل محمد خادر، رئیس تیم آثار باستانی عراق گفت که وقتی نقاشی های دیواری مرمر در دروازه قرار گرفتند، بخشی از آنها دفن شد. قسمت هایی که در زیر زمین باقی مانده و حکاکی هایی را که امروزه می بینیم در خود جای داده اند، حفظ شده اند. آنچه در بالای سطح زمین بود در طول قرن ها ناپدید شده است.

تیم حفاری که شامل کارشناسانی از دانشگاه موصل عراق و دانشگاه پنسیلوانیا در ایالات متحده است، در تلاش است تا دروازه ماسکی را به وضعیت قبل از تخریب توسط داعش بازگرداند.

تخریب اماکن باستان‌شناسی در عراق تنها به دست شبه‌نظامیان، خرابکاران و قاچاقچیان محدود نمی‌شد، بلکه در سال 2003 نیروهای آمریکایی و متحدانش هنگامی که از این مکان به عنوان اردوگاه ارتش آمریکا در عراق استفاده کردند، خرابه‌های بابل باستان را تخریب کردند.

Erica Ferrell

نینجا موسیقی غرور آفرین. حل کننده مشکل متخصص حرفه ای سفر. دردسر ساز. ارتباط گر مشتاق

تماس با ما