قانون، حمایت یا بیانیه لیتون داس؟

لیتون داس، یک بازیکن کریکت بنگلادشی که هنگام تمرین برای مسابقه آتی T-20 در سری دوتایی که برای 3 نوامبر 2019 برنامه ریزی شده است، ماسک به تن دارد. نمی دانم او می خواست چه چیزی را منتقل کند. اما اشتباه نکنید که سطح آلودگی شهر داکا بهتر از دهلی نیست. بگذارید این را به او یادآوری کنم. بنابراین آنچه گفته می شود این است که او سعی دارد به ما بفهماند که داکا حدود 20 میلیون نفر جمعیت دارد. سفر از جایی به مکان دیگر طول می کشد و نمی دانیم چه مدت؟

همیشه وقتی به مقصد می رسید علامت سوال وجود دارد. این را از روی یک مثال شخصی می گویم. هنگامی که در جایی به نام ماتوالی در ترافیک گیر کرده بودیم، ماشین ما حدود 2 ساعت ثابت ماند. پیاده شدن از ماشین به معنای ورود به اتاق گاز مانند سطح آلودگی حدود 10 سال پیش بود.

CM دهلی اکنون به این موضوع اشاره کرده است که دهلی یک اتاق گاز است، اما داکا حتی یک دهه پیش یکی از آن‌ها بود. علیرغم این واقعیت که هند نه تنها مشکل ترافیک و مسائل محلی مسئول آلودگی است، بلکه پذیرش اخیر پاکستان از سوزاندن کاه، این شهر را به همراه سایر ایالت های همسایه دهلی آلوده می کند، که من سال گذشته در همان زمان وبلاگی برای آن نوشتم. نه تنها وسایل نقلیه از ریکشا تا رنج روور بودند، بلکه انتشار گازهای گلخانه ای از منابع دیگر نیز آلودگی را تشدید می کرد. من نمی‌خواهم بگویم آلودگی من بهتر از شماست، اما تلاش برای بیان یک بیانیه در کشور میزبان در حالی که وضعیت شهر شما اکنون بهتر است، قطعاً عملیاتی نیست.

بیایید درستش کنیم لیتون داس. دولت هند و دولت NCT در دهلی قبلاً اقدامات متعددی را برای مبارزه با این تهدید آلودگی هوا انجام داده اند. گواهینامه های آلودگی تحت کنترل برای همه خودروها بدون توجه به منبع سوختی که موتور را فعال می کند اجباری است. در سفر کوتاهم به داکا، وسایل نقلیه زیادی را دیدم که هوای سمی از اگزوزشان بیرون می‌زند که می‌تواند باعث سوختن چشم شود.

کلیه مصوبات پروژه جنگل کاری اجباری را پیش بینی می کند. در حین بازدید از مجتمع آپارتمانی Vasundhara (داکای شمالی – آیا درست می گویم زیرا حس جهت گیری من خوب نیست، در سفر با ماشینی که نمی توانید شهر را تشخیص دهید)، گزارش شد که در حال آمدن است و هیچ تلاش جنگلی قابل مشاهده ای وجود ندارد. قرار است چندین اقدام دیگر از جمله طرح موفقیت آمیز قبلی تک نفره، تبدیل کارخانه ها، اجرای چندین جهت دادگاه سبز ملی هند و غیره انجام شود.

باید با هموطنانم در میان بگذارم که وضعیت پس از بارندگی در داکا فقط یک کابوس نیست.

شهرها می توانند متراکم باشند بدون اینکه متراکم باشند. اما در شلوغ ترین شهرهای جهان، بانک ها نمی توانند با آن کنار بیایند – ایجاد یک شغل جدید تاریک

سیستم فاضلاب در داکا آنقدر ضعیف است که اغلب در فصل باران های موسمی سرریز می شود.

پس از دهه‌ها پاکسازی فاضلاب داکا، پایتخت شلوغ بنگلادش، سوجون لال روث شاهد بدبختی زیادی بوده است. اما تراژدی سال 2008 بدترین بود. پس از یک روز باران شدید که خیابان‌ها را آب گرفت – طبق معمول – هفت کارگر موظف شدند یک منهول مسدود شده در رامپورا در مرکز شهر را پاکسازی کنند. به طور معمول، پاک کننده ها به طناب ها می چسبند تا از مکیده شدن آنها توسط آب جاری در هنگام رفع انسداد جلوگیری کنند. اما این گروه تازه کار بودند. سوجون می‌گوید: «آنها چیزی از خطر قریب‌الوقوع یا نحوه کار در این موقعیت نمی‌دانستند. بنابراین، فاضلاب آنها را بلعید.

عابران پیاده با چکش و بیل جاده را شکستند. در نهایت سه کارگر مرده را بیرون کشیدند. چهار نفر دیگر به شدت مجروح شدند. یکی از آنها بعداً در بیمارستان درگذشت. سوجون می‌گوید: «این حادثه ترس را در ما ایجاد کرد و ماه‌ها می‌ترسیدیم که به فاضلاب نگاه کنیم.

در طول فصل شدید باران های موسمی در بنگلادش، داکا چندین بار در ماه دچار سیل می شود. زهکشی های پر بار مسدود شده و شهر کم ارتفاع مانند وان پر از آب می شود. و روزنامه‌هایی مانند داکا تریبیون با تصاویری از اتوبوس‌های سیل‌زده و نقل قول‌هایی از مسافران ناآرام و کارشناسان شهری ناامید از غرق شدن آب غمگین می‌شوند: «داکا زیر آب است».

یک نظرسنجی جهانی می گوید بنگلادش آلوده ترین هوا را دارد. داکا دومین پایتخت آلوده است

– آلوده ترین پایتخت دهلی 22 شهر از 30 شهر آلوده در هند وجود دارد
کوره های آجرپزی، ترکیبات گوگرد زا عامل اصلی آلودگی هستند
گزارشگر سازمان ملل آلودگی هوا را یک قاتل خاموش و پرکار توصیف می کند
هر ساعت 800 نفر بر اثر بیماری های ناشی از آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند

یک مطالعه جدید نشان می دهد که بنگلادش آلوده ترین هوای جهان را دارد و داکا دومین پایتخت آلوده جهان است.

گزارش جهانی کیفیت هوا در سال 2018 که دیروز منتشر شد، می‌گوید: «در سطح کشور، با وزن جمعیت، بنگلادش به عنوان آلوده‌ترین کشور ظاهر می‌شود. Greenpeace و AirVisual که بر کیفیت هوای جهانی نظارت می کنند، این گزارش را بر اساس داده های سال گذشته جمع آوری شده از منابع نظارت عمومی تهیه کردند.

در واقع این یک واقعیت است که شما به دنبال پیشرفت اقتصادی هستید. من واقعیت ها را انکار نمی کنم. این در حالی است که اقتصاد بنگلادش به نفع صنعت پوشاک نامتعادل است. آنها حتی پس از لغو سهمیه‌های نساجی در سال 2005 به دلیل رقابتی بودن در هزینه، خود را در صادرات پوشاک آماده حفظ کرده‌اند.
در این زمینه، من نمی‌خواهم گواهینامه SA را دریافت کنم، زیرا به خوبی شناخته شده است که این رقابت‌پذیری با شرایط کاری دشوار تحمیل شده بر کارگران غیر سازماندهی شده در خوابگاه کارگران نساجی به دست می‌آید، اما هیچ نظری داده نمی‌شود زیرا خارج از محدوده این است. قطعه

اما لیتون داس در ماسک صورتش زیاده روی می کرد. یا انگیزه دیگری به او داده شد تا به این شکل عمل کند. در سال 2017، برخی از بازیکنان سریلانکا در حالی که در دهلی بازی می‌کردند، با ماسک‌های صورت پیدا شدند. همچنین قبل از اینکه گانگولی در نقش جدید خود به‌عنوان رئیس BCCI سرانجام دهلی را به عنوان محل برگزاری منجمد کند، با درخواست‌های متعددی از سوی افراد خاص که خواستار تغییر محل برگزاری بودند، غرق شد. بیایید آن را خیلی واضح درک کنیم. من برای آلودگی دهلی مبارزه نمی کنم.
و من نمی گویم بد نیست. خطرناکه. اما برای تقویت اثرات سوء سطح تأثیر منفی بر وجهه بین‌المللی هند با امکان دادن به اعضای تیم بازدیدکننده برای پوشیدن ماسک توطئه. به خصوص که تیم مهمان در مبارزه با آلودگی بهتر از ما نیست. این نیاز به برجسته سازی دارد. پس از بازدید از داکا و مشاهده سطوح آلودگی، متوجه شدم که یک بازیکن بنگلادشی که ماسک زده است مورد تمسخر قرار می گیرد.

Charlie Owens

تحلیلگر هاردکور طرفدار عمومی فرهنگ پاپ. خالق مادام العمر تنظیم کننده. اهل سفر. متخصص وب متعهد

تماس با ما