قدرت های اروپایی نسبت به پایبندی ایران به توافق هسته ای «تردید» دارند

صادر شده در:

فرانسه، بریتانیا و آلمان روز شنبه از درخواست ایران در مذاکرات برای احیای توافق هسته ای 2015 آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر بسته شدن تحقیقات در مورد ذرات اورانیوم یافت شده در سه سایت ابراز ناامیدی کردند و افزودند که این موضوع مذاکرات را به خطر می اندازد.

در اوایل ماه جاری، ایران پاسخ نهایی خود را به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای توافقی ارسال کرد که بر اساس آن تهران برنامه هسته‌ای خود را در ازای رهایی از تحریم‌های اقتصادی اعمال‌شده توسط ایالات متحده، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد محدود کرد.

دیپلمات‌ها گفتند که پاسخ ایران به هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا یک گام به عقب است، زیرا ایران می‌کوشد احیای توافق را با بسته شدن تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره اثرات اورانیوم مرتبط کند.

این سه کشور موسوم به E3 در بیانیه ای با اشاره به نام کامل توافق، برنامه جامع اقدام مشترک، اعلام کردند: این درخواست اخیر تردیدهای جدی در مورد نیات و تعهد ایران به نتیجه موفقیت آمیز برجام ایجاد می کند.

موضع ایران با تعهدات الزام آور قانونی آن مغایر است و چشم انداز بازگرداندن برجام را تهدید می کند. در آن زمان، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در سال 2018 این توافق را رها کرد و تحریم‌های ایالات متحده را مجدداً اعمال کرد، که باعث شد ایران شروع به نقض محدودیت‌های هسته‌ای برجام کند و نگرانی‌های آمریکا، اعراب و اسرائیل را در مورد اینکه ممکن است به دنبال بمب اتمی باشد، زنده کرد. ایران جاه طلبی های هسته ای را رد می کند.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه، سه ماه پس از تصویب قطعنامه‌ای که از ایران می‌خواهد پاسخ‌های معتبری به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه کند، تشکیل جلسه می‌دهد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه اعلام کرد که ذخایر اورانیوم تا 60 درصد غنی‌شده ایران، نزدیک به درجه تسلیحات، به سطحی رسیده است که در صورت غنی‌سازی بیشتر، برای یک بمب هسته‌ای کافی است و تهران همچنان در توضیح منبع آن کوتاهی می‌کند. از ذرات اورانیوم

با توجه به شکست ایران در دستیابی به توافق روی میز، ما همراه با شرکای بین‌المللی درباره بهترین روش برای مقابله با تشدید تنش‌های هسته‌ای ایران و عدم همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص معاهده منع اشاعه رایزنی خواهیم کرد. سلاح های هسته ای.

(رویترز)

Kelvin Ashley

حل کننده مشکل متعصب سفر مادام العمر. بت نوجوان آینده. علاقه مندان به اینترنت آماتور.

تماس با ما