قرارداد طلا دو سر برای بورس؛ چرا سهامداران به هر حال ضرر می کنند؟

بعدی- واقعیت این است که بازار سهام در وضعیت نامشخصی قرار دارد، آینده نامشخص سیاست های اقتصادی دولت و همچنین وضعیت نامشخص برجام باعث شد تا بورس در وضعیت نامشخصی قرار گیرد. در این میان، اگر قیمت سهام شرکت های بورسی و فرابورسی را بر اساس ارزش جایگزینی محاسبه کنیم، بازار سهام با بازارهای موازی فاصله زیادی دارد.

بر اساس گزارش فرارو، با وجود این مشکل، وضعیت نامشخص سیاسی و اقتصادی باعث کاهش سودآوری شرکت ها شده است. در این زمینه وجود رکود تورمی در اقتصاد کشور و کسری شدید بودجه دولت از جمله دلایلی است که منجر به کاهش سودآوری شرکت شده است.

راهکارهای موجود برای پوشش کسری بودجه دولت از یک سو فشارهای زیادی را بر فعالان اقتصادی و شرکت ها وارد کرده است و از سوی دیگر سیاست های افزایش مالیات، افزایش تعرفه ها، افزایش نرخ سود املاک و علوفه گذاری. نرخ ها و رشد قیمت مواد اولیه باعث کاهش سودآوری شرکت ها شد.

قرارداد طلا دو سر برای بورس؛  چرا سهامداران به هر حال ضرر می کنند؟برجام برای بازار سهام چه کرد؟
فردین آقابزوری، کارشناس بازار سهام گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه اخبار برجام اخیرا باعث نوسانات بازار سهام شده است، گفت: طی چند ماه گذشته همواره اخبار مثبت یا منفی زیادی در مورد برجام منتشر شده است؛ هر بار که این اخبار بر بازار سهام تاثیر می گذارد. برای یکی دو روز و این موضوع ریسک های بورس را افزایش داده است.»

وی افزود: به عنوان مثال، روز شنبه پس از انتشار اخبار منفی در مورد برجام، بسیاری از سکه‌های بزرگ بورسی از جمله گروه‌های خودرو و بانک‌ها که بیشترین سود را از احیای برجام داشتند، شروع به فروش رنج منفی کردند. ، شاخص کل بورس حدود 12 هزار واحد افت کرد.

آقا بزرگی گفت: بنابراین تا زمانی که ماموریت برجام تعریف نشود، به نظر می رسد این وضعیت ادامه داشته باشد و به نظر من اگر این روند به همین منوال پیش برود، برجام یک تیغ دولبه در بازار سرمایه محسوب می شود. هر بار که اخباری منتشر می‌شد، مثبت بودن برجام، نرخ ارز کاهش می‌یافت و حتی کارشناسان قیمت دلار را ۲۶ و ۲۷ هزار تومان پیش‌بینی می‌کردند، اما در این صورت بازار سهام روند نزولی خود را ادامه داد.»

این کارشناس بورس افزود: از سوی دیگر با وجود افزایش قیمت دلار در روز شنبه، تحت تاثیر اخبار منفی، بورس همچنان به این موضوع واکنش نشان می دهد و مسیر نزولی را طی می کند؛ زیرا بسیاری از سهامداران این ترس را دارند. اگر نه احیای برجام به هر دلیلی این موضوع باعث افزایش تنش در سیاست خارجی کشور خواهد شد.بنابراین این مشکل منجر به فروش سهام توسط سهامداران می شود.این در حالی است که سکه نیمایی برای شرکت های بورسی اهمیت زیادی دارد. که در ماه گذشته نوسان زیادی نداشت، به نوعی ثابت بود.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی می‌توان نتیجه گرفت که تأثیر برجام بر بورس به‌ویژه در کوتاه‌مدت، ضررهایی را برای مبتدیان بورسی که شرایط خرید و فروش هیجانی را پشت سر می‌گذارند، به همراه داشت، زیرا مثبت بودن یا تاثیر منفی خبر معامله ایران در بازار مدتی به طول می انجامد و دو روز و پس از فروکش کردن هیجانات بازار به حالت عادی خود باز می گردد، اما چون این افراد بدون هیچ استراتژی به صورت فوری معامله می کنند. معامله می کنند؛ بنابراین این نکته مهمی است که سرمایه گذاران مبتدی و خرد در بازار سرمایه باید به آن توجه کنند.

آقا بزرگی با تاکید بر اینکه جهت گیری بازار سهام با اقدامات سیاست گذاران بازار پول تعیین می شود، افزود: در حال حاضر با توجه به اینکه اراده کنترل بازار سهام است، علیرغم اینکه از ابتدا از سال تا خرداد ماه در صورتی که بازار با بازدهی خوبی مواجه است و در سه ماهه اول سال شاخص کل بورس در کل سال گذشته دو برابر بازدهی داشته است اما در فصل تابستان شاهد افت بودیم. به نظر می رسد با توجه به تجربیات سال 2019 و سقوط شدید بورس، متولیان بازار و همچنین دولت این تمایل را دارند که اگر بورس دارای مالی است در مسیر رشد قرار گیرد، باید کنترل شود و وجود داشته باشد. رشد شدید و سریعی نداشته باشد و نتیجه آن این خواهد بود که بازار به صورت پرنوسان رشد کند و در این راستا داشتن استراتژی معاملاتی و رعایت حد سود و زیان بسیار مهم است.

مدیر این بورس در ادامه با اشاره به اینکه مدتی طول می کشد زیرا دیگر عرضه های اولیه مختص سهامداران خرد نبوده و تنها توکن خالص در اختیار صندوق های سرمایه گذاری قرار گرفته است، گفت: منابع صندوق های سرمایه گذاری در بازار سرمایه ششصد و بیست هزار میلیارد و از این مبلغ حدود هفتاد و پنج درصد آن بیش از چهارصد و هفتاد همات (یک میلیارد تومان) است که فقط یک صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت است. بر اساس وظایف بورس، این صندوق ها موظفند بخشی از منابع خود را به خرید اوراق قرضه دولتی یا اوراق بدهی اختصاص دهند در حالی که مجموع منابع صندوق های سرمایه گذاری سهامی کمتر از پنجاه و هفت همات است.

وی افزود: این رویه و مکانیزمی که حتی در عرضه های اولیه که عرضه های اولیه به صندوق ها اختصاص پیدا کرد، می بینیم، عمدتاً ناشی از وظایفی است که بورس به آنها محول می کند، این در حالی است که نیمی از درآمد ثابت است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری نه تنها به سودی که انتظار داشتند رسیدند، حتی برخی از آنها ضرر کردند، یعنی سود تقسیم نکردند.

آقابزوری تصریح کرد: این زیان ناشی از خرید اوراق قرضه توسط تراست هاست، از سوی دیگر تخصیص عرضه اولیه نیز نوعی اجاره است و سود تضمینی دارد زیرا قیمت هر سهم عرضه اولیه کمتر تعیین می شود. نسبت به ارزش ذاتی، به طوری که این سود 100 درصد باشد.» با توجه به این اقدام مؤسسه بورسی در تخصیص تأمین اولیه وجوه برای جبران خرید اوراق دولتی توسط آنها، این موضوع اجاره تلقی می شود، زیرا در در گذشته این عرضه اولیه برای سهامداران خرد در نظر گرفته شده بود و این خرید برای آنها سرمایه و سرمایه گذاری بدون ریسک بود.

وی گفت: این عملاً رویه ای است که صندوق ها سرمایه گذاری تضمینی انجام می دهند و از طرفی بورس نیز تکلیف خود را برای صندوق ها اعلام می کند که چه اوراق قرضه بخرد و چه سهام و آنها این کار را انجام می دهند. در واقع این مورد نقش سیاست گذار را در جهت حمایت از سرمایه داران بزرگ در نظر می گیرد، در حالی که این مورد با اهداف اولیه و مشخص بورس و سیاست گذار در بازار سرمایه که حمایت از سهام است، مغایرت دارد. موسسات مبادله ای باید منافع بلندمدت سهامداران، به ویژه سرمایه گذاران کوچک را در نظر بگیرند. به نوعی مسئولان در حال حاضر در جهت مخالف این موضوع حرکت می کنند که در نهایت به ضرر کل بورس است.»

Kelvin Ashley

حل کننده مشکل متعصب سفر مادام العمر. بت نوجوان آینده. علاقه مندان به اینترنت آماتور.

تماس با ما