قزاقستان: معاون دبیرکل سازمان ملل گفت: «فقط با هم» می توان بر «اپیدمی خاموش» خشونت مبتنی بر جنسیت غلبه کرد.

این چهارمین توقف در تور آسیای مرکزی او بود که قبلاً از تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان بازدید کرده بود.

اتحادها باید ایجاد شود

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در افتتاحیه نشستی با نمایندگان سازمان های جامعه مدنی شرکت کننده در ابتکار مشترک Spotlight، گفت: «طبق آمار رسمی، از هر سه زن، یک زن در مقطعی از زندگی خود خشونت خانگی را تجربه کرده است. برنامه بین سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا برای مبارزه با خشونت جنسی

“در روزهای اخیر، به خصوص در طول همه گیری (COVID-19)، ما مقیاس وحشتناک این مشکل را دیده ایم.“او افزود.

او گفت: «SDG 5 (دستیابی به برابری جنسیتی) برای دستیابی به سایر اهداف توسعه پایدار حیاتی است. اگر تعداد روزهای غیبت یک زن مورد آزار و اذیت را بشمارید، شما می توانید درک کنید که چگونه اپیدمی خاموش بر اقتصاد و تولید ناخالص داخلی هر کشور تأثیر منفی می گذارد. “

سازمان ملل می‌خواهد اطلاعات دست اولی را از کسانی که مستقیماً با قربانیان خشونت خانگی در محل کار می‌کنند بشنود تا بفهمد چگونه می‌توان ابتکار Spotlight را مؤثرتر کرد.

مدیر محلی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر بین المللی، مالیکا زوسوپووا، به خانم محمد از مشکلاتی که تیمش با آن روبرو بود گفت.

بار اثبات

خلأهای قانونی وجود دارد که به این معناست که مثلاً زنی که شوهرش را متهم به ضرب و شتم می کند، باید شهادت پزشک را ارائه کند، که جراحات او باعث شده حداقل 21 روز در بیمارستان بماند.

متهم فقط بر اساس شهادت پزشکان می تواند به تجاوز جنسی متهم شود.

تعداد کمی از زنان قبول می کنند که روزها در بیمارستان دراز بکشند و فرزندان خود را بدون مراقبت رها کنند تا کار را ترک کنند. خانم ژوسوپوا گفت: “گاهی اوقات ما باید برای اثبات اینکه یک زن در حال رنج است مبارزه کنیم.”

معاون دبیرکل ابراز عقیده کرد که در چنین مواردی، سازمان‌های غیردولتی باید با حقوقدانان، نمایندگان مجلس و دیگران برای تغییر یا اصلاح قوانین موجود و تغییر توازن قوا همکاری نزدیک داشته باشند.

او گفت: «سازمان ملل متحد در بسیاری از نقاط جهان به این شیوه عمل کرده است. به عنوان مثال، در آمریکای لاتین، موارد زیادی وجود دارد که مرگ یک زن به دست شوهرش در دادگاه، خشونت خانگی جزئی تلقی می شود. در اینجا باید ائتلافی از حامیان خود در میان وکلا، نمایندگان مجلس، اداره ریاست جمهوری و دولت ایجاد کنید، زیرا همیشه کار کردن با یکدیگر آسان تر است.او گفت.


نمایی از آلماتی در قزاقستان.

© Unsplash / الکساندر سرژانتوف

نمایی از آلماتی در قزاقستان.

سوخته

مدیر عامل صندوق کل، همسایه – 2016، گلنور ادژوا، در سخنرانی در جلسه، مشکل فرسودگی روانی را که کارمندان سازمان های غیر دولتی که به قربانیان خشونت کمک می کنند با آن مواجه هستند، مطرح کرد.

پس از شرایط سخت زندگی که قربانیان خشونت به آن دست می زنند، نمی توان بی تفاوت و از نظر روانی آرام مانداو گفت.

مردم چنین اثرات روانی را تحمل نمی کنند، آنها از کار دست می کشند. آیا آموزش یا خدمات خاصی وجود دارد که به مدافعان قربانیان خشونت در توانبخشی کمک کند؟ “

آمنه محمد موافقت کرد که خستگی موضوع مهمی است که به آن توجه کافی نشده است.


آمینه محمد، معاون دبیرکل، از قزاقستان بازدید کرد و در آنجا با سازمان های غیر دولتی محلی دیدار کرد.

“در طول سفرهایم به کشورهای مختلف، از کار زنی که به قربانیان خشونت کمک های روانی می کرد شوکه شدم، از او پرسیدم که چگونه با چنین بار سنگین اخلاقی برخورد می کند، او پاسخ داد که این اولین بار است که چنین سوالی می شود. از او خواسته شده بود و او سعی می کرد حمایت و قدرت را به دست آورد تا خودش بهبود یابد.

خانم محمد گفت که ابتکار Spotlight اکنون باید اضافه کردن یک جزء توانبخشی روانی را برای کسانی که با قربانیان خشونت کار می کنند به برنامه خود در نظر بگیرد: «خب، قزاقستان جزء جدیدی از برنامه سازمان ملل را پیشنهاد کرد‘ او پرسید.

آوردن مردان به کشتی

به گفته معاون دبیرکل سازمان ملل متحد، مشارکت رهبران محلی، از جمله مردان در مناصب قدرت، در تلاش برای پایان دادن به خشونت علیه زنان بسیار مهم است.

ما باید جنبشی را سازماندهی کنیم تا جامعه ای عاری از خشونت ایجاد کنیمخانم محمد، که شامل برخی از کسانی است که معمولاً به عنوان “مردانه” شناخته می شوند، گفت که چنین خشونتی را محکوم می کند.

او گفت که مشارکت جوانان در این جنبش اجتماعی نیز مهم است، زیرا ما باید به نسل بعدی برسیم. من پیشنهاد کردم که مردان باید از سنین پایین آموزش ببینند.

او گفت که سازمان ملل قصد دارد بودجه طرح Spotlight را گسترش دهد، و نه فقط از طریق شرکا، اتحادیه اروپا.

“در حال حاضر کشورهای دیگری وجود دارند که به پیشنهاد ما برای کمک مالی واکنش مثبت نشان داده اند تا برنامه Spotlight تمدید شود. اکنون ما به حمایت شما نیاز داریم تا زمانی که این همه گیری خاموش و غیرقابل توجه برای همیشه ریشه کن شود.”

جلسات سطح بالا

معاون دبیر کل نیز او در جریان سفرش به قزاقستان با رئیس جمهور قاسم جومارت توکایف دیدار کرد. در این نشست به طیفی از مسائل، از جمله تلاش های دولت برای مردم محور کردن نهادهای دولتی، بررسی ملی داوطلبانه قزاقستان از برنامه های خود برای کمک به کاهش گرمایش جهانی و تغییرات آب و هوایی مطابق با توافقنامه پاریس، و برنامه هایی برای عملیاتی کردن تعهد به کربن زدایی پرداخته شد. . تا سال 2060

معاون دبیر کل سازمان ملل همچنین با آکان راچموتولین معاون وزیر امور خارجه دیدار کردو همچنین با تیم کشوری سازمان ملل متحد. آمنه محمد از قزاقستان به قرقیزستان سفر کرد.

Claudia Larsen

پیشگام وب. خالق حرفه ای درونگرا. پزشک آبجو. شیطان متعصب تلویزیون.

تماس با ما