قطب شمال چهار برابر سریعتر از بقیه زمین گرم می شود که بسیار فراتر از حد انتظار است

صادر شده در:

بر اساس تحقیقات منتشر شده در روز پنجشنبه که نشان می دهد مدل های آب و هوایی نرخ گرمایش قطبی را دست کم می گیرند، قطب شمال در 40 سال گذشته چهار برابر سریعتر از بقیه کره زمین گرم شده است.

پنل علوم آب و هوای سازمان ملل در گزارشی ویژه در سال 2019 اعلام کرد که قطب شمال به دلیل فرآیندی به نام تقویت قطب شمال در حال افزایش است “بیش از دو برابر میانگین جهانی”.

این زمانی اتفاق می افتد که یخ و برف دریا، که به طور طبیعی گرمای خورشید را منعکس می کنند، ذوب می شوند و به آب دریا تبدیل می شوند که در عوض آن را جذب می کند.

در حالی که یک توافق دیرینه میان دانشمندان وجود دارد که قطب شمال به سرعت در حال گرم شدن است، برآوردها بر اساس بازه زمانی مورد مطالعه و تعریف منطقه جغرافیایی قطب شمال متفاوت است.

تیمی از محققان در نروژ و فنلاند چهار مجموعه از داده های دمایی جمع آوری شده از طریق مطالعات ماهواره ای را از سال 1979 – سالی که داده های ماهواره ای در دسترس قرار گرفت – در کل دایره قطب شمال تجزیه و تحلیل کرده اند.

>> منبع تیمز در حالی که موج گرما بریتانیا را فرا می گیرد، خشک می شود

آنها دریافتند که به طور متوسط، داده ها گرم شدن قطب شمال را 0.75 درجه سانتیگراد در هر دهه نشان می دهد که تقریباً چهار برابر سریعتر از بقیه سیاره است.

آنته لیبونن، یکی از نویسندگان مجله موسسه هواشناسی فنلاند، به خبرگزاری فرانسه می گوید.

این مطالعه که در ژورنال Communications Earth & Environment منتشر شد، تفاوت‌های منطقه‌ای بزرگی را در میزان گرم شدن در دایره قطب شمال یافت.

به عنوان مثال، بخش اوراسیا اقیانوس منجمد شمالی، در نزدیکی مجمع الجزایر سوالبارد و نوایا زملیا، تا 1.25 درجه سانتیگراد در هر دهه گرم شده است – هفت برابر سریعتر از بقیه نقاط جهان.

این تیم دریافت که حتی جدیدترین مدل‌های آب و هوایی پیش‌بینی می‌کنند که گرم شدن قطب شمال حدود یک سوم کمتر از آنچه که داده‌های مشاهده‌شده نشان می‌دهد، باشد.

>> خشکسالی بی سابقه در فرانسه نشان می دهد که تغییرات آب و هوایی “خارج از کنترل” است

آنها گفتند که این اختلاف ممکن است به دلیل تخمین‌های قبلی باشد که با مدل‌سازی مداوم قطب شمال مدل‌سازی شده و منسوخ شده‌اند.

لیبونین گفت: «شاید قدم بعدی نگاهی به مدل‌ها باشد و من واقعاً علاقه مند باشم بدانم چرا مدل‌ها آنچه را که در مشاهدات می‌بینیم بازتولید نمی‌کنند و چه تأثیری بر پیش‌بینی‌های اقلیمی آینده دارد.

علاوه بر تأثیر عمیق بر جوامع محلی و حیات وحش که برای ماهیگیری به یخ دریا وابسته هستند، گرم شدن شدید قطب شمال پیامدهای جهانی نیز خواهد داشت.

ورقه یخی گرینلند، که مطالعات اخیر هشدار داده است که ممکن است به یک “نقطه اوج” نزدیک شود، حاوی مقدار کافی آب یخ زده است که اقیانوس های زمین را به حدود شش متر برساند.

لبونین گفت: “انسان ها باعث تغییرات آب و هوایی می شوند. با گرم شدن قطب شمال، یخچال های طبیعی آن ذوب می شوند و این بر سطح دریاها در سطح جهانی تأثیر می گذارد.”

اتفاقی در قطب شمال در حال رخ دادن است و همه ما را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

>> “کد قرمز بشریت”: گزارش بمب سازمان ملل متحد در مورد تغییرات آب و هوا نشان می دهد که گرمایش جهانی شتاب گرفته است

(AFP)

Makayla Massey

کاشف برنده جایزه کل معتاد زامبی. متعصب فرهنگ پاپ بی عذرخواهی. تواهولیک.

تماس با ما