قیمت تخم مرغ قطعا افزایش خواهد یافت.

رئیس هیئت مدیره انجمن لایه‌های استان تهران تصریح کرد: قطعاً قیمت تخم‌مرغ را افزایش خواهیم داد و طبق وعده دولت از ۱۰ شهریور قیمت‌ها تعدیل می‌شود، همچنین با کاهش هوا و بازگشایی قیمت‌ها. مدارس شاهد افزایش قیمت نسبت به سال های گذشته خواهیم بود.

به گزارش ایلنا، نصیر نبیبور درباره آخرین وضعیت بازار تخم مرغ گفت: وضعیت بازار تخم مرغ طبیعی و قیمت ها پایین است. اما مرغداران ما ضرر می کنند و مدت هاست حداقل کیلویی 13-15 هزار تومان خرج می کنند که عدد کمی نیست. آقایان همیشه می گویند برای اصلاح قیمت ها تا پایان شهریور صبور باشید.

رئیس هیئت مدیره انجمن لایه های استان تهران در خصوص اصلاح قیمت تخم مرغ گفت: این اصلاحات باید انجام شود تا تولیدکنندگان توانایی ادامه فعالیت را داشته باشند. قیمت کل یک کیلو تخم مرغ در حال حاضر 48 هزار تومان است که حتی اگر با افزایش 10 درصدی همراه شود، به بیش از 50 هزار تومان می رسد.

وی در خصوص افزایش قیمت نهاده ها گفت: زمانی که قیمت نهاده ها 6 برابر شود طبیعی است که قیمت تخم مرغ نیز افزایش یابد. پیش از این اتفاق، تخم مرغ با سکه 4200 تومانی به 18 هزار و 300 تومان نزدیک می شد، اما اکنون با 6 برابری سکه، قیمت آن به 34 هزار تومان رسیده است که دو برابر قیمت قبلی نیست. اگر ورودی حدود 70-75 درصد از قیمت کل باشد.

نبیبور در پاسخ به سوالی در خصوص تقاضای مردم برای تخم مرغ گفت: تقاضا همچنان مطلوب است زیرا ارزان ترین محصول کشور تخم مرغ است و هیچ ماده پروتئینی ارزانتر از این محصول وجود ندارد. اگر مردم نمی خواستند، باید تخم مرغ می خریدند تا برای خود و فرزندانشان پروتئین تامین کنند.

وی با تاکید بر افزایش قیمت تخم مرغ در ماه های آینده، اذعان داشت: قطعا افزایش قیمت خواهیم داشت. طبق وعده دولت، قیمت ها از 10 شهریور تعدیل می شود. همچنین با کاهش هوا و بازگشایی مدارس، طبق روال سال های گذشته شاهد افزایش قیمت تخم مرغ خواهیم بود. اگر به قیمت کل 48 هزار تومان نرسیم مرغداران جوجه های خود را به کشتارگاه می دهند چون طاقت ضرر را ندارند. در حال حاضر گله با سن کمتر از 60 هفته ماهیانه 900 میلیون تومان برای مرغداران هزینه دارد.

نبیبور در خصوص صادرات تخم مرغ به کشورهای همسایه گفت: عمده صادرات ما به عراق و افغانستان است اما تعداد آن بسیار کم است. در حال حاضر مجموع صادرات ما به 5 هزار تن در ماه نمی رسد و در 6 ماه گذشته حدود 2800 تن صادرات داشته ایم. مقاصد صادراتی ما شامل افغانستان، عراق، قطر، امارات متحده عربی و عمان است که همگی تخم مرغ می خواهند. اما در عین حال مصرف تخم مرغ در کشورهای عربی به دلیل جمعیت کم کم تلقی می شود.

Braylon Mccoy

محقق حرفه ای وب. پیشگام الکل متعصب تلویزیون دوست حیوانات در همه جا.

تماس با ما