قیمت نفت در اوکراین تا قبل از جنگ کاهش یافت

قیمت نفت در تجارت جهانی روز پنجشنبه به پایین‌ترین سطح خود از زمان آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین در فوریه سقوط کرد، زیرا چشم‌انداز کاهش رشد اقتصادی و آسیب به تقاضای سوخت تحت تاثیر قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، نفت خام برنت ۲.۶۶ دلار یا ۲.۷۵ درصد کاهش یافت و به ۹۴.۱۲ دلار در هر بشکه رسید که پایین‌ترین قیمت از ۱۸ فوریه تاکنون است. وست تگزاس اینترمدیت (WTI) با 2.34 سنت کاهش یا 2.12 درصد معامله شد و به 88.54 دلار در هر بشکه بسته شد که پایین ترین قیمت از 2 فوریه تاکنون است.

کاهش قیمت نفت تسکین دهنده ای برای کشورهای مصرف کننده بزرگ مانند ایالات متحده و کشورهای اروپایی است که از تولیدکنندگان خواسته اند برای جبران عرضه محدود و کمک به مقابله با نرخ رشد تورم، تولید خود را افزایش دهند.

نفت در اوایل سال جاری پس از بازگشت ناگهانی تقاضا در تاریک ترین روزهای همه گیری کووید-19 و اختلالات عرضه به دلیل تحریم های اعمال شده علیه روسیه به دلیل جنگ در اوکراین، به بیش از 120 دلار در هر بشکه افزایش یافت.

کاهش قیمت ها در روز پنجشنبه به دنبال افزایش غیرمنتظره ذخایر نفت آمریکا در هفته گذشته رخ داد. سهام بنزین در ایالات متحده افزایش یافت که معیاری برای تقاضا است، زیرا قیمت ها در حدود 5 دلار در هر گالن نوسان داشت و تقاضا را کاهش داد.

آمارهای اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان داد که ذخایر نفت خام این کشور در هفته منتهی به 29 جولای 4.5 میلیون بشکه افزایش یافته و به 426.6 میلیون بشکه رسیده است. در حالی که تحلیلگران در نظرسنجی رویترز انتظار داشتند این ذخایر 600 هزار بشکه کاهش یابد. ذخایر نفت در کوشینگ، اوکلاهاما، مرکز تحویل معاملات نفتی ایالات متحده، 926000 بشکه افزایش یافت.

و ذخایر بنزین آمریکا در همین مدت 200 هزار بشکه افزایش یافت و به 225.3 میلیون بشکه رسید، در حالی که تحلیلگران انتظار کاهش 1.6 میلیون بشکه ای را داشتند. ذخایر سایر سوخت ها از جمله گازوئیل و نفت کوره با 2.4 میلیون بشکه کاهش به 109.3 میلیون بشکه رسید.

چشم انداز تقاضا به دلیل افزایش نگرانی ها در مورد رکود اقتصادی در ایالات متحده و اروپا، وضعیت بدهی اقتصادهای بازارهای نوظهور و سیاست عدم گسترش ویروس کرونا در چین، بزرگترین واردکننده نفت جهان، تاریک شده است.

کرک ارلام، تحلیلگر ارشد OANDA در لندن، گفت: “به نظر می رسد شکستن به زیر 90 دلار کاملاً ممکن است، که با توجه به عرضه محدود در بازار مهم است.” اما صحبت از رکود بیشتر است و اگر رکود به واقعیت تبدیل شود، احتمالا بخشی از عدم تعادل فعلی در بازار را اصلاح خواهد کرد.

عامل دیگری که به کاهش قیمت ها کمک کرد، ترس از این بود که نرخ بهره بالاتر باعث کند شدن فعالیت اقتصادی و کاهش تقاضا برای سوخت شود. بانک مرکزی انگلیس روز پنجشنبه با موافقت با افزایش نرخ بهره نسبت به خطرات رکود اقتصادی هشدار داد.

در نشست روز چهارشنبه، وزرای اوپک پلاس موافقت کردند که تولید نفت این گروه را 100 هزار بشکه در روز در ماه سپتامبر افزایش دهند که معادل 0.1 درصد تقاضای جهانی است. برخی از تحلیلگران تایید این افزایش را برای بازار منفی دانستند.

هیثم الغیس، دبیرکل اوپک در بیانیه ای بر لزوم احتیاط و عدم مصرف تمام ذخایر نفتی آن تاکید کرد.

بر اساس گزارش رویترز، منابع آگاه اعلام کردند که تولیدکنندگان بزرگ اوپک از جمله عربستان سعودی و امارات آماده اند تا در صورت مواجهه جهان با بحران جدید عرضه انرژی در زمستان امسال، تولید خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهند.

Patrick Hodges

کاوشگر دوستانه استاد موسیقی مغرور. درونگرای افراطی کارشناس سفر. نویسنده. متعصب غذای بی عذرخواهی

تماس با ما