لاپید، نخست‌وزیر جدید اسرائیل از مکرون می‌خواهد در سفر به پاریس در پیشنهاد توافق ایران تجدید نظر کند

صادر شده در:

یایر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل روز سه‌شنبه از امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه خواست تا در پیشنهاد سال 2018 برای توافق جدید با ایران تجدید نظر کند و گفت که بن‌بست دیپلماتیک کنونی یک مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه را تهدید می‌کند.

در حالی که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا تلاش می‌کند به خروج سلف خود دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای 2015 ایران پاسخ دهد، مقامات اسرائیلی به طور خصوصی نشان داده‌اند که قدرت‌های اروپایی در مذاکرات اکنون نسبت به واشنگتن بسیار سخت‌گیرتر از واشنگتن هستند.

این به نوبه خود به این معنی است که سفر لاپید به فرانسه، اولین سفر خارجی او پس از تصدی پست نخست وزیری موقت در هفته گذشته، فرصتی برای او بود تا اروپایی ها را در این جبهه تحت فشار قرار دهد.

لاپید پس از اینکه این دو به گرمی روی پله‌های کاخ ریاست‌جمهوری الیزه در آغوش گرفتند، گفت: «در سال 2018، من اولین رهبر جهانی بودم که درباره نیاز به یک توافق جدید با ایران صحبت کردم.

لاپید با بیان اینکه “در آن زمان حق با شما بود و امروز هم حق با شما بیشتر بود”، افزود: “وضعیت کنونی نمی تواند به همین شکل ادامه یابد. این امر منجر به مسابقه تسلیحات هسته ای در خاورمیانه می شود که می تواند صلح جهانی را تهدید کند.”

علیرغم آغوش گرم و تمجید ماکرون از لاپید، رئیس جمهور فرانسه به اظهارات سال 2018 خود که قبل از خروج ترامپ از توافق هسته ای 2015 و در زمانی که اروپایی ها تلاش می کردند او را متقاعد به ماندن می کردند، اشاره ای نکرد. با من.

مکرون گفت: مایلم یک بار دیگر تمایل خود را برای پایان دادن به مذاکرات در مورد بازگشت احترام به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در اسرع وقت یادآوری کنم.

ما با اسرائیل موافقیم که این توافق برای مهار فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران کافی نخواهد بود، اما من بیش از هر زمان دیگری متقاعد هستم که ایران که در آستانه یک هسته‌ای (انرژی) قرار دارد، می‌تواند فعالیت‌های خود را به شیوه‌ای خطرناک‌تر انجام دهد. ” او اضافه کرد.

بنابراین ما باید از این توافق دفاع کنیم.»

از زمان خروج آمریکا، ایران این توافق را نقض کرده و پروژه‌هایی با پتانسیل ساخت بمب را ترویج کرده است – اگرچه وجود چنین طرح‌هایی را رد می‌کند. من ساعت را روی پیشرفت های فنی در طول مذاکرات بی نتیجه تا کنون تنظیم کردم.

اسرائیل طرف مذاکرات هسته ای نیست. اما ترس او از دشمن اصلی‌اش و تهدیدهای پنهانش مبنی بر اقدام نظامی پیشگیرانه در صورتی که دیپلماسی را بن‌بست ببیند، پایتخت‌های غربی را آماده نگه می‌دارد. این کشور با ایران در لبنان، خانه حزب الله، یک جبهه واقعی دارد.

در حالی که دولت استعماری سابق لبنان، فرانسه نفوذ بیشتری در بیروت دارد – رهبران این کشور که از بحران اقتصادی آسیب دیده بودند، روز شنبه زمانی که اسرائیل سه پهپاد حزب الله را که به سمت یک سکوی گازی در دریای مدیترانه پرتاب شده بود، سرنگون کرد، آشفته بودند.

لاپید گفت: «اسرائیل در پرتو این حملات مکرر بیکار نخواهد نشست و کاری انجام نخواهد داد.

این مقام گفت که سکوی کاریش در نزدیکی سواحل لبنان نه تنها برای اسرائیل، بلکه در نهایت برای اتحادیه اروپا نیز تولید خواهد کرد و از تلاش کشورهای اتحادیه اروپا برای جایگزینی روسیه به عنوان تامین کننده انرژی از زمان حمله به اوکراین بهره می برد.

(رویترز)

Damion Young

تحلیلگر. متخصص تلویزیون به طرز خشمگینی فروتن. علاقه مندان به فرهنگ پاپ طرفدار معمولی توییتر

تماس با ما