لاپید ممکن است در انتخابات اسرائیل شکست بخورد، اما او رهبر “بی چون و چرای” مخالفان است

صادر شده در:

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق اسرائیل، پس از عملکرد قدرتمند حزب لیکود در انتخابات روز سه شنبه، دوباره ظاهر شد. اما به گفته یک کارشناس خاورمیانه، حزب یائیر لاپید، نخست وزیر موقت چپ نیز به دستاوردهای انتخاباتی دست یافت و این روزنامه نگار تبدیل به سیاستمدار را قادر ساخت تا خود را به عنوان یک رهبر قدرتمند اپوزیسیون معرفی کند.

بنیامین نتانیاهو شاهین کهنه کار اسرائیلی پس از عملکرد قدرتمند خود در انتخابات سراسری روز سه شنبه، پنجمین انتخابات این کشور در چهار سال اخیر، بار دیگر بازگشت کرد.

همزمان با آغاز شمارش نهایی در روز پنجشنبه، یایر لاپید، نخست وزیر موقت، انتخابات را تأیید کرد، به نتانیاهو تبریک گفت و به کارکنان خود دستور داد تا برای انتقال منظم قدرت آماده شوند.

لاپید گفت: “کشور اسرائیل مقدم بر هر ملاحظه سیاسی است. برای نتانیاهو به خاطر مردم اسرائیل و دولت اسرائیل آرزوی موفقیت می کنم.”

افزایش قدرت راست اسرائیل به قیمت جناح چپ آن تمام شد. با نزدیک شدن به پایان شمارش آرا، به نظر می رسید که مرتز ضداشغال برای اولین بار از زمان تأسیس خود در دهه 1990 به تبعید سیاسی می رود.

زاهاوا گالون، رهبر مرتز، اواخر پنجشنبه ویدئویی را منتشر کرد که در آن اذعان کرد که این حزب در پارلمان آینده نخواهد بود. او گفت: “این یک فاجعه برای مرتز، یک فاجعه برای کشور و بله، یک فاجعه برای من است.”

به گفته دیوید خلفا، تحلیلگر بنیاد ژان ژورز مستقر در پاریس، ترتیبات انتخاباتی پس از رأی گیری روز سه شنبه، لاپید را با شکست نخست وزیر موقت علیرغم دستاوردهای انتخاباتی در موقعیتی «متضاد» قرار می دهد.

فرانس 24: این انتخابات تا چه اندازه برای یایر لاپید، نخست وزیر موقت شکست خورده است؟

داوود خلفا: این یک شکست نسبی یایر لاپید است. حزب او، یش آتید که در سال 2021 17 کرسی به دست آورد، 24 کرسی خواهد داشت. [parliamentary] کرسی های پس از این انتخابات قانونگذاری. این یک دستاورد آشکار انتخاباتی است.

اما مشکل یایر لاپید دو چیز بود: او در راس یک اتحاد بسیار ناهمگون بود که گرفتار درگیری‌های نفسانی بود – به ویژه با وزیر دفاعش، بنی گانتز. او همچنین یک اشتباه تاکتیکی مرتکب شد: در آستانه انتخابات، نخست وزیر موقت تلاش کرد چپ اسرائیل را زیر یک سقف سیاسی متحد کند. اما حزب کارگر هاودا قبل از انتخابات این اتحاد را رد کرد و این توضیح می دهد که چرا حزب چپگرا مرتز از آستانه صلاحیت عبور نکرد.

هدف یایر لاپید شکست حزب لیکود بنیامین نتانیاهو و تبدیل شدن به نیروی سیاسی پیشرو در کشور بود. با این حال، او در رتبه دوم قرار دارد و پیشروی یش آتید به قیمت یاران چپ آن تمام شد. یایر لاپید در موقعیتی متناقض قرار دارد: در برگه رای، علیرغم کسب امتیاز بالا از نظر انتخاباتی شکست خورد و در عین حال، اکنون به نظر می رسد که او رهبری مخالفان اسرائیل را بر عهده دارد.

>> بیشتر بخوانید: رویاهای پدر یایر لاپید در سال 2021 افزایش می یابد

ائتلاف در قدرت قبل از این انتخابات بسیار متنوع بود. هر نیروی سیاسی در ائتلاف گسترده حاکم چقدر مسئولیت این شکست را بر عهده دارد؟

به یایر لاپید کمکی نکرد که مخالفان بی نظم به پای صندوق های رای بروند… می دانیم که مشارکت در میان اعراب اسرائیل بسیار کمتر از رای دهندگان یهودی بود. حضور مردم نقش تعیین کننده ای در نتیجه این انتخابات ایفا کرد، نقشی کلیدی که باید به ائتلاف حاکم اجازه می داد تا تحت رهبری لاپید قدرت را حفظ کند. اما رای دهندگان عرب نسبتاً بی انگیزه بودند. نوعی بی تفاوتی وجود داشت که روز چهارشنبه توسط منصور عباس رئیس حزب «رعیم» تقبیح شد.

>> بیشتر بخوانید: منصور عباس: اسلام شناس، دندانپزشک، نجیب زاده و پادشاه اسرائیلی

برخی از نمایندگان پارلمان عرب نیز مقصر هستند، با اظهاراتی که به گفتمان سیاسی لطمه زده است و قبلاً به لفاظی های ضد عرب پوپولیست های راست افراطی در اسرائیل دامن زده است.

علاوه بر این، مسئولیت روشنی بر دوش برخی از قانونگذاران راستگرای ضد نتانیاهو است که مسئول فروپاشی ائتلاف در حال خروج بودند. اکثر اجزای تشکیل دهنده [Lapid’s predecessor and former settler leader] به عنوان مثال، حزب راستگرای نفتالی بنت در این انتخابات از لیکود و راست افراطی حمایت کرد. این رای دهنده، بنت را به خاطر اتحادش با جناح چپ و احزاب عربی نبخشید.

در نهایت، این واقعیت که بنی گانتز نامزدی خود را برای نخست وزیری ارائه کرد و با یایر لاپید بلیتی نداشت، اپوزیسیون اسرائیل را تضعیف کرد.

اکنون چشم انداز سیاسی یایر لاپید چیست؟

از قضا یایر لاپید مسیر سیاسی بزرگی در پیش دارد. به همان اندازه که چرخشی به سمت راست طیف سیاسی اسرائیل وجود دارد، با بنیامین نتانیاهو زنگ زده نقش یک بازگشت ابدی را بازی می کند، لاپید نیز با مردی مواجه است که متهم به فساد است و با یک راست افراطی بسیار خسته متحد شده است.

یایر لاپید خواستار ترویج جامعه باز، دفاع از حاکمیت قانون، حفظ تفکیک قوا و تقویت همکاری با شهروندان عرب شد. امروز او مظهر این لیبرال دموکراسی مترقی در اسرائیل است. او رهبر بلامنازع اپوزیسیون است و ائتلاف راست در حال ظهور را با تمرکز بر ائتلاف راست افراطی نتانیاهو بمباران خواهد کرد. این احتمال وجود دارد که او در بسیج مخالفان اسرائیل موفق شود.

مشکل ساختاری یایر لاپید مسئله اتحاد خواهد بود. باید یک انقلاب واقعی در روابط بین یهودیان و اعراب در اسرائیل رخ دهد. هر دو طرف باید نگرش همکاری دائمی و بدون مانع را اتخاذ کنند. اگر اپوزیسیون اسرائیل بخواهد به قدرت بازگردد، آینده سیاسی دیگری برای آن وجود ندارد.

این مصاحبه ترجمه ای از اصل به فرانسوی است.

Kendrick Patel

پیشگام مادام العمر الکل. پزشک بیکن. گورو معمولی تلویزیون نرد قهوه. عاشق توییتر. کاوشگر آماتور

تماس با ما