مالی: ایران باید بین اتکا به روسیه و برجام یکی را انتخاب کند

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در توئیتی نوشت: ایران باید بین اتکا به روسیه، بازگشت به برجام و برقراری روابط عادی با کشورهای جهان یکی را انتخاب کند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، رابرت مالي، نماينده ويژه آمريكا در امور ايران روز چهارشنبه در توئيتي نوشت: فكر مي‌كنم ايران برخلاف مواضع بي‌طرف قبلي خود در شرايطي قرار دارد كه مي‌خواهد به روسيه پهپاد بفروشد. درگیری بین روسیه و اوکراین

و در توئیتی دیگر مدعی شد: ایران حق انتخاب دارد. این کشور می تواند وابستگی نسبی به روسیه و فرصت اقتصادی بسیار محدودی را انتخاب کند یا می تواند به توافق برگردد و روابط اقتصادی عادی تری با همسایگان خود، اروپا و سایر نقاط جهان داشته باشد.

رابرت مالی صبح امروز در مصاحبه با CNN درباره احیای توافق هسته ای با تلاش برای انداختن توپ به زمین ایران گفت که تصمیم ایران برای بازگشت به میز مذاکره است.

وی گفت: ایران می گوید آماده بازگشت به مذاکرات است اما حقیقت این است که این فرصت هر روز از دست می رود و این گزینه برای همیشه در دسترس نخواهد بود.

مالی در پاسخ به اینکه بارها گفته است فرصت مذاکره برای همیشه وجود نخواهد داشت و آیا مهلتی برای مذاکره وجود دارد یا خیر، گفت: تاریخ مشخصی برای پایان مذاکرات تعیین نشده است.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در امور روابط ایران و روسیه در واکنش به سفر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به ایران مدعی شد: ایران یا می تواند در موقعیت وابستگی نسبی به روسیه قرار گیرد، در حالی که خود روسیه در دنیا منزوی است و فرصت ها فراهم نمی شود. منافع اقتصادی قابل توجهی داشته باشد، یا می تواند به برجام بازگردد، که منجر به روابط عادی تر با کشورهای همسایه، اروپا و سایر نقاط جهان خواهد شد.

وی همچنین درباره ادعاهایی مبنی بر فروش پهپادهای ایران از جمله پهپادها به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین گفت که این تصمیم بر عهده تهران خواهد بود اما این اقدام ادعایی بر این اساس است که ایران با آن مخالف بوده است. او اعلام جنگ کرد و آن را “گزینه ای بسیار بی اهمیت” دانست.

مالی در اظهارات تهدید آمیز درباره استفاده از تحریم های آمریکا علیه ایران و روسیه گفت: ما ابزارهایی در اختیار داریم و از آنها برای اعمال تحریم علیه هرگونه انتقال چنین پهپادی به روسیه استفاده خواهیم کرد.

ادعاهای رابرت مالی در خصوص جایگاه ایران در مذاکرات و تاثیر روابط دوجانبه این کشور با روسیه بر این مذاکرات پس از آخرین دور مذاکرات غیرمستقیم آمریکا و ایران برای حل آخرین مسائل باقی مانده در زمینه احیای توافق هسته ای مطرح شد. . اخیرا با تسهیل اتحادیه اروپا این کار در دوحه انجام شد. این مذاکرات به راه حلی منجر نشد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در نشست خبری مشترک با همتای قطری خود در تهران در روزهای اخیر پس از انجام این مذاکرات در قطر اظهار داشت: مصمم هستیم به توافقی خوب، قوی و با ثبات برسیم و بر خلاف ادعای برخی رسانه‌ها. از طرف آمریکایی، ما هیچ تقاضای ولخرجی یا غیرعادی از سوی ایالات متحده نداریم.

وزیر امور خارجه گفت: خواسته های ما کاملاً در چارچوب توافق 2015 است و اگر طرف آمریکایی در هر زمینه ای احساس کند که موضوع خارج از توافق است، در جریان مذاکرات بر اساس آنچه در آن رخ داده است، به طرف آمریکایی تأیید کرده ایم. مذاکرات در ماه‌های گذشته و بارها اعلام شده توسط طرف‌های غربی که هر چیزی را که مانع منفعت اقتصادی ایران می‌شود از برنامه جامع اقدام مشترک حذف می‌کند. در گفت‌وگوهای اخیر ما بر یک موضوع اصلی تمرکز کردیم، تضمین مؤثر آمریکا در زمینه‌هایی که می‌خواهد بر منافع اقتصادی ایران از برجام تأثیر بگذارد و خواسته ما بلندپروازانه نیست.

ادعای فروختن هواپیماهای بدون سرنشین ایران به روسیه پس از آن مطرح شد که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی مدعی شد ایران در حال آماده شدن برای تحویل صدها پهپاد با قابلیت حمل سلاح به روسیه است.

مشاور امنیت ملی آمریکا مدعی شد که ایران برنامه ای برای حمایت نظامی از روسیه در جنگ اوکراین دارد. ما اطلاعاتی داریم که نشان می دهد ایران در حال آماده شدن برای آموزش نیروهای روسیه در این زمینه است.

در همین حال ناصر کنانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اظهارات مشاور امنیت ملی آمریکا در خصوص فروش فناوری های روز ایران به روسیه، توضیح داد: سابقه همکاری جمهوری اسلامی ایران. و فدراسيون روسيه در زمينه تكنولوژي هاي خاص، نوين به قبل از شروع جنگ در اوكراين برمي گردد و اخيراً تحولات خاصي در اين رابطه صورت نگرفته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال جنگ اوکراین کاملا روشن است و چندین بار رسما اعلام شده است.

الکنعانی اضافه کرد: ادعای این مقام آمریکایی مبنی بر اینکه آمریکا و اروپایی ها سال هاست کشورهای اشغالی و متجاوز از جمله منطقه غرب آسیا را به انباری برای انواع سلاح های مرگبار خود تبدیل کرده اند که بدون این سلاح ها ادامه دارد. بیش از هفت دهه تجاوز، جنایت و اشغالگری صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی امکان پذیر نیست.

Mara Gomez

کارشناس توییتر متعصب موسیقی. جنرال الکل ماون. علاقه مندان به تلویزیون

تماس با ما