مانع جدید افزایش حقوق

در حالی که افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان قطعی تلقی می شد، اظهارات روز گذشته مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه شبهاتی را در این زمینه ایجاد کرد. پس از اصلاحات مجلس نمایندگان در لایحه افزایش حقوق اولیه، دولت و مجلس در این زمینه به توافق رسیدند. اما با توجه به اظهارات میرکاظمی در جلسه علنی مجلس، مواردی که مورد قبول دولت قرار نگرفت به این لایحه اضافه شد. قرار است لایحه مورد بررسی به شورای نگهبان برود و در آنجا به این موارد رسیدگی شود.

به گزارش دنیای اقتصاد، مسعود مرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور روز گذشته از ابهامات اعمال شده در لایحه افزایش حقوق خبر داد. در ماه های گذشته یکی از مهم ترین بحث های اقتصادی افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان بوده است. در واقع خود دولت از ابتدای شهریور ماه می خواست حقوق ها را افزایش دهد. اما با ورود مجلس به این پرونده، این تصمیم یک ماه به تاخیر افتاد و به مهریه موکول شد. یکی از دلایل تاخیر در افزایش حقوق ها این است که مجلس در لایحه اولیه دولت تغییراتی ایجاد کرد و برای این کار حدود 6 تا 8 هزار میلیارد تومان به منابع مورد نیاز دولت برای افزایش حقوق اضافه شد.

اگرچه این تصمیم یک ماه به تعویق افتاد اما همچنان تردیدها در مورد تصمیم دولت و مجلس برای افزایش حقوق وجود دارد. از جمله این ابهامات اضافه شدن احکامی به برنامه دولت و کمیته برنامه و بودجه است که قرار است به شورای نگهبان واگذار شود. یعنی اعمال قانون افزایش حقوق منوط به تصمیم شورای نگهبان است و دولت پس از تصویب این نهاد آن را اجرا می کند. بنابراین امکان بازگشت این قانون برای تغییرات در مجلس وجود دارد.

صرفه جویی یک ماه از مجلس

تاکنون دولت و کمیسیون برنامه و بودجه مجلس برای افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان به توافق رسیده اند. اما در صحن علنی مجلس بندهایی به این لایحه اضافه کرد که به تصویب دولت نرسید. با وجود این، مقرر شد این لایحه به شورای نگهبان ارجاع شود و در آنجا به موضوع رسیدگی شود. میرکاظمی در حاشیه جلسه هیئت دولت به بحث افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان پرداخت و گفت: در برخی موارد هزینه ها را افزایش داده و در برخی موارد کاهش هزینه ها را داشته اند، دولت گفته بود از زمانی که حقوق ها افزایش می یابد. اول شهریور اما در مجلس تصمیم گرفته شد که مهریه در اینجا حفظ شود بخشهای اضافه شده در صحن با مخالفت ما و کمیته برنامه و بودجه مواجه شد و درخواست دولت حذف آنها بود چون مازاد بودجه به تصویب دولت و کمیته برنامه و بودجه در مجلس نمایندگان رسیده است.» وی همچنین گفت: امیدوارم شورای نگهبان به این مواردی که در صحن به لایحه اضافه شده رسیدگی کند. تا جایی که دولت می تواند ما برای اجرای این قانون مشکلی نداریم».

یارانه امسال چقدر است؟

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور همچنین در حاشیه جلسه مجلس به موضوع حمایت های جدید پرداخت. وی در این خصوص گفت: بازنگری در لایحه هنوز به این قسمت نرسیده است و در حال حاضر در حال کار بر روی منبع یابی و هزینه یابی هستیم تا منابع، هزینه ها، درآمدها، حقوق و … را شناسایی کنیم؛ بحث حمایت مربوط به تبصره 14 است. بودجه و در حوزه تنظیم هدفمندی یارانه ها.» وی گفت: در این صورت سال آینده نیز به همین میزان حمایت پرداخت می شود. اگرچه محسن زنگنه، یکی از اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس طی روزهای گذشته اعلام کرده بود کالابرگ دیگر موضوعیت ندارد، اما همچنان تردیدهایی در خصوص ارائه پشتیبانی الکترونیکی وجود دارد. میرکاظمی در این مورد گفت: در صورتی که روی سامانه کار شود و این سامانه به عنوان نمونه در شهرستان یا استان آماده و اجرا شود و با موفقیت اجرا شود، امکان استفاده از پرداخت های حمایتی بدون نقد در سال 1402 وجود دارد.

افزایش منابع برای پرداخت حقوق

لایحه اولیه دولت برای افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان بر اساس افزایش حقوق از 900 به یک میلیون تومان بود. اما مجلس تغییراتی در این قانون ایجاد کرد که برای افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان نیاز به منابع بیشتری داشت. ولی اسماعیلی، نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس نمایندگان درباره منابع مورد نیاز برای افزایش حقوق های یاد شده گفت: 60 هزار میلیارد تومان منابع برای افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان در نظر گرفته شده است، علاوه بر آن تلاش شده است. برای افزایش 30 درصدی مستمری مستمری بگیران کمیته امداد انجام می شود و باید مراقبت های اجتماعی نیز اعمال شود. برآوردهای اولیه نشان می داد که دولت برای این کار به 54 هزار میلیارد تومان نیاز دارد. اما با تغییرات انجام شده احتمالا این مبلغ به 60 تا 62 هزار میلیارد تومان می رسد.

چه تغییراتی در فاکتور اصلی ایجاد شد؟

برخی تغییرات ایجاد شده توسط مجلس باعث افزایش منابع مورد نیاز دولت شد. از جمله تغییرات ایجاد شده در زمینه افزایش حقوق بازنشستگان این بود که قرار بود 900 هزار تومان به حقوق آنها اضافه شود که 5 درصد به آن اضافه شد. این تغییر باعث افزایش حدود ۷ هزار میلیارد تومانی منابع مورد نیاز شد. در حوزه پرسنل و پرسنل نیز حقوق اعضای هیات علمی ۱۵ درصد افزایش یافته است. در لایحه اولیه دولت هیچ افزایشی در حقوق اساتید وجود نداشت. اما این موضوع توسط شورای اسلامی در تصمیم نهایی اضافه شد. در واقع دولت پیش از این 30 درصد حقوق اعضای هیات علمی را افزایش داده بود و در قانون آمده بود که دانشگاه ها باید این افزایش حقوق را از منابع داخلی خود تامین کنند. دولت جدید معتقد بود که دانشگاه ها این افزایش را از منابع دولتی به دست آورده اند.

بنابراین، با وجود اینکه چندین ماه از افزایش حقوق اساتید می گذرد، پرداخت ها به روال قبلی بازگشت. تغییر دیگر در حوزه حقوق بازنشستگان کمیته امداد و مستمری بگیران است. در ابتدا در حوزه بازنشستگان، کمیته امداد و بهزیستی کشور افزایش 15 درصدی را در نظر گرفت که به 30 درصد رسید. در نهایت دولت در حوزه ایثارگری حداقل درآمد را 4 میلیون و 500 هزار تومان تعیین کرد که به 5 میلیون و 600 هزار تومان رسید. یکی از مهم ترین تغییرات صورت گرفته در لایحه اولیه افزایش 20 درصدی حقوق نیروهای مسلح بود. به پیشنهاد یکی از نمایندگان در صحن علنی، بندی در این قانون اضافه شد که بر اساس آن دولت موظف به اجرای این ماده است. در صورت تایید شورای نگهبان، 20 درصد به حقوق نیروهای مسلح اضافه می شود. همچنین تغییراتی در لایحه حقوق و دستمزد کارکنان ایجاد شده است.

به عبارت دیگر، در لایحه قانون تناسب حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری ​​که از سوی دولت ارائه شد، اعلام شد که دولت می تواند افزایش ویژه افراد زیر 35 درصد را به 35 درصد افزایش دهد. . این در حالی بود که در حال حاضر دستگاه هایی داریم که تا 50 درصد دستگاه های خصوصی را دریافت می کنند. لذا این موضوع در کمیته برنامه و بودجه مطرح شد و در نهایت به دولت اجازه داده شد تا سقف افزایش استثنایی 50 درصدی را در نظر بگیرد. در نتیجه، دولت می تواند با توجه به رعایت انصاف در پرداخت ها، حق بیمه ویژه ای تا سقف 50 درصد اعمال کند.

Adrienne Daniel

قهوه‌کار بسیار جذاب. دانشجو. محقق سفر. بت نوجوان آینده.

تماس با ما