متهم ردیف اول پرونده فروش خودرو ربطی به مدهان ندارد.

مرکز رسانه های قوه قضائیه در پاسخ به گزارشی بین المللی از یک پرونده قضایی، روند رسیدگی به این پرونده را بازخوانی و اعلام کرد که جزئیات این پرونده قبلا منتشر شده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، مرکز رسانه های قوه قضائیه اعلام کرد: شبکه بین المللی سعودی علیه ایران گزارش سوزان خود را روایت می کند به طوری که این پرونده برای اولین بار توسط این رسانه سعودی و برای اولین بار لمس کننده اعلام شد. اسناد دادگاه و تصاویری از این پرونده آن را می یابد و منتشر می کند؛ این در حالی است که پرونده مذکور از مدت ها قبل با جدیت در دستگاه قضایی پیگیری شده و دادگاه در سال گذشته به صورت علنی برگزار شد و به دستور رئیس قوه قضائیه و اجرای قانون آیین دادرسی کیفری. جزئیات جلسات محاکمه و اسامی و عکس های متهمان نیز در رسانه ها منتشر شد.

از ویژگی های جلسه دادگاهی که در سال 1400 برگزار شد این است که شاکیان زیادی به صورت ویدئو کنفرانس در دادگاه حضور داشتند و حالا شبکه سعودی گافی اعلام کرد که اطلاعاتش برای اولین بار منتشر می شود و چنین وانمود می کند. دادگاه به روی عموم بسته شد. در حالی که دادگاه نه تنها علنی بود، حتی با اجازه رئیس کل دادگستری و اجرای قانون آیین دادرسی کیفری، عکس و اسامی متهمان در جلسه دادگاه و رسانه ها اعلام و حکم صادر شد. از این مورد نیز در اسفند 1400 در رسانه ها گزارش شد; لذا جلسه رسیدگی به پرونده فروش خودرو (کلاهبرداری شبکه ای) با حضور تعدادی از شاکیان در تاریخ 10/3/1400 در دو جلسه صبح و عصر به ریاست قاضی حسین سعیدی در شعبه کیفری 104 2 قاضی دادگستری تشکیل شد. شهر ساوجبالاگ

بر اساس کیفرخواست صادره از سوی دادسرای و انقلاب شهرستان سجبلاغ، متهمان ردیف اول پرونده به همراه سایر متهمان، مبالغ متعددی را از متهمان مرتبط با وی اخذ و به نوعی از متهم اصلی، با مانورهای متقلبانه اقدام به تصرف اموال متهم کردند.

به گفته حسین فضلی هرکندی، رئیس کل دادگستری استان البرز، این پرونده یکی از پرونده های متعدد استان بوده که در نیمه دوم سال ۱۳۹۸ با شکایت حدود ۹۹۵ نفر تشکیل شده و رسیدگی به این پرونده ادامه دارد. صادر شده. رئیس قوه قضائیه در پایان سال گذشته در خصوص تسریع در رسیدگی و صدور حکم در پرونده چند شاکی در استان به صورت ویژه با آنها برخورد شد.

وی افزود: در این پرونده متهم فراری وجود ندارد و متهمان در بازداشت یا برابر مقررات به سر می برند و تا صدور حکم نهایی آزاد هستند.

حکم به حداکثر مجازات قانونی در دادنامه بدوی

رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به اینکه اسفندماه سال گذشته حکم 18 متهم این پرونده با حداکثر مجازات قانونی صادر شد، افزود: علاوه بر مجازات حبس، جزای نقدی، مصادره اموال و مجازات های تکمیلی، برای اولین بار در کشور و در حکم جدید موضوع کاهش ارزش پول توسط دادگاه در صدور رای رد مال مورد توجه قرار گرفت و متهمان به پرداخت وجه دریافتی از مالباختگان از نظر استهلاک و قدرت خرید محکوم شدند. وجه به نسبت زمان وصول وجه از خواهان تا زمان رد آن مال باختگان.

تشکیل جلسه علنی دادگاه

وی با اشاره به جلسه علنی این پرونده گفت: جلسه رسیدگی به این پرونده با حضور متهم و تعدادی از شاکیان در دادگاه به صورت علنی برگزار شد. همچنین با توجه به تعداد شکایات به حدود 703 نفر که تعدادی از آنها ساکن شهرهای مختلف هستند، علاوه بر محدودیت های اجتماعی ناشی از ویروس کرونا، بسیاری از شاکیان با استفاده از دستگاه الکترونیکی در جلسه دادگاه حضور یافتند. سامانه ارتباطی و به صورت ویدئو کنفرانس و کیفرخواست متهم توسط مدعی العموم و نماینده وی. نیز گرفته شده است.

اتهامات واهی به برخی از متهمان

رئیس کل دادگستری شهرستان البرز با رد برخی ادعاهای مطرح شده درباره برخی از متهمان این پرونده گفت: بر خلاف ادعاهای مطرح شده متهم ردیف اول این پرونده کارمند یک شرکت خصوصی بوده و در حال انجام مداحی نیز بوده است. با ستایش های عالی یا نهادهای رسمی ارتباط داشت، اما کشور اینطور نبود.

و در خصوص ادعای سایر متهمان این پرونده افزود: در مورد یکی از متهمان گفته شده که وی از مدافعان حرم بوده در حالی که این موضوع صحت ندارد و وی صرفا یک کارمند بوده است. بیمارستانی در نزارآباد که جزو رزمندگان مدافع حرم نیست.

فضلی هرکندی با بیان اینکه درباره دیگر متهمان ادعاهای واهی از قبیل ارتباط با نهادهای رسمی یا فرماندهی یگان ویژه یک استان وجود دارد که صحت ندارد، در عین حال تصریح کرد: همانطور که ثابت شده است. غالباً در سیستم قضایی، همراهی یا وابستگی به موسسات حکومتی، دولتی، عمومی یا حتی قضایی یا فعالیت در یک تجارت خصوصی، این به معنای مصونیت نیست و هرکس در هر سمتی مرتکب جرم شود با قاطعیت و بدون تبعیض برخورد خواهد شد.

رسیدگی به پرونده در دادگاه تجدیدنظر

وی با اشاره به اعتراض برخی از متهمان و شاکیان نسبت به آرای صادره از دادگاه بدوی، گفت: درخواست تجدیدنظر اصحاب دعوا در شعبه اول دادگاه تجدیدنظر منطقه رسیدگی و رای قطعی تجدیدنظر صادر می شود. دادگاه. به زودی، همانطور که حکم دادگاه صادر شده است، نتیجه علنی خواهد شد.

اینترنشنال در گزارش خود مدعی شده است که به ویدئوهای اختصاصی این دادگاه دسترسی دارد، هرچند جلسه دادگاه علنی بوده و تعداد زیادی از متهمان از طریق فناوری ویدئو کنفرانس روند رسیدگی به پرونده را تماشا کرده و امکان ضبط دادگاه وجود دارد. جلسه با آنها

به موضوع مذکور به صورت مجزا رسیدگی نشده است و هرکسی می تواند با یک جستجوی ساده اینترنتی به تمامی جزئیات آن دست یابد.

ادعای بین المللی مبنی بر اینکه برای اولین بار در این پرونده میانجیگری شده و بر اساس آن گزارشی ویژه تهیه شده است، دروغ و رسوایی جدیدی برای مدیران این شبکه ضد ایرانی است چرا که دستگاه قضایی پیش از این به این پرونده رسیدگی ویژه ای داشته است. . روال برخورد با وی به تفصیل در رسانه های دولتی منتشر شد.

Markus Saunders

درونگرا. نینجا دارای گواهی فرهنگ پاپ. نویسنده. مدافع غذا عاشق موسیقی پرشور.

تماس با ما