مجازات شدید گوگل برای خونریزی روبیکا

بعدی- پلی استور رسمی گوگل، چند ساعت پس از اعلام جنگ ناگهانی علیه اپلیکیشن فوق العاده روبیکا، به طور کامل در دسترس کاربران ایرانی قرار نگرفت. ماجرا از صبح جمعه شروع شد. به طور خاص، از آنجایی که Google Security Shield پیامی برای کاربران ارسال کرد که ادعا می‌کرد اپلیکیشن ایرانی روبیکا به پیام‌های متنی، عکس‌ها، صداهای ضبط‌شده و تاریخچه تماس‌ها دسترسی غیرمجاز دارد. Play Protect که برای چنین شرایطی طراحی شده است، بی رحمانه با این نوع برنامه ها برخورد می کند و در حالی که به کاربران توصیه می کند آنها را حذف کنند، خودسرانه برنامه را مسدود کرده و فعالیت های آن را متوقف می کند.

مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات در توییتر اولین واکنش به اقدام خصمانه گوگل علیه اپلیکیشن روبیکا را برانگیخت. احسان خرمید در حساب شخصی خود این اقدام گوگل را نتیجه رقابت و انحصار شکنی دانسته و آن را سناریوی ضعیفی در مقابل استقبال امیدوارکننده کاربران از روبیکا توصیف کرده است. روبیکا با انتشار بیانیه ای رسمی از خود دفاع کرد: این اتفاق در حالی رخ داد که روبیکا اخیرا آپدیت جدیدی منتشر نکرده و دسترسی های قبلی را تغییر نداده است، این دسترسی ها کاملا سنتی و مشابه دیگر پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی است.

در این بخش، بیانیه روبیکا مقایسه‌ای بین دسترسی فنی و تخصصی اپلیکیشن‌های مشابه در گوشی‌ها و تبلت‌های اندرویدی انجام می‌دهد، اما در ادامه به سایر محرک‌های بالقوه می‌پردازد: با توجه به محبوبیت گسترده کاربران روبیکا، همانطور که توسط انتقال روزانه موارد بیشتر نشان می‌دهد. بیش از 500 میلیون پیام منحصر به فرد توسط تقریباً 35 میلیون کاربر فعال در ماه گذشته از نزدیک به 50 میلیون امکانات فعال، امکان اقدام با انگیزه سیاسی تقویت شد. حمله ای که اخیرا اپل به بهانه تحریم های آمریکا علیه ایران انجام داده است. همانطور که قبلا ذکر شد، ما از اعمال محدودیت به دلایل سیاسی و امنیتی برای دسترسی کاربران به خدمات بین‌المللی حمایت نمی‌کنیم، اما تلاش پلتفرم‌های بین‌المللی برای اعمال محدودیت برای کاربران ایرانی را برخلاف ادعای آنها می‌دانیم.

گمانه زنی ها در مورد دلایل اقدام گوگل علیه روبیکا هنوز به طور کامل شکل نگرفته بود که عصر روز جمعه اخباری مبنی بر اینکه پلی استور به طور کامل برای کاربران ایرانی در دسترس نیست رسید. یک ماه پیش، محدودیت‌های فعالیت Play Store نیز در نظر گرفته شد. از زمان ناآرامی ها و فیلتر شدن شبکه های اجتماعی مانند واتس اپ و اینستاگرام، دسترسی به پلی استور به عنوان فروشگاه پیش فرض اندروید و اپ استور به عنوان فروشگاه نرم افزار پیش فرض آیفون تقریبا غیرممکن بوده است، اما حداقل تا عصر جمعه می توانید دسترسی داشته باشید. فروشگاه Play را باز کنید و حتی در بخش جستجو، درباره برنامه‌ها و بازی‌ها را جستجو کنید. Play Store همچنین به برنامه هایی که نیاز به به روز رسانی دارند اطلاع داده است. اما از عصر جمعه، خود دسترسی به طور کامل قطع شد و با توجه به زمان وقوع حوادث، بلافاصله شبهه هایی مبنی بر اتصال فیلتر گوگل پلی استور به مسدود شدن ابر اپلیکیشن ایرانی روبیکا مطرح شد.

مجازات شدید گوگل برای خونریزی روبیکاپلی استور و بسیاری از خدمات گوگل تنها چند ساعت پس از اعلام جنگ علیه برنامه فوق العاده روبیک در دسترس نبودند.

بیشتر بدانید برخلاف آیفون‌ها که پس از اعمال محدودیت‌های اپ استور تقریباً توانایی نصب نرم‌افزار را از دست می‌دهند، در گوشی‌های اندرویدی، می‌توانید بدون اتکا به فروشگاه Google Play، برنامه‌ها را از فروشگاه‌های نرم‌افزار دیگر دانلود، نصب یا به‌روزرسانی کنید. از مهم ترین اپ استورهای ایرانی می توان به گوگل، بازار و مایکت اشاره کرد

در آن سوی زمین هم اوضاع برای روبیکا خوب پیش نرفت. آنها تقریباً از روزی که پلی استور و اپ استور به دلیل شایعاتی در مورد عملکرد و مالکیت آنها با محدودیت هایی مواجه شدند، با مشکل مواجه شده اند. روبیکا بناشر در بیانیه‌ای رسمی ضمن ابراز تأسف از شرایط فعلی دسترسی به اینترنت و محدودیت‌های اعمال شده بر اینترنت بین‌المللی، اظهار داشت که ترجیح می‌دهد در فضای رقابتی مبتنی بر مزیت‌های بومی با سایر پلتفرم‌ها قرار گیرد. در این بیانیه شرکت حمال اول و ایرانسل به عنوان سهامدار روبیکا معرفی شده اند. این قسمت از بیانیه به شایعات مربوط به مالکیت روبیکا اشاره دارد و در پاسخ می گوید این اپلیکیشن برای سهامدارانش سودآور بوده و با توجه به مدل درآمدی مبتنی بر سهم درآمد از کاربران، نیازی به حمایت مالی دولت ندارد. با در دسترس قرار دادن سرویس کسب درآمد روبیکا، بیش از 100000 نفر توانسته اند با کار و تولید محتوا در این اپلیکیشن کسب درآمد کنند.

شایعه ای که اخیراً در مورد برنامه روبیکا شنیده شده این است که می توان آن را به عنوان جایگزینی برای برنامه اینستاگرام انتخاب کرد. روزنامه سازندگی در یکی از این موارد نوشت: ظاهرا مسئولان دولتی با حذف اینستاگرام و فیلترینگ اینستاگرام به دنبال جایگزینی اپلیکیشن روبیکا هستند. آنها همچنین سعی دارند با تبلیغ این اپلیکیشن ایرانی، مردم را تشویق کنند تا کسب و کار خود را به سمت آن سوق دهند، اما سوال مهم این است که آیا افرادی که کسب و کاری را در اینستاگرام راه اندازی کرده اند، آماده پیوستن به پلتفرم جدید ایرانی هستند؟

نگاهی به صفحه معرفی روبیکا روی دیوار نشان می دهد که جایگزینی اینستاگرام تنها بخشی از ایده های طراحان و صاحبان این اپلیکیشن است. در حالت ایده آل، روبیکا می تواند یک پیام رسان با قابلیت ارسال پیام های صوتی، تصویری و زنده، عمل به عنوان یک شبکه اجتماعی عکس و تصویر، استفاده از آن برای تماشای آنلاین فیلم و سریال، امکان درآمدزایی برای کاربران خود و ارائه معاملاتی باشد. خدمات. تامین مالی مانند هزینه خرید و غیره

روبیکا به عنوان یک پیام رسان، بخشی از قابلیت های تلگرام، بخشی از قابلیت های واتس اپ و قسمت هایی از وایبر را به امانت می گیرد، ظاهر اینستاگرام را از صفر به 100 می رساند و حتی می تواند نقش اپلیکیشن های فیلم و سریال را بر روی آن ایفا کند. تلفن. سرویس خبری، سرویس پرداخت، آموزش و … از دیگر امکانات روبیکا است. با این حال، کاربران Rubio اخیرا از عملکرد کند این برنامه شکایت کرده اند. پیامدهای این شکایات را می توان در بیانیه جدید روبیکا جستجو کرد. از آنجایی که آنها ادعا می کنند 50 میلیون نصب و 35 میلیون کاربر فعال دارند، به احتمال زیاد این موضوع در کنار شایعات و اتفاقات اخیر، روبیکا را حتی در دنیای بدون اینستاگرام، واتس اپ و پلی استور نیز نامحبوب خواهد کرد.

Aron Trujillo

نرد اینترنتی. ارتباط دوستانه مبشر قهوه. متخصص موسیقی بسیار متواضعانه. مدافع تلویزیون آماتور

تماس با ما