مجمع عمومی سازمان ملل متحد دسترسی به محیطی پاک و سالم را یک حق جهانی بشر اعلام کرده است

این قطعنامه که بر اساس متن مشابهی است که در سال گذشته توسط شورای حقوق بشر تصویب شد، از دولت ها، سازمان های بین المللی و شرکت های تجاری می خواهد تا تلاش ها را برای تضمین محیط زیست سالم برای همه تشدید کنند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد از این تصمیم “تاریخی” استقبال کرد و گفت: توسعه تاریخی نشان می دهد که کشورهای عضو می توانند در مبارزه جمعی علیه بحران سه گانه سیاره ای تغییرات آب و هوایی، از دست دادن تنوع زیستی و آلودگی متحد شوند.

وی در بیانیه‌ای از دفتر سخنگوی خود گفت: «این قطعنامه به کاهش بی‌عدالتی زیست‌محیطی، بستن شکاف‌های حفاظتی و توانمندسازی مردم، به‌ویژه افرادی که در موقعیت‌های آسیب‌پذیر هستند، از جمله مدافعان حقوق بشر محیط‌زیست، کودکان، جوانان، زنان و مردم بومی کمک خواهد کرد». “. .

. اضافه این قطعنامه همچنین به کشورها کمک خواهد کرد تا اجرای تعهدات و تعهدات خود در رابطه با محیط زیست و حقوق بشر را تسریع بخشند.

وی گفت: جامعه جهانی این حق را به رسمیت شناخته و ما را به تحقق آن برای همه نزدیکتر کرده است.

گوترش تاکید کرد که پذیرش این قطعنامه “فقط آغاز است” و از دولت ها خواست تا این حق را که به تازگی به رسمیت شناخته شده است “برای همه و در همه جا به واقعیت تبدیل کنند.”


فعالان جوان آب و هوا در تظاهرات کنفرانس آب و هوا COP26 در گلاسکو، اسکاتلند شرکت می کنند.

اخبار سازمان ملل / لورا کوینون

فعالان جوان آب و هوا در تظاهرات کنفرانس آب و هوا COP26 در گلاسکو، اسکاتلند شرکت می کنند.

اقدام فوری لازم است

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در بیانیه ای از تصمیم مجمع و او درخواست دبیرکل را تکرار کرد برای اجرای آن اقدام عاجل انجام دهد.

“امروز یک لحظه تاریخی است، اما صرف تایید حق ما برای داشتن محیط زیست سالم کافی نیست. قطعنامه مجمع عمومی بسیار واضح است: کشورها باید تعهدات بین المللی خود را اجرا کنند و تلاش های خود را برای دستیابی به این هدف افزایش دهند. همه ما از اثرات بسیار بدتری متحمل خواهیم شد. از بحران‌های زیست‌محیطی، اگر این کار را نکنیم، اکنون با هم برای اجتناب از آن کار می‌کنیم.»

خانم باشلت توضیح داد که اقدامات زیست محیطی مبتنی بر تعهدات حقوق بشر، حصارهای حیاتی برای سیاست های اقتصادی و مدل های تجاری فراهم می کند.

“این بر اساس تعهدات قانونی به عمل، به جای سیاست اختیاری تاکید می کند. همچنین موثرتر، مشروع و پایدار است.

تصمیم برای کل سیاره

متنی که در ابتدا توسط کاستاریکا، مالدیو، مراکش، اسلوونی و سوئیس در ژوئن گذشته ارائه شد و اکنون توسط بیش از 100 کشور حمایت شده است، اشاره می کند که حق داشتن محیط زیست سالم با قوانین بین المللی موجود مرتبط است و تاکید می کند که ترویج آن مستلزم آن است. اجرای کامل موافقتنامه های چندجانبه زیست محیطی.

همچنین به رسمیت می شناسد که تأثیر تغییرات آب و هوایی، مدیریت و استفاده ناپایدار از منابع طبیعی، آلودگی هوا، زمین و آب، مدیریت نادرست مواد شیمیایی و پسماندها و در نتیجه از دست دادن تنوع زیستی در بهره مندی از این حق تداخل دارد. و اینکه آسیب های زیست محیطی اثرات منفی مستقیم و غیرمستقیم بر بهره مندی مؤثر از همه حقوق بشر دارد.

به گفته گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر و محیط زیست، آقای دیوید بوید، تصمیم مجمع ماهیت قوانین بین المللی حقوق بشر را تغییر خواهد داد.

او اخیراً به UN News گفت: «دولت‌ها برای دهه‌ها وعده‌هایی برای پاکسازی محیط‌زیست و مقابله با وضعیت اضطراری آب‌وهوایی داده‌اند، اما حق داشتن محیط‌زیست سالم دیدگاه مردم را از «گدایی» به درخواست از دولت‌ها برای اقدام تغییر می‌دهد.


تالاب یخچالی جوکولسارلون در ایسلند به طور طبیعی از آب ذوب یخبندان تشکیل شده است و به طور مداوم در حال رشد است که توده های بزرگ یخ از یک یخچال در حال کوچک شدن خرد می شود.

اخبار سازمان ملل / لورا کوینون

تالاب یخچالی جوکولسارلون در ایسلند به طور طبیعی از آب ذوب یخبندان تشکیل شده است و به طور مداوم در حال رشد است که توده های بزرگ یخ از یک یخچال در حال کوچک شدن خرد می شود.

پنج دهه پیروزی در راه است

در سال 1972، کنفرانس سازمان ملل متحد در مورد محیط زیست در استکهلم، که با اعلامیه تاریخی خود به پایان رسید، اولین کنفرانسی بود که مسائل زیست محیطی را سرلوحه نگرانی های بین المللی قرار داد و آغاز گفتگو بین کشورهای صنعتی و در حال توسعه در مورد ارتباط بین رشد اقتصادی، آلودگی هوا، آب و اقیانوس ها و رفاه مردم در سراسر جهان.

کشورهای عضو سازمان ملل متحد در آن زمان اعلام کردند که مردم حق اساسی برای داشتن “محیط با کیفیتی که امکان زندگی آبرومندانه و رفاه را فراهم می کند” دارند و خواستار اقدام ملموس و به رسمیت شناختن این حق شدند.

اکتبر گذشته، پس از چندین دهه کار توسط کشورها در خط مقدم تغییرات آب و هواییو مثل مالدیو مجمع الجزایرعلاوه بر بیش از 1000 سازمان جامعه مدنی، شورای حقوق بشر در نهایت این حق را به رسمیت شناخت و از مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواست که همین کار را انجام دهد.

اینگر اندرسن، رئیس محیط زیست سازمان ملل متحد در بیانیه ای که روز پنجشنبه منتشر شد، توضیح داد: “از زمانی که پایش در اعلامیه استکهلم 1972 قرار گرفت، این حق در قوانین اساسی، قوانین ملی و کنوانسیون های منطقه ای گنجانده شده است. تصمیم امروز حق را به جایی که به آن تعلق دارد افزایش می دهد: به رسمیت شناختن جهانی.”

به رسمیت شناختن حق محیط زیست سالم توسط این نهادهای سازمان ملل، اگرچه از نظر قانونی الزام آور نیست – به این معنی که کشورها هیچ تعهد قانونی برای رعایت آنها ندارند – انتظار می رود که انگیزه ای برای اقدام و توانمندسازی مردم عادی برای پاسخگویی دولت های خود باشد.

پس به رسمیت شناختن این حق پیروزی است که باید آن را جشن بگیریم. من از کشورهای عضو، هزاران سازمان جامعه مدنی و گروه های مردم بومی و ده ها هزار جوان که بی وقفه از این حق دفاع کرده اند تشکر می کنم. اندرسن افزود: «اما اکنون باید بر این پیروزی بنا کنیم و حقیقت را به کار ببریم.


احیای زیستگاه های طبیعی می تواند به رفع بحران های آب و هوایی و تنوع زیستی کمک کند.

سفور / تری ساندرلند

احیای زیستگاه های طبیعی می تواند به رفع بحران های آب و هوایی و تنوع زیستی کمک کند.

واکنش سه گانه به بحران

همانطور که دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد، حق تازه به رسمیت شناخته شده برای رسیدگی به بحران سه سیاره حیاتی خواهد بود.

این به سه تهدید زیست محیطی مرتبط با هم که در حال حاضر بشریت با آن مواجه است اشاره دارد: تغییرات آب و هوایی، آلودگی و از دست دادن تنوع زیستی – که همه آنها در متن قطعنامه ذکر شده اند.

هر یک از این مسائل دلایل و پیامدهای خود را دارد و اگر می‌خواهیم آینده‌ای مناسب بر روی زمین داشته باشیم باید حل شود.

پیامدهای تغییرات آب و هوایی از طریق افزایش شدت و شدت خشکسالی، کمبود آب، آتش سوزی های جنگلی، افزایش سطح آب دریاها، سیل، ذوب شدن یخ های قطبی، طوفان های فاجعه بار و تخریب تنوع زیستی به طور فزاینده ای آشکار می شوند.

این در حالی است که بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO)، آلودگی هوا بزرگترین عامل بیماری و مرگ زودرس در جهان است و سالانه بیش از هفت میلیون نفر بر اثر آلودگی جان خود را از دست می دهند.

در نهایت، کاهش یا ناپدید شدن تنوع زیستی – که شامل حیوانات، گیاهان و اکوسیستم ها می شود – بر عرضه غذا، دسترسی به آب پاک و زندگی آن گونه که ما می شناسیم تأثیر می گذارد.

* کشورهایی که رای ممتنع دادند: چین، فدراسیون روسیه، بلاروس، کامبوج، ایران، سوریه، قرقیزستان و اتیوپی.

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

تماس با ما