محققان: واضح است که بازی های ویدیویی می توانند عملکرد مغز کودکان را تقویت کنند

والدین اغلب نگران این هستند که بازی های ویدیویی تأثیر منفی بر سلامت روان و توانایی های فکری فرزندانشان بگذارد، با این حال، مطالعه جدیدی که اخیراً در ایالات متحده انجام شد نشان داد که این بازی ها در واقع می توانند به بهبود توانایی های شناختی کودکان کمک کنند.

بر اساس مطالعه ای که نتایج آن در مجله JAMA Network Open منتشر شد، بدر شرانی، دانشیار روانپزشکی دانشگاه ورمونت، به همراه همکارانش در این مقاله، اطلاعات یک تحقیق بزرگ و در حال انجام دیگر به نام Research را بررسی کردند.رشد شناختی مغز نوجوانان(ABCD) توسط مؤسسه ملی بهداشت ایالات متحده حمایت می شود.

آنها در تحقیقات خود به پرسشنامه ها، نتایج آزمون شناختی و تصویربرداری مغزی از 2000 کودک 9 تا 10 ساله پاسخ دادند که به دو گروه تقسیم شدند: کسانی که هرگز بازی های ویدیویی انجام نداده بودند و کسانی که روزانه بازی های ویدیویی انجام می دادند. حداقل سه ساعت آنها مشغول بازی های ویدیویی بودند.

بازی های ویدیویی

سپس به هر گروه دو وظیفه محول شد. ابتدا به افراد فلش هایی به سمت چپ یا راست نشان داده می شد و آنها باید در سریع ترین زمان ممکن با استفاده از دکمه های صفحه کلید به آنها امتیاز می دادند. همچنین از آنها خواسته شد که در صورت مشاهده علامت توقف، هیچ دکمه ای را فشار ندهند.

سپس چهره ها به مردم نشان داده شد و سپس از آنها خواسته شد که بگویند آیا از بین عکس هایی که دیده اند چهره ای را می شناسند یا خیر.

آیا بازی های ویدیویی عملکرد مغز را بهبود می بخشد؟

محققان با استفاده از روش‌های آماری برای کنترل متغیرهایی مانند درآمد والدین، سطح IQ و علائم سلامت روان سعی کردند عواملی را که بر صحت نتایج تأثیر می‌گذارند حذف کنند. در نهایت، مشخص شد افرادی که بازی های ویدیویی انجام می دهند، به طور مداوم هر دو کار را انجام می دهند بهتر آنها به عنوان مطالعات fMRI نشان داده اند که مغز بازیکنان در قسمت های مربوطه قرار دارد توجه و حافظه او بیش از دیگران فعال بود.

با این حال، چارانی می‌گوید که در حال حاضر مشخص نیست که آیا عملکرد شناختی بهتر این افراد باعث شده است که بازی‌های ویدیویی بیشتری انجام دهند یا این رابطه معکوس شده است. با توجه به اینکه این مطالعه هنوز ادامه دارد، محققان امیدوارند این مطالعات را در کودکان بزرگتر نیز تکرار کنند.

Serena Wells

معتاد عمومی رسانه های اجتماعی. متعصب افراطی سفر. فریلنسر متعصب وب. مستعد حملات بی تفاوتی. زیاد می افتد

تماس با ما