مخالفان سیاستمداران شیعه که برای پر کردن خلاء سیاسی در عراق رقابت می کنند چه کسانی هستند؟

ده ماه پس از انتخابات پارلمانی در اکتبر 2021، عراق همچنان در بن بست سیاسی فرو رفته است که روز دوشنبه پس از اعلام استعفای مقتدی صدر از سیاست، مرگبار شد. حامیان روحانی قدرتمند با پیروان احزاب شیعه رقیب درگیر شدند و عراق را به سمت بحرانی سوق دادند که ممکن است قدرت های منطقه را به خود جلب کند. FRANCE 24 به بازیکنان مختلف در حال رقابت برای قدرت نگاه می کند.

تنش ها در عراق پس از اعلام ناگهانی صدر مبنی بر استعفای خود در روز دوشنبه تشدید شد، زیرا حامیان روحانی به کاخ دولتی در منطقه سبز بغداد به شدت مستحکم یورش بردند.

به گفته پزشکان، علیرغم مقررات منع آمد و شد، هیچ نشانه‌ای از کاهش خشونت در روز سه‌شنبه مشاهده نشد، زیرا تعداد کشته‌شدگان به حداقل ۲۳ نفر رسید.

از زمان انتخابات اکتبر، دو مظاهر بسیار متفاوت از تشیع سیاسی که قادر به توافق بر سر تشکیل دولت جدید و انتصاب نخست وزیر جدید نیستند، در بن بست تلخی قرار گرفته اند.

در یک طرف، الصدر، روحانی ملی‌گرا و بزرگترین برنده نظرسنجی‌ها قرار دارد که امیدوار بود پس از تشکیل ائتلاف با دیگر فرقه‌های مذهبی، یکی از متحدان خود را به سمت نخست‌وزیری منصوب کند.

از سوی دیگر، چارچوب هماهنگی طرفدار ایران وجود دارد که یک گروه چتر متشکل از چندین حزب از جمله حزب نوری المالکی، نخست وزیر سابق، و ائتلاف فتح، شاخه سیاسی نیروهای حشد الشعبی، یک شبه نظامی سابق است. گروه

فرانس 24 نگاه دقیق تری به بازیگران اصلی شیعه دارد که مبارزات سیاسی را هدایت می کنند.

مقتدی صدر

الصدر بر میزان قدرت خود در انتخابات پارلمانی تاکید کرد، زمانی که حزبش بیشترین تعداد کرسی ها را به دست آورد و به 73 نماینده رسید.

او مدت ها در عراق به عنوان فرزند آیت الله محمدصادق الصدر، قهرمان تشیع تندرو که در سال 1999 توسط صدام حسین، رئیس جمهور پیشین این کشور ترور شد، شناخته می شد.

اما صدر در دهه 2000 در غرب به عنوان رهبر ارتش مهدی پیروز شد، شبه نظامی که با نیروهای آمریکایی اشغالگر عراق می جنگید.

او پس از عملکرد قدرتمند خود در انتخابات اکتبر، می خواست با متحدان خود از دو گروه سنی عزم و تقدوم و همچنین حزب دمکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی اکثریت را تشکیل دهد. اما عراق در عوض از وضعیت نامناسب فعلی رنج می برد.

این روحانی پوپولیست مورد علاقه پایگاه سیاسی اش است که او را پرچمدار ناسیونالیسم عراقی می داند. اما منتقدان این مرد 48 ساله به تغییرات مکرر او اشاره می کنند.

با توجه به محبوبیت خود، الصدر از واگذاری قدرت به رقبای خود امتناع کرده است و به نظر می رسد مطمئن است که می تواند از انجام این کار اجتناب کند، با این فرض که در صورت برگزاری انتخابات جدید عملکرد خوبی خواهد داشت.

الصدر در ماه ژوئن از معاونانش خواست استعفا دهند و مخالفانش را مجبور به تشکیل دولت کرد. روحانی سپس طرفداران خود را در 30 ژوئیه برای اشغال پارلمان فرستاد و آنها حدود یک هفته در آنجا ماندند و سپس تحصن خود را به قلمرو خود منتقل کردند.

به ویژه، تظاهرکنندگان صدر از نامزدی سیاسی محمد شیع السودانی که توسط مخالفان صدر برای نخست‌وزیری مطرح شده بود، انتقاد می‌کردند.

صدر روز چهارشنبه گفت که یک هفته به قوه قضاییه فرصت انحلال پارلمان می دهد.

محمد چیا السودانی

محمد شیا السودانی یک سیاستمدار کارکشته است که از نخبگان سیاسی عراق می آید. وی که فرماندار سابق استان جنوبی میسان بود، چندین سمت وزارتی به ویژه وزیر کار و امور اجتماعی بین سال‌های 2014 تا 2018 داشت.

السودانی 52 ساله نقش جدیدی را به عنوان نامزد مورد نظر برای چارچوب هماهنگی، ائتلاف گروه های شیعه طرفدار ایران که با اردوگاه صدر روبرو هستند، به عهده می گیرد.

السودانی در دسامبر 2019 از ائتلاف پارلمانی به رهبری مالکی، نخست وزیر سابق، که از نزدیکان او بود، خارج شد. او اکنون با هر دو مرد در حالی که برای تجدید نفوذ در سیاست عراق رقابت می کنند، روبرو می شود.

هادی العامری

امیری 68 ساله که به طور گسترده به عنوان “مرد ایران در بغداد” توصیف می شود، نفوذ زیادی در سیاست عراق دارد. تحلیلگران می گویند دو نفری که واقعاً قدرت بیرون کشیدن عراق را از مخمصه اش دارند، امیری و الصدر، رقیب بزرگ آن هستند.

وزیر سابق حمل و نقل برای اولین بار در سال 2014 زمانی که نخست وزیر مالکی به او نقشی را برای نظارت بر مبارزه با دولت اسلامی (داعش) در شرق عراق، احتمالاً به دستور تهران، به شهرت رساند.

امیری همچنین شاهد بود که شبه نظامیان بدر خود – که در ابتدا توسط ایران در سال 1982 در طول جنگ ایران و عراق تشکیل شد، و سپس متشکل از شیعیان عراقی تبعید شده در ایران – در یک سازمان شبه نظامی قدرتمند، نیروهای حشد الشعبی، که به او اجازه اجرای آن را داد، ادغام شدند. خود به عنوان یک بازیگر اصلی در سیاست عراق.

در انتخابات پارلمانی سال 2018، ائتلاف الفتح، بازوی سیاسی نیروهای حشد شعبی، 48 کرسی پارلمان عراق را به دست آورد. او این بلوک را پس از گروه سیاسی الصدر در رتبه دوم قرار داد.

اما این روزها حشد الشعبی چندان محبوبیتی ندارند. بسیاری از عراقی ها آنها را مسئول کشتار و ربودن معترضان علیه کل طبقه سیاسی کشور در اواخر سال 2019 می دانند. به این ترتیب، ائتلاف فتح تنها 17 نماینده در انتخابات 2021 باقی مانده است.

العامری نتایج را از طریق اعتراضات و روش های قانونی به چالش می کشد و حاضر نیست قدرت را به جنبش صدری واگذار کند.

نوری مالکی

این پیرمرد 72 ساله یکی از شخصیت های اصلی دوران پس از صدام در عراق است. دوره هشت ساله مالکی به عنوان نخست وزیر در سال 2014 با از دست دادن حمایت متحدانش در تهران و واشنگتن و در واقع در جناح شیعه خود در پارلمان عراق به پایان رسید.

بسیاری از منتقدان مالکی او را به تشدید بی ثباتی در عراق در دوران حکومتش متهم می کنند – برخی می گویند که رویکرد اقتدارگرایانه و فرقه گرایانه او سنی های عراق را بیگانه کرد و در نتیجه به ظهور دولت اسلامی دامن زد. در آن زمان، الصدر او را «صدام جدید» خطاب کرد.

اما مالکی به دلیل ائتلافش با العامری که او را به یک بازیگر اصلی در کشمکش با بلوک صدر تبدیل می کند، همچنان تأثیرگذار است.

(این مقاله ترجمه به روز شده نسخه اصلی به زبان فرانسوی است.)

Nick Webster

مزاحم عمومی فن غذا. حلال مشکل بدون عذرخواهی کارآفرین. خواننده.

تماس با ما