مدت زمان واکسیناسیون آنفولانزا بر اساس سن چقدر است؟

استاد کلیه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند یک نوبت واکسن آنفولانزا را برای افراد بالای 8 سال کافی دانست و گفت: اگر فردی زیر 8 سال این واکسن را دریافت کند، برای اولین بار در سال اول باید دو نوبت واکسن آنفولانزا را مصرف کند. به فاصله چهار هفته داده شود، و باید هر کدام یک سرنگ واکسیناسیون داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، مسعود ضیایی امروز یکشنبه 24 مهر در خصوص آنفولانزا و واکسیناسیون علیه این بیماری گفت و با اعلام اینکه فصول پاییز و زمستان زمان مناسب برای شیوع این بیماری است، به مردم توصیه کرد: خطر ابتلا به این بیماری باید آلوده شود. قبل از شروع فصل سرما واکسینه شد.

وی خاطرنشان کرد: آنفولانزا یک بیماری حاد تنفسی است که دستگاه تنفسی را درگیر می کند و می تواند قسمت های مختلف بدن را درگیر کند. قرن هاست که شناخته شده است و میلیون ها نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند.
با ثبت نام در GULPT هدیه ای به ارزش 10000 شبا دریافت کنید

با ثبت نام در GULPT هدیه ای به ارزش 10000 شبا دریافت کنید
نمایش امروز
yektanet-logo-sign

ضیایی آنفولانزا را یک بیماری ویروسی واگیردار در انواع مختلف دانست. به طور جزئی یا کامل، بنابراین یک اپیدمی بیماری ممکن است در یک منطقه کوچک رخ دهد، یا حتی هر 10-40 سال یک بار باعث اپیدمی یا اپیدمی شود. از جمله بیماری آنفولانزای خوکی که چند سال پیش تمام جهان را مبتلا کرد، یا موارد جدی تری مانند آنفولانزای اسپانیایی در سال 1913 که تقریباً 20 تا 40 میلیون نفر را کشت.

وی بیان کرد: علائم سرماخوردگی به تدریج شروع می شود، در حالی که بروز ناگهانی بیماری از ویژگی های آنفولانزا است و سردرد و علائم تنفسی تحتانی که می توان بعداً به آن اضافه کرد، از علائم و نشانه های شایع این بیماری است.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه آنفولانزا می‌تواند همه گروه‌های سنی از نوزاد تا سالمند را مبتلا کند، افزود: آنفولانزا بسته به سن فرد و بیماری زمینه‌ای می‌تواند باعث ایجاد بیماری جدی‌تر شود. بیماری ها در افراد علت، بنابراین نوزادان یا افراد مسن به نوع جدی تری مبتلا می شوند، علاوه بر این، افراد مبتلا به ریه، قلب، کلیه، کبد، دیابت و نقص ایمنی می توانند به بیماری شدیدتری مبتلا شوند.

ضیایی با اعلام اینکه این بیماری همه ساله در فصل سرما و در فصل پاییز و زمستان شروع می شود و تا بهمن ماه به اوج خود می رسد و سپس فروکش می کند، تصریح کرد: زمانی که آنفولانزا شیوع پیدا می کند ابتدا در کودکان بروز می کند، سپس این افراد از تحصیل بازمانده و آن را منتقل می کنند. به بزرگسالان، و سپس افراد مبتلا به آسم یا سایر بیماری های قلبی، بیماری آنها بدتر می شود، غیبت از کار در بزرگسالان شایع است، سپس بیماری به تدریج فروکش می کند.

وی با بیان اینکه این امری است که هر ساله در رابطه با آنفولانزا اتفاق می افتد، گفت: لازم است به این بیماری توجه ویژه ای داشته باشیم و واکسن آنفولانزا را تزریق کنیم.

ضیایی افزود: خوشبختانه واکسن آنفلوآنزا وجود دارد، اما واکسن بر اساس سویه های سال گذشته رایج در دنیا تهیه می شود تا سازمان بهداشت جهانی از سویه هایی که بیشترین درگیری را داشته اند مطلع شود. و این سازمان اطلاعات را به تولیدکنندگان واکسن می دهد و معمولاً تا مرداد تولید می شود. واکسن جدید از شهریور توزیع می شود که ترجیحاً تا اواسط آبان تزریق می شود اما تا پایان ژانویه قابل دریافت است؛ زمانی که واکسن تزریق می شود پس از دو روز مصونیت ایجاد می شود. هفته ها

شرایط واکسیناسیون

رئیس بخش بیماری های عفونی بیمارستان ولیسر بیرجند در پاسخ به این سوال که چه کسانی باید این واکسن را دریافت کنند، گفت: توصیه می شود افراد بالای 65 سال صرف نظر از اینکه به این بیماری مبتلا هستند یا نه، در افراد زیر واکسینه شود: واکسیناسیون به مدت 6 ماه لازم نیست، اما به افراد بالای 6 ماه تا 5 سال توصیه می شود واکسن را دریافت کنند زیرا احتمال ابتلا به این بیماری بیشتر است.

و ادامه داد: همچنین کلیه کودکانی که آسپرین مصرف می کنند و در سنین 6 ماه تا 18 سال، افراد مبتلا به بیماری های قلبی، ریوی، دیابت، کلیوی، بیماری های خونی و نقص ایمنی بدون در نظر گرفتن سن و تنها بالای شش ماه به عنوان مثال، زنان باردار در فصل سرد، افرادی که در خانه سالمندان از آنها مراقبت می کنند باید علیه آنفولانزا واکسینه شوند.

این استاد دانشگاه بیماری های عفونی با بیان اینکه تزریق واکسن به افراد دیگر ضروری نیست، افزود: اگر فردی به مسافرت می رود یا در اجتماعات شلوغ که خطر ابتلا به آن وجود دارد شرکت می کند، می تواند واکسن دریافت کند.

ضیایی با بیان اینکه مبتلایان به تب و حساسیت به واکسن یا اجزای آن از دریافت واکسن منع می شوند، ضیاء گفت: در حال حاضر واکسن آنفلوآنزا در انواع ایرانی و خارجی موجود است و افرادی که به تخم مرغ حساسیت دارند باید از واکسن آنفلوآنزا استفاده کنند. واکسن کشته Type.Avoid (خارجی) اما می تواند واکسن تولید شده در ایران را دریافت کند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر تزریق واکسن برای افرادی که تحت درمان سرطان هستند، افزود: این افراد هیچ ایرادی ندارند و فقط یک نوع واکسن زنده داریم که به بینی تزریق می شود و آن هم افراد دارای نقص در بینی هستند. سیستم ایمنی. نباید تزریق شود.

ضیاء با اشاره به احتمال تزریق واکسن کرونا و آنفولانزا با هم، بین تزریق این دو نوع واکسن باید حداقل دو هفته فاصله باشد و یادآور شد: افرادی که مبتلا به کرونا هستند نیز باید دو هفته پس از بهبودی تزریق شوند.

Roy Christensen

متخصص اینترنت دانشجو. نینجا فرهنگ پاپ. علاقه مندان پرشور توییتر.

تماس با ما